Powstanie „bon na zdrowie”

0
ile zarabiają lekarze w Polsce

Rząd ma przygotować program badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia. O sprawie informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Program „bon na zdrowie”

Jak twierdzi dziennik, w czerwcu Ministerstwo Zdrowia ogłosi szczegóły nowego rządowego planu. Jego kluczowym punktem będzie Internetowe Konto Pacjenta (IKP). „Zainteresowany będzie musiał na IKP wypełnić ankietę, która pozwoli na zlecenie konkretnego pakietu badań” – powiedział „DGP” minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Będzie można je zrealizować w dowolnej placówce opieki zdrowotnej lub laboratorium. Również w tych, które nie mają kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Skierowanie będzie swego rodzaju bonem zdrowotnym – powiedział minister.

Zniesienie pewnych limitów ma ułatwić opiekę nad osobami, u których badania potwierdziłyby nieprawidłowości i zaburzenia zdrowotne. Lista badań ma być powiązana z płcią, wiekiem i stanem zdrowia pacjenta. W pakiecie podstawowym na pewno znajdą się badania poziomu cholesterolu, lipidogram oraz pomiary ciśnienia.

„Jednak według krytyków zaproponowana formuła programu uprzywilejowuje mieszkańców dużych miast, gdzie lekarze i tak są bardziej dostępni. Premiuje również te osoby, które sprawnie poruszają się w internecie i korzystają z IKP. Resort zdrowia zakłada, że badania ruszą jeszcze w tym roku. Na początku w formie pilotażu” – pisze dziennik.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments