Bezpieczny Kredyt 2% nie jest zagrożony – fundusz dopłat zostanie zwiększony?

Udostępnij

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda przekazał wczoraj na platformie X (dawniej znanej jako Twitter), że “wbrew doniesieniom Bezpieczny Kredyt 2% nie jest zagrożony w roku 2024”. Szef resortu rozwoju dodał, że “w razie potrzeby, zwiększenie funduszu z którego realizowane są dopłaty będzie proste”.

Popyt na Bezpieczny Kredyt 2% ustabilizował się kredyt hipoteczny

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda podał wczoraj także, iż zainteresowanie Bezpiecznym Kredytem 2 procent “ustabilizowało się na poziomie ok. 3 tys. wniosków tygodniowo”.

Minister Buda zapewnił przy tym, że razem z Bankiem Gospodarstwa Krajowego monitoruje sytuację, a “w razie potrzeby, zwiększenie funduszu z którego realizowane są dopłaty będzie proste”. Szef resortu rozwoju ocenił też, że Bezpieczny kredyt 2% “to rewolucyjne rozwiązanie, które będzie działać bardzo szeroko przez co najmniej 5 lat”.

Słowa Waldemara Budy potwierdził dziś rzecznik rządu, Piotr Müller. Konkretnie rzecz biorąc oznajmił on, że w tym roku z programu Bezpieczny Kredyt 2 procent można “skorzystać bez ograniczeń i to zagwarantujemy. W przyszłych latach były wyznaczone konkretne limity”.

Piotr Müller stwierdził przy tym, że “jeżeli to zainteresowanie byłoby wyższe, to jesteśmy otwarci na to, żeby to zwiększyć, dlatego że taki był cel. Natomiast zawsze, jak przyjmuje się jakikolwiek rządowy program, jakiekolwiek budżetowanie się zakłada, to zawsze musi być limit, bo to wynika z przepisów o finansach publicznych i zawsze wpisywany jest limit”.

Bezpieczny Kredyt 2% – zawarto już prawie 15 tys. umów

Wiceprezes Związku Banków Polskich Agnieszka Wachnicka poinformowała z kolei w poniedziałek, że między 21 a 28 września zawarto 2670 umów w ramach programu Bezpieczny kredyt 2%, a łączna liczba tych kredytów sięgnęła blisko 14 700.

Agnieszka Wachnicka dodała, że w ubiegłym tygodniu liczba wniosków w tej sprawie wzrosła o 3100 do ponad 50 300. Liczba Kont Mieszkaniowych wzrosła natomiast o 295 – do 3032 rachunków. kredyt hipoteczny

Obecnie Bezpieczny Kredyt 2% oferuje już 11 banków: Alior Bank, Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pekao SA, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, mBank, PKO Bank Polski, SGB-Bank i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem, VeloBank oraz – od poniedziałku – Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie.

Ponadto, zarówno wiceprezes Związku Banków Polskich, jak i Ministerstwo Rozwoju i Technologii uważają, że dwa kolejne banki – w tym Santander Bank Polska – deklarują gotowość do przystąpienia do programu jeszcze przed końcem bieżącego roku.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również