Biała lista podatników VAT – krótki praktyczny poradnik

0
biała lista podatników VAT sankcje

Od 1 września 2019 r. obowiązuje biała lista podatników VAT – wykaz informacji o podatnikach VAT, która ma na celu zwalczanie nadużyć podatkowych. Jakie dokładnie informacje znajdują się w tym wykazie, jak z niego korzystać oraz co zrobić, gdy nie ma Twojego rachunku w wykazie, mimo że jesteś podatnikiem VAT? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące białe listy podatników VAT znajdziesz w tym artykule.

Czym jest wykaz podatników VAT?

Wykaz podatników VAT to elektroniczna baza podatników VAT, do której dostęp jest całkowicie darmowy. Zawiera dane o podatnikach, którzy:

 • zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni,
 • nie zostali zarejestrowani lub zostali wykreśleni z rejestru,
 • zostali przywróceni jako podatnicy VAT.

Baza jest prowadzona przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), a wykaz jest dostępny w internecie pod adresem: https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka

Jak korzystać z wykazu podatników VAT?

jak korzystać z wykazu podatników VATAby skorzystać z wykazu, musisz znać jedną z danych, dzięki której wyszukasz interesujący Cię podmiot. Jest to NIP, REGON, numeru rachunku bankowego lub nazwa firmy. Jeśli wpiszesz tylko część nazwy, system pokaże pasujące wyniki, co znacznie ułatwia wyszukiwanie. W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, zarejestrowanych w CEIDG, w wyszukiwarce w polu „nazwa podmiotu” podaj imię i nazwisko przedsiębiorcy. Wyszukiwarka wymaga wskazania dnia, na jaki mają być wyświetlone informacje o podmiocie. Twoja operacja otrzyma również unikatowy identyfikator –  to potwierdzenie możesz wydrukować.

Co zawiera wykaz podatników VAT?

Wykaz zawiera wiele szczegółowych informacji na temat przedsiębiorcy i prowadzonej przez niego działalności. Ważne są zwłaszcza:

 • nazwa firmy lub imię i nazwisko przedsiębiorcy,
 • numer, za pomocą którego podmiot został zidentyfikowany na potrzeby podatku, jeżeli taki numer został przyznany,
 • numer REGON, o ile został nadany,
 • adres siedziby – w przypadku podmiotu, który nie jest osobą fizyczną,
 • adres stałego miejsca prowadzenia działalności albo adres miejsca zamieszkania, w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności ‒ w odniesieniu do osoby fizycznej,
 • daty rejestracji, odmowy rejestracji albo wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT,
 • numery rachunków rozliczeniowych lub imiennych rachunków w SKOK otwartych w związku z prowadzoną przez członka działalnością gospodarczą – w przypadku podatników VAT, którzy są zarejestrowani lub przywróceni do rejestru jako podatnicy VAT.

Biała lista podatników VAT a konsekwencje finansowe

Od 1 stycznia 2020 r., jeśli zapłacisz swojemu partnerowi biznesowemu kwotę powyżej 15 tys. zł na inny rachunek, niż podany w wykazie:

 • nie będziesz miał możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu tej kwoty lub jej części,
 • będziesz ponosił ryzyko odpowiedzialności solidarnej ze swoim kontrahentem za zaległości podatkowe, jeśli nie zapłaci on należnego podatku VAT od transakcji.

Będziesz mógł uwolnić się od tych sankcji, jeśli najpóźniej w ciągu trzech dni od zrobienia przelewu na niewłaściwy numer rachunku bankowego poinformujesz o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla sprzedawcy.

Ważne!

biała lista podatników VATPamiętaj, że dane podatników VAT są aktualizowane raz dziennie w każdy dzień roboczy. Dlatego powinieneś sprawdzać numer rachunku bankowego swojego kontrahenta tego samego dnia, w którym planujesz zrealizować przelew. Decyduje przy tym dzień zlecenia przelewu, a nie obciążenia rachunku nabywcy czy uznania rachunku sprzedawcy.

Dla celów dowodowych w wykazie będzie widoczna data i godzina, w której weryfikowałeś dany podmiot. Możesz także zachować dane z wykazu, które dotyczą twojego kontrahenta na dzień zlecania przelewu – możesz je zapisać na elektronicznym nośniku danych lub wydrukować.

Jak postępować, gdy na białej liście podatników VAT nie ma rachunku Twojej firmy?

Jesteś podatnikiem VAT i masz rachunek bankowy, ale nie widnieje on na białej liście? W Twoim interesie jest wyjaśnienie tej sprawy, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, jak postąpić w trzech konkretnych sytuacjach.

Czy masz konto firmowe?

Jeśli nie, jak najszybciej załóż rachunek rozliczeniowy w banku lub w SKOK-u. Jeśli nie jesteś pewien, czy rachunek, którego używasz w firmie, jest rachunkiem rozliczeniowym założonym do działalności gospodarczej, potwierdź to w swoim banku.

Czy zgłosiłeś rachunek firmowy, którego teraz używasz, do urzędu skarbowego?

Jeśli nie, zrób to jak najszybciej. W zależności od specyfiki Twojej działalności, wybierz jedną ze ścieżek:

 • jeśli prowadzisz firmę zarejestrowaną w CEIDG, zmień dane firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
 • firmy zarejestrowane w KRS wymagają zgłoszenia identyfikacyjnego w zakresie danych uzupełniających Krajowego Rejestru Sądowego (NIP-8);
 • spółki cywilne – aktualizacja danych spółki cywilnej na NIP-2;
 • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, która nie podlega rejestracji w CEIDG, powinny złożyć zgłoszenie identyfikacyjne NIP-7.

Czy twój bank przekazał numer twojego rachunku do STIR?

STIR (System Teleinformatycznej Izby Rozliczeniowej) służy do przetwarzania danych przekazywanych przez banki i SKOK-i w celu ustalania wskaźnika ryzyka wykorzystania sektora bankowego do dokonania wyłudzeń skarbowych. Bank przekazuje numer rachunku rozliczeniowego do STIR automatycznie, jednak jeżeli masz konto firmowe, które zgłosiłeś do CEIDG lub urzędu skarbowego, ale wciąż nie jest ono widoczne w wykazie podatników VAT, warto to sprawdzić.

Biała lista podatników VAT – przydatne narzędzie do sprawdzania kontrahentów

Biała lista podatników VAT to wykaz, który ma pomóc firmom skutecznie i szybko weryfikować kontrahentów. Został wprowadzony 1 września 2019 r. i zastąpił funkcjonujące dotychczas listy podatników VAT zarejestrowanych i niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. Należy pamiętać, że przedsiębiorcy, którzy nie będą regulować płatności powyżej 15 tys. zł na rachunki podane w wykazie podatników VAT, mogą spodziewać się sankcji finansowych. Pamiętaj, żeby sprawdzić, czy Twój rachunek bankowy na pewno znajduje się w wykazie. Oszczędzi Ci to wielu nieprzyjemności.

Więcej szczegółowych informacji na temat białej listy podatników VAT, przeczytasz w artykule Biała lista podatników VAT – co to za narzędzie i jak z niego korzystać? W razie pytań i wątpliwości, możesz  skorzystać z profesjonalnej pomocy, którą oferuje biuro rachunkowe.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments