Branża budowlana zbankrutuje?! Jak to wpłynie na rynek nieruchomości?

Kawa z Agentem

Kawa z Agentem to nowy cykl poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!

W kolejnym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate zaprezentowała najnowsze istotne informacje dotyczące branży budowlanej oraz rynku najmu w Polsce.

Kawa z Agentem

Branża budowlana na skraju wyczerpania

Podwyżki cen materiałów budowlanych, energii, paliw oraz płac mocno uderzają w firmy z branży budowlanej. Sprawia to, że trwają prace nad ustawą dotyczącą waloryzacji kontraktów. Ministerstwo Rozwoju i Technologii podaje, że przepisy już wkrótce wejdą w życie. Według przewidywań resortu ma to nastąpić jeszcze przed końcem trzeciego kwartału bieżącego roku.

Natomiast podwykonawcy twierdzą, że generalni wykonawcy absolutnie nie chcą podnosić im wynagrodzeń. Dziś w branży w grę nie wchodzą żadne waloryzacje umów. W efekcie podwykonawcy realizując dziś kontrakty narażając się na spore straty.

Znawcy tematu ostrzegają, że jeśli nic się nie poprawi, to nad wieloma firmami zawiśnie widmo upadłości, bankructw i masowych zwolnień pracowników. W dalszej perspektywie żaden z przedsiębiorców nie udźwignie bowiem finansowo kontynuowania umów bez waloryzacji wynagrodzeń.

Studentom coraz trudniej znaleźć tanie mieszkanie na wynajem

W październiku rozpoczyna się rok akademicki, co oznacza, że poszukiwania kwater przez studentów już się rozpoczęły. Znalezienie tanich mieszkań na wynajem – o odpowiednim standardzie i w atrakcyjnej lokalizacji – staje się jednak coraz większym problemem.

Ceny, według studentów, stały się dziś nieadekwatne do standardów mieszkań, a podaż wyraźnie zmalała. Co gorsza, eksperci oczekują w kolejnych miesiącach kontynuacji wzrostu stawek czynszów.

Castingi stają się standardem

Ponadto, w tym roku akademickim nie odbędzie się bez castingów organizowanych przez właścicieli mieszkań. Warto się zatem do nich przygotować. W jaki sposób? Najlepiej zaprezentować dotychczasową historię najmu, pozyskać referencje, wykupić polisę OC najemcy, wskazać osobę pracującą za główną osobę wynajmującą oraz zaproponować dodatkowe zabezpieczenie.

Akademiki zyskują na znaczeniu

W efekcie, wielu studentów będzie mieszkać w akademikach. Zainteresowanie ofertą domów studenckich jest bowiem większe niż w latach ubiegłych.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments