Bezpieczny Kredyt 2% – zawarto już umowy na ponad 2 mld zł

Udostępnij

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda przekazał wczoraj, że w ramach rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2 procent do końca sierpnia podpisano ponad 5700 umów na łączną kwotę w wysokości około 2,16 miliarda złotych. Co więcej, złożono już prawie 42 tysiące wniosków Bezpieczny Kredyt.

Do końca sierpnia złożono ponad 40 tys. wniosków o Kredyt 2% Kalkulator i miniatura domu

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda w oficjalnym komunikacie podał wczoraj, że w ciągu ośmiu pierwszych tygodni działania programu Bezpieczny Kredyt 2% (do końca sierpnia) złożono 41 824 wnioski kredytowych i zawarto 5728 umów na łączną kwotę 2,16 miliarda złotych. Średnia kwota Bezpiecznego Kredytu 2% to obecnie 377 057 PLN.

Zdaniem ministra Budy “jednym z czynników wpływających na dużą popularność Bezpiecznego kredytu 2% jest kwestia zdolności kredytowej, zwiększonej dzięki znowelizowanej w czerwcu bieżącego roku rekomendacji S, przyjętej przez Komisję Nadzoru Finansowego, uwzględnianej przez banki biorące udział w programie”.

Minister Rozwoju i Technologii zauważył przy tym, że “bez dopłaty państwa wiele osób, które teraz realizują marzenie o pierwszym mieszkaniu, nie spełniłoby tego kluczowego kryterium, gdyby wystąpiło o kredyt na zwykłych warunkach”.

Waldemar Buda przypomniał również, że to właśnie wstrzymanie akcji kredytowej spowodowało spadek dynamiki budowy mieszkań. Zdaniem szefa resortu rozwoju przewidziany na kilka lat program Bezpieczny Kredyt 2 procent “pomoże te tendencje odwrócić”.

Obecnie w programie Kredyt 2% uczestniczy 10 banków – Alior Bank, Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank Pekao SA, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, PKO BP, SGB-Bank, VeloBank, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy oraz – od dziś – Bank Ochrony Środowiska.

Bank Gospodarstwa Krajowego oczekuje obecnie na podpisanie umowy o współpracy przez mBank, który zgłosił gotowość od połowy września, a trzy kolejne instytucje deklarują gotowość do przystąpienia do programu w trzecim i czwartym kwartale tego roku.

Założono już ponad 2 tys. Kont Mieszkaniowych

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało wczoraj także, iż od 3 lipca do chwili obecnej uruchomiono 2022 Konta Mieszkaniowe, na których zgromadzono już ponad 4 miliony złotych.

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda powiedział, że “Konto Mieszkaniowe to obecnie najatrakcyjniejsza na rynku finansowym forma oszczędzania na mieszkanie, które ma być kupione w perspektywie kilku lat”. bezpieczny kredyt 2

Minister Buda zauważył również, iż “w tym przypadku nie ma bezwzględnego wymogu, że musi to być pierwsze mieszkanie – ten instrument ma służyć także rodzinom z dziećmi, które myślą o zamianie lokum na większe”

Obecnie Konto Mieszkaniowe oferują trzy banki: Alior Bank, Bank Pekao SA i PKO Bank Polski. Ponadto, Bank Gospodarstw Krajowego jest obecnie w trakcie uzgodnień z kolejnym bankiem.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również