Bezpłatne przejazdy państwowymi autostradami coraz bliżej – rząd przyjął projekt ustawy

230
Punkt poboru opłat na autostradzie

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował wczoraj, że rząd przyjął projekt ustawy o zniesieniu opłat za autostrady zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Minister dodał, iż ma nadzieję, że opłaty zostaną zniesione już 1 lipca.

Na których autostradach opłaty zostaną zniesione? Bramki na punkcie poboru opłat na autostradzie

Rząd przyjął w środę przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt ustawy o zniesieniu opłat za autostrady zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak wyjaśnił Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, zniesienie opłat dla samochodów osobowych i motocykli dotyczy przejazdu autostradami zarządzanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. To odcinek A2 Stryków – Konin oraz A4 Wrocław – Sośnica.

W projekcie wyjaśniono, że wprowadzenie całkowitego wyłączenia poboru opłat za przejazd autostradą jest podyktowane potrzebami społecznymi bezpłatnego korzystania z autostrad płatnych zarządzanych przez organy państwowe.

Minister Adamczyk podkreślił przy tym, że zniesienie opłat pozwoli zmniejszyć dobowe obciążenie lokalnych dróg równoległych.

Ile będzie można zaoszczędzić?

Według kalkulatora na stronie systemu e-Toll na odcinku Wrocław – Gliwice będzie można zaoszczędzić 14,20 PLN. Z kolei brak opłaty na odcinku Konin – Stryków to oszczędność 9,90 PLN.

Kiedy opłaty za przejazdy państwowymi autostradami zostaną zniesione?

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że ma nadzieję, iż opłaty na odcinkach A2 Stryków – Konin oraz A4 Wrocław – Sośnica zostaną zniesione już 1 lipca.

Co z prywatnymi autostradami?

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk oznajmił, że rozmowy z koncesjonariuszami prywatnych autostrad w Polsce dotyczące planu likwidacji bramek na polskich autostradach rozpoczną się niebawem. Fragment autostrady po zachodzie słońca

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział z kolei, że plan darmowego poruszania się po autostradach – także tych płatnych, prywatnych – i po drogach ekspresowych w Polsce zostanie przedstawiony w nowym roku.

Jak podaje na swojej stronie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, obecnie płatny jest przejazd trzema odcinkami autostrad zarządzanymi przez prywatnych koncesjonariuszy. Są to:

  • A1 Rusocin – Nowa Wieś
  • A2 Świeck – Konin z wyłączeniem odcinka pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Wschód
  • A4 Katowice – Kraków
ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments