Od ponad trzech lat w obiegu jest banknot 500-złotowy z wizerunkiem Jana III Sobieskiego. Konia z rzędem jednak temu, kto trzymał go w dłoni! W praktyce jest bardzo rzadko spotykany na rynku. Zresztą już od samego początku miał on być jedynie odpowiedzią na rosnące potrzeby NBP w zakresie przechowywania rezerw. Teraz ma się to zmienić.

50, 100, 200 i 500 zł

Sami zadajcie sobie pytanie, banknot o jakim nominale najczęściej wyciągacie z bankomatu. Zapewne jest to 50 lub 100 zł. Problem polega jednak na tym, że o ile jeszcze parę lat temu za 50 z można było zrobić niemałe zakupy, dziś „papier” z Kazimierzem Wielkim nie prezentuje już takiej wartości jak np. 10 lat temu. Może stąd pojawił się pomysł, by zacząć przyzwyczajać polskich konsumentów z wyższymi nomiałami.

Narodowy Bank Polski (NBP) poinformował właśnie w oficjalnym komunikacie, że banknoty o nominale aż 500 zł będą dostępne w wybranych bankomatach oraz kasach banków i Poczty Polskiej.

Nasz bank centralny twierdzi, że „pięćsetki” ułatwiają rozliczenia gotówkowe pomiędzy obywatelami. Mają też pozwolić na zmniejszenie kosztów obsługi pieniądza.

Pytanie, czy instytucja nie przygotowuje się w ten sposób do skoku inflacji, która w naszym kraju nadal – od ponad roku! – rośnie i znajduje się powyżej celu inflacyjnego NBP, czyli takiego, który zdaniem władz jest optymalny. Zwiększanie nominałów na banknotach pokazuje w pewnym sensie spadek wartości nabywczej pieniądza.

W czerwcu inflacja wzrosła do 3,3 proc. W maju wynosiła „tylko” 2,9 proc. Mocno drożeje choćby coś niezbędnego do biologicznego przetrwania: żywność i napoje bezalkoholowe (o 5,8 proc. w porównaniu z czerwcem 2019 roku).

Ile jakich banknotów mamy na rynku?

Z nowych informacji przekazanych przez NBP wynika, że pod koniec czerwca w obiegu było tylko 31 255 618 sztuk banknotów 500-złotowych. Choć liczba może wyglądać na wysoką, nie jest taka, gdy zestawi się ją z danymi dotyczącymi innych nominałów. Według NBP w I kw. 2020 r. w obiegu znajdowało się 401 mln dwusetek, 1553 mln setek, 223 mln pięćdziesiątek, 133 mln dwudziestek i 186 mln dziesiątek. Wtedy liczba pięćsetek wyniosła 25,7 mln.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments