Warto raz na jakiś czas przyjrzeć się tematowi kryptowalut. Okazuje się, że w 2020 roku nastąpił gwałtowny wzrost liczby bankomatów obsługujących bitcoiny (BTM). Liczba bitomatów wzrosła o 87 proc. i przekroczyła 10 000 na całym świecie.

Bitomaty stają się coraz popularniejsze

bitcoinWedług norweskiej firmy świadczącej usługi finansowe AksjeBloggen, liczba bitomatów wzrosła w skali roku o 87 proc. z 5336 zarejestrowanych we wrześniu 2019 roku do ponad 10 000. Tylko w 2020 roku uruchomiono ok. 3900 nowych ATM-ów.

CoinATMRadar pokazuje, że obecnie w 71 krajach znajduje się 10 014 bitomatów, które umożliwiają użytkownikom kupowanie i sprzedawanie bitcoinów (BTC) i altcoinów za gotówkę.

 W 2020 roku nastąpił gwałtowny wzrost liczby bankomatów obsługujących monety cyfrowe – stwierdzają eksperci AksjeBloggen. – [Zarejestrowano] 3885 nowych BTM na całym świecie w okresie od stycznia do września, co oznacza 67 proc. wzrost w ciągu dziewięciu miesięcy.

Gdzie jest najwięcej tego typu urządzeń?

Obecnie to Stany Zjednoczone przodują na światowym rynku z ponad 7800 BTM. Kanada zajmuje drugie miejsce z 869 maszynami. W zależności od maszyny posiadacze kryptowalut mogą kupować i wypłacać główne kryptowaluty, w tym Bitcoin Cash (BCH), Ether (ETH), Dash (DASH), Litecoin (LTC), Zcash (ZEC), Monero (XMR), Dogecoin (DOGE), Tether (USDT) i XRP.

Jednak adopcja nie rośnie wszędzie. Z danych CoinATMRadar wynika, że ​​Austria była jednym z nielicznych krajów, w których odnotowano spadek liczby instalacji od 2019 r. Obecnie kraj ten ma 149 BTM, w porównaniu z 244 we wrześniu 2019 r.

Spadek może być związany z atmosferą regulacyjną, w tym z nowymi regulacjami w sąsiednich Niemczech, które mają zaledwie 27 BTM. Właściciele maszyn są teraz zobowiązani do uzyskania licencji od krajowego organu nadzoru finansowego, BaFin, na prowadzenie takiej działalności. Niemieckie firmy mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności za montowanie nielicencjonowanych bankomatów z BTC na terenie kraju.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments