Blockchainowy startup iVoting, który buduje swój system do głosowania przez Internet, przygotował swój sondaż prezydencki. Inicjatywa ma oswoić Polaków z oddawaniem głosów w wyborach za pomocą sieci i przy okazji pomóc uzyskać niezależne wyniki dotyczące sympatii politycznych internautów.

Wcześniejszy sondaż

iVoting przeprowadził już podobne badanie przed I turą wyborów.

– W pierwszym teście interfejsu aplikacji sondażowej iVoting wzięło udział prawie 3000 głosujących z Polski i zza granicy – mówi nam CEO startupu Marcin Gawlas. – Tylko w trzech przypadkach musieliśmy rozwiązywać problemy techniczne związane ze zgłoszeniami dotyczącymi głównie nie dochodzących SMSów z kodem potwierdzającym głos.

Okazało się, że inicjatywa spotkała się z ciepłym przyjęciem.

– Bardzo pozytywny okazał się feedback ze strony użytkowników. Otrzymaliśmy sporo komentarzy i ciekawe sugestie. Użytkownicy docenili szybkość działania, przyjazny i prosty interfejs i dostępność narzędzia zarówno na urządzeniach mobilnych jak i komputerach osobistych – dodaje Gawlas.

Problemem były już jednak same wyniki. Pokazały, kto cieszy się największą sympatią, ale tylko tych wyborców, którzy chętniej korzystają z sieci. Do tego prawdopodobnie sympatycy jednego z kandydatów rozesłali chyba sondaż różnymi kanałami w social mediach. Stąd chyba tak dobry wynik Szymona Hołowni:

Oczywiście wyniki naszego sondażu nie są reprezentatywne społecznie, ale pokazały pewien ciekawy aspekt badawczy. Kandydaci, którzy osiągnęli wyższe wyniki w wyborach prezydenckich niż prognozowały to profesjonalne ośrodki badania opinii, w naszym sondażu zajęli pierwsze i drugie miejsce. Świadczyć to może o tym, że badania opinii przez Internet mogą świetnie uzupełniać klasyczne badania na reprezentatywnych próbach wyborców – mogą pokazywać delikatne trendy i odchylenia trudne do uchwycenia do tej pory przez sondaże – dodaje Gawlas.

Dogrywka

II tura wyborów prezydenckich będzie miała miejsce 12 lipca. Będziemy mogli zagłosować na Rafała Trzaskowskiego (KO) lub Andrzeja Dudę (PiS).

Nowy sondaż iVoting dostępny jest od dzisiaj tutaj. By oddać głos na „swojego” kandydata wystarczy tylko podać numer telefonu (jest to konieczne, bowiem na niego przyjedzie kod autoryzujący głos), następnie adres e-mail, a na końcu postawić krzyżyk przy nazwisku danego polityka.

Dalsze plany

W rozmowie z nami Gawlas dodał też, jakie są kolejne plany dotyczące projektu.

– Przymierzamy się obecnie do możliwości potwierdzenia głosu oddanego w sondażu za pomocą profilu zaufanego ePUAP. Narzędzie to zamierzamy wykorzystać w aplikacjach, które oferujemy samorządom. Dzięki potwierdzeniu głosu profilem zaufanym będzie można w sposób bezpieczny i wiarygodny dla urzędu prowadzić głosowania w budżetach obywatelskich – mówi.

iVoting niedawno pochwalił się na swoim fanpage’u na Facebooku, że jego narzędzie do głosowania zostało użyte w czasie Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Bielsku-Białej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments