Bitcoin osiągnął już nowe ATH. Tyle że w Argentynie, Nigerii i Turcji.
Nowe ATH BTC
Cena bitcoina (BTC) osiągnęła nowe maksima. Stało się to w dn. 23–24 października. Kryptowaluta osiągnęła nowe ATH, ale jak na razie tylko, gdy zestawi się z peso argentyńskim, nairą nigeryjską, lirą turecką, kipą i funtem egipskim. Wszystko dzieje się, gdy BTC kosztuje najwięcej od maja 2023 r.
Czy powyższe oznacza rekordową siłę BTC? Nie do końca. Chodzi o to, że np. naira i lira spadły do najniższych poziomów w stosunku do dolara amerykańskiego.
Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) wenezuelski boliwar cechuje się obecnie najwyższą roczną stopę inflacji wynoszącą 360%, za nim plasują się dolar Zimbabwe (314%), funt sudański (256%) i argentyński oesi (122%). Lira turecka i naira nigeryjska zajęły szóste i piętnaste miejsce z roczną stopą inflacji wynoszącą odpowiednio 51% i 25%.
Partnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.
Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.
Fani kryptowalut od dawna postrzegają aktywa cyfrowe, takie jak bitcoin i monety typu stablecoin, jako zabezpieczenie przed gwałtownie rosnącą inflacją – a najnowsze dane mogą wzmocnić tę narrację.
Według raportu Chainalytic z 12 września Nigeria, Turcja i Argentyna mogą pochwalić się drugim, 12. i 15. najwyższym wskaźnikiem adopcji kryptowalut na świecie.
Politycy napędzają adopcję
Nigeria staje się bardziej przyjazna dla kryptowalut, choć wcześniej jej bank centralny zakazał lokalnym bankom świadczenia usług giełdom kryptowalut. Postęp nastąpił w grudniu 2022 r., kiedy Nigeria ogłosiła zamiar przyjęcia ustawy uznającej kryptowaluty za „kapitał inwestycyjny”.
Z kolei w Turcji bank centralny zakazał płatności w kryptowalutach za towary i usługi w kwietniu 2021 r. W ostatnim czasie pracował również nad cyfrową walutą banku centralnego (CBDC), aby zdigitalizować lirę turecką.
Tymczasem na kryzys inflacyjny i adopcję BTC w Argentynie może mieć wpływ wynik listopadowych wyborów prezydenckich, w których kandydat na prezydenta Javier Milei zmierzy się z konkurentem Sergim Massą w ostatecznej turze, która ma mieć miejsce 19 listopada.
Massa, który obecnie pełni funkcję ministra gospodarki kraju, chce, aby Argentyna uruchomiła CBDC „tak szybko, jak to możliwe”, aby „rozwiązać” długotrwały kryzys inflacyjny w kraju. Milei natomiast chce, oprócz likwidacji banku centralnego Argentyny, przyjęcia dolara amerykańskiego i jest fanem BTC.