Bezpieczeństwo gospodarstwa domowego w sieci

135

Nie potrafimy sobie dziś wyobrazić życia bez Internetu, prawda? Zdecydowana większość z nas korzysta z sieci zarówno w celach służbowych jak i prywatnych. Mało tego, gdy rozpoczęła się pandemia koronawirusa, mnóstwo osób przeszło na pracę zdalną i pozostało w tym trybie do dziś. Oznacza to, że obecnie nasza sieć domowa nie dość, że jest narażona na wiele zagrożeń podczas korzystania z Internetu w celach rozrywkowych, to jeszcze może stać się celem ataku hakerów w związku z wykonywaną przez nas pracą.

Jak zatem należy zadbać o bezpieczeństwo naszego gospodarstwa domowego w sieci? Kilka kluczowych zasad, których każdy z nas powinien przestrzegać, aby jego sieć domowa była chroniona, przedstawimy poniżej:

Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe i VPNWykrycie luki, przez którą telefon został zainfekowany

Dlaczego należy posiadać antywirusa?

Zacznijmy od tego, że oprogramowanie do wykrywania zagrożeń i zarządzania nimi jest w dzisiejszych czasach absolutnie niezbędne. Najlepiej, aby “antywirus”, poza monitorowaniem ruchu sieciowego oraz filtrowaniem niebezpiecznych połączeń przychodzących i wychodzących zapewniał nam również takie dodatkowe usługi jak zapobieganie utracie danych i automatyczne tworzenie kopii zapasowych.

Jak chroni nas VPN?

VPN, czyli z angielskiego Virtual Private Network, to z kolei wirtualna sieć prywatna łącząca użytkownika z serwerem. Zapewnia ona wysoką prywatność, ponieważ szyfruje wszystkie działania wykonywane online. Ponadto użytkowników sieci VPN identyfikuje IP dostawcy usług prywatnej sieci, a nie ich własne IP.

Oprogramowanie VPN wykorzystuje zaawansowane metody szyfrowania danych użytkownika, jeszcze zanim ktokolwiek je zobaczy. Dane są następnie przesyłane do serwera VPN, a z serwera do miejsca docelowego online, czyli na przykład danej strony internetowej.

Zgodnie z poradnikiem ExpressVPN, korzystając z tego typu oprogramowania nasze działania nie są widoczne zarówno dla hakerów jak i korporacji czy stron zbierających dane do wyświetlenia reklam. VPN można więc porównać do tunelu, przez który kierowany jest cały nasz ruch w kierunku Internetu, dzięki czemu dla innych użytkowników sieci jesteśmy widoczni jako użytkownik o lokalizacji właściwej dla wybranego serwera VPN, a nie naszej rzeczywistej.

Uważaj na strony które wymagają od Ciebie weryfikacji

Niestety w sieci istnieje wiele fałszywych stron internetowych, których celem jest wyłącznie wyłudzenie danych. Co gorsza możemy na nie się natknąć, nawet gdy nie odwiedzamy żadnych podejrzanych witryn, ponieważ takie adresy czasem potrafią wyświetlić się jako reklamy.

Tego typu zjawisko nazywa się phishingiem i jego celem jest kradzież naszej tożsamości. Nigdy więc nie należy podawać swoich danych na nieznanych stronach internetowych, niezależnie czy mowa o imieniu i nazwisku czy numerze telefonu, ani tym bardziej gdy pojawia się prośba o skan dowodu, paszportu lub numer PESEL. Jeśli do przeglądania danego serwisu, od samego początku potrzebne są takie informacje “w celu weryfikacji”, należy pod żadnym pozorem nigdy więcej nie odwiedzać tej strony.

Uważaj na podejrzane wiadomości i linki wysyłane przez media społecznościowe oraz e-maile Haker wyłudzający dane karty kredytowej w związku z pandemią

Ataki hakerskie w social mediach

W mediach społecznościowych każdej godziny dochodzi do dziesiątek tysięcy cyberataków. Są one najczęściej skoncentrowane w dwóch obszarach. Oba opierają się o kliknięcie w wysłany w wiadomości prywatnej link. W pierwszym wariancie celem hakerów jest wykradnięcie naszego loginu oraz hasła. Drugi natomiast jest nieco bardziej skomplikowany – zostajemy bowiem przekierowani na stronę, na której pojawia się komunikat o tym, iż znajdują się na niej nasze zdjęcia. Sposobem na ich odzyskanie jest podanie numeru telefonu, na który przyjdzie wiadomość ze specjalnie wygenerowanym kodem, który w rzeczywistości jest usługą SMS Premium.

Gdy mowa o social mediach, zwracajmy uwagę także na nietypowe zachowania naszych znajomych – ich konta również mogą służyć do rozprzestrzeniania się hakerskiego ataku. Jeśli dostaliśmy od nich nietypowy link, a wiemy, że nie zdarza im się wysyłać tego typu wiadomości – uprzedźmy ich o tym, zapytajmy (oczywiście za pomocą innego kanału niż dany portal społecznościowy) czy przypadkiem nie utracili dostępu do swojego konta.

Phishing na poczcie e-mail

Ponadto, niestety istnieje ryzyko, że na naszej poczcie e-mail również znajdziemy podejrzane wiadomości zawierające linki do stron mające na celu wyłudzenie od nas danych do bankowości elektronicznej lub numery naszych kart kredytowych i płatniczych. To kolejny przypadek metody hakerów zwanej phishingiem.

Tego typu oszuści, hakerzy i złodzieje tożsamości z reguły “podszywają się” pod nasz bank. W takim mailu znajdziemy informację o pojawieniu się nowego regulaminu, który trzeba natychmiast “potwierdzić poprzez zalogowanie” klikając w zamieszczony w e-mailu link. W praktyce często wtedy dochodzi do wykradnięcia naszych danych logowania lub może zostać zainstalowanie oprogramowanie malware, które samodzielnie wykradnie te dane, gdy zalogujemy się do bankowości internetowej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments