Bitcoin kosztuje już blisko 20 000 USD. Oznacza to, że jest niemal najdroższy w historii.

Skąd te wzrosty?

Analitycy zastanawiają się, skąd bierze się nagły popyt na kryptowaluty. Najprawdopodobniej to efekt kilku czynników. Po pierwsze, niedawno PayPal ogłosił, że umożliwi swoim użytkownikom płacenie za usługi i produkty w BTC. Firma ponoć sama skupuje też cyfrowe waluty, czym napędza ruch na giełdach.

W niedawno opublikowanym raporcie firma inwestycyjna z rynku kryptowalut Pantera Capital stwierdza, że obecny niedobór bitcoinów na rynku leży u podstaw niedawnego wzrostu ceny i że większość nowo emitowanych BTC jest kumulowana przez PayPal, który przejmuje już około 70 proc. wszystkich nowych kryptowalut, jakie są w obiegu.

Pantera twierdzi:

„Kiedy uruchomiono [usługę] PayPal, wolumen [na giełdach] eksplodował. Wzrost ten oznacza, że ​​w ciągu czterech tygodni od uruchomienia [swojej usługi] PayPal skupuje już prawie 70 proc. podaży nowych bitcoinów”.

Bitcoin lepszy od złota

To jednak nie koniec. Inwestorzy skupują też BTC, bowiem zaczęli je uważać za alternatywę do złota. Strateg Deutsche Banku Jim Reid zauważa, że inwestorzy instytucjonalni przechodzą wręcz z rynku metalów szlachetnych na giełdy z kryptowalutami.

– Wydaje się również, że rośnie popyt na używanie bitcoinów i zastępuje złoto, które było używane do zabezpieczania ryzyka dolara, inflacji i innych – mówi Reid.

W takim scenariuszu BTC stałby się nową tzw. bezpieczną przystanią na czas kryzysu. Banki centralne stale prowadzą dodruk swoich walut, co wcześniej czy później musi odbić się na sile nabywczej tychże. Wygląda na to, że dużo inwestorów przygotowuje się na taki scenariusz i wybiera bitcoina, którego podaż jest ograniczona przez algorytm, który jest fundamentem każdej kryptowaluty.

Ethereum gotowe do walki o tron?

Co ciekawe, procentowo mocniej zaczyna rosnąć ethereum, druga kryptowaluta pod kątem kapitalizacji rynkowej. Znany analityk z rynku cyfrowych walut Michael van de Poppe jest nawet zdania, że ta waluta, dziś wyceniana na ponad 600 USD, może pod koniec kolejnej bańki na tym rynku zdrożeć do 10 000 USD lub nawet wyżej – do 20 000 USD.

Podstawy do tak mocnego wzrostu ceny ETH jednak zdecydowanie istnieją. Po pierwsze, Ethereum to nie tylko kryptowaluta, ale cała platforma do generowania tzw. inteligentnych kontraktów. Obrazowo można porównać ją do AppStore’a firmy Apple – wielkiego, zdecentralizowanego sklepu z aplikacjami. Wzrost popularności tych ostatnich wpływa na skok popytu – i przy okazji ceny – ETH.

Do tego już 1 grudnia staruje nowa wersja platformy – Ethereum 2.0 – która wprowadza nowy mechanizm emisji nowych ETH. Ten – oparty na procesie tzw. „stake’owania” (deponowania w sieci ETH, które najpierw trzeba kupić na giełdzie) – sprawi, że na platformach handlujących kryptowalutami będzie mniej ETH, niż jest obecnie. Zgodnie z prawem popytu i podaży, cena ETH powinna wkrótce mocno wzrosnąć.

Niebezpieczeństwa

Niestety hossa na kryptowalutach ma i ciemne strony. Oszuści nadal wykorzystują brak wiedzy na temat cyfrowych walut u mniej zaawansowanych inwestorów. W Polsce podszywają się np. pod spółkę technologiczną Blockchain Poland.

Sytuacja jest dość zabawna. To wszystko zaczęło się w 2019 r., kiedy zaczęto nas porównywać do Blockchain.com. (…) Ludzie zaczęli do nas dzwonić i pytać, czy mogą wypłacić środki z platformy. Byliśmy w szoku, bo nie jesteśmy Blockchain.com. (…) To chyba spowodowało, że oszuści stwierdzili, że skoro już jest polska firma [z „blockchain” w nazwie], będą podszywać się pod pracowników tej firmy – twierdzi w rozmowie z Comparic.pl Mariusz Grześkiewicz z Blockchain Poland.

W procederze chodzi o to, że hakerzy dzwonią do ofiar i informują, że na platformie Blockchain Poland te mają do odbioru np. 1 BTC wartego ponad 70 000 zł. Warunkiem jest tylko wysłanie „przelewu weryfikacyjnego”. By dokonać tego ostatniego podsyłają nieszczęśnikom link, który „gra” w całej sprawie stronę banku. W praktyce służy od wykradzenia danych do logowania do prawdziwego rachunku. W ten sposób przestępcy kradną oszczędności swoich ofiar.

Poprzedni artykułOd stycznia 2021 roku zmiany na rachunkach za prąd
Następny artykułKolejne spółki rozważają wejście na giełdę
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments