BLIK najczęściej wybieraną metodą płatności za e-zakupy w Polsce

Udostępnij

Z badania „Polaków Portfel Własny: trendy e-commerce 2023” wynika, że ulubioną metodą płatności naszych rodaków za zakupy w Internecie jest BLIK. Polacy chętnie korzystają także z szybkich przelewów elektronicznych.

Z badania dowiedzieliśmy się również, że coraz więcej osób w naszym kraju kupuje przez Internet kilka razy w miesiącu.

Coraz częściej robimy zakupy online Marketing e-commerce

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) na zlecenie Santander Consumer Banku „Polaków Portfel Własny: trendy e-commerce 2023” aż 35% Polaków, robiących zakupy w kanale online, kupuje w ten sposób kilka razy w miesiącu. Wynik ten jest o 3% wyższy niż w ubiegłym roku.

O 4 punkty procentowe – z 11% do 15% – wzrosła z kolei liczba respondentów, którzy dokonują zakupów przez Internet przynajmniej raz w tygodniu. Ewelina Krzynowy, Dyrektor do spraw Sprzedaży internetowej w Santander Consumer Bank wskazała, że wśród ankietowanych kupujących online kilka razy w miesiącu najwięcej jest osób z grup wiekowych 18-29 i 30-39 latków.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Dyrektor do spraw Sprzedaży internetowej w Santander Consumer Banku dodała, że „zakupy online z taką częstotliwością są również najbardziej popularne wśród zarabiających między 4000 a 4999 złotych netto”.

Z badania „Polaków Portfel Własny: trendy e-commerce 2023” wynika ponadto, że 30% respondentów z zarobkami od 7000 złotych netto miesięcznie w górę kupuje przez Internet przynajmniej raz w tygodniu. Postępuje tak również najwięcej osób z miast liczących powyżej 250 tysięcy mieszkańców.

Z kolei wśród ankietowanych, którzy robią zakupy online kilka razy w tygodniu znalazło się najwięcej 40-latków. Okazuje się, że taką odpowiedź wybrała też co dziesiąta kobieta i co dwudziesty mężczyzna.

BLIK najpopularniejszą metodą płatności w e-commerce

Z badania „Polaków Portfel Własny: trendy e-commerce 2023” wynika ponadto, że respondenci płacąc za e-zakupy najczęściej wybierają płatność za pomocą systemu BLIK. Taką odpowiedź wskazało aż 62% badanych. W tej grupie najwięcej jest ankietowanych od 18. do 29. roku życia (81%) oraz osób z miast od 50 do 250 tysięcy mieszkańców (65%).

Na drugim miejscu – 55% wskazań – znalazł się szybki przelew elektroniczny. Ta metoda płatności najczęściej wybierana jest przez osoby po 40. roku życia (62%) i zarabiających od 7000 złotych netto w górę (63%).

Na najniższym stopniu podium – z wynikiem na poziomie 33% wskazań – znalazła się płatność kartą debetową. Taką odpowiedź wybierali głównie 50-latkowie (43%) i mieszkańcy największych metropolii (46%). Rzadziej wybierano płatność za pobraniem (26% wskazań) i za pomocą e-portfeli (17% wskazań).

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również