Będą kontrole świadectw charakterystyki energetycznej?! Kiedy spadną ceny na rynku?

Udostępnij

Kawa z Agentem to cykl emitowany na kanale Portfel Polaka poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!

W kolejnym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate zaprezentowała najnowsze istotne informacje z rynku nieruchomości w Polsce.

Będą kontrole świadectw energetycznych? Ministerstwo odpowiada

Od 28 kwietnia obowiązują nowe przepisy dotyczące wymogu posiadania świadectw charakterystyki energetycznej dla domu i mieszkania. Za brak dokumentu przy sprzedaży lub najmie mogą grozić kary finansowe. Czy to oznacza masowe kontrole służb?

Niekoniecznie. Jak poinformował wydział prasowy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, zgodnie z Ustawą z 29 sierpnia 2014 roku o charakterystyce energetycznej budynków, w brzmieniu nadanym najnowsza nowelizacją, notariusz odnotuje w akcie notarialnym przekazanie świadectwa charakterystyki energetycznej.

Natomiast w przypadku nieprzekazania nabywcy świadectwa energetycznego, notariusz pouczy podmiot zobowiązany do jego przekazania o karze grzywny za niewykonanie tego obowiązku.

W praktyce, notariusz raczej nie będzie zajmował się donoszeniem na swojego klienta tylko dlatego, że nie dopełnił on tej formalności. Szybciej może o tym poinformować konkurencja czy niezadowolona z transakcji strona. Po co zatem wprowadzono nowe zapisy zachęcające do sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej?

Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii najbardziej zainteresowanie uzyskaniem świadectwa energetycznego powinny być strony umów sprzedaży budynków i to one powinny dochodzić swoich praw, gdyż na podstawie informacji zawartych w tym dokumencie możliwa jest ocena standardu budynku oraz orientacyjne koszty użytkowania związane ze zużyciem energii.

Ponadto, dzięki temu potencjalni nabywcy mogą porównywać interesujące ich lokale między sobą. Sprzedający lokale w ten sposób mogą zaś konkurować ze sobą.

Co z przeprowadzaniem kontroli?

Kontrole świadectw charakterystyki energetycznej polegają na weryfikacji dokumentów sporządzanych przez uprawnionych ekspertów.

Trudno jednak zakładać, że lada dzień do naszych drzwi zapukają kontrolerzy, aby sprawdzić czy posiadamy świadectwo charakterystyki energetycznej. Obecnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie przewiduje bowiem przeprowadzania masowych kontroli.

Ceny mieszkań mogą spaść dopiero w II połowie 2023 r.​

W miesięczniku makroekonomicznym analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego ocenili, że ceny mieszkań mogą spaść w drugiej połowie bieżącego roku. Na początku 2024 roku ceny zaś ponownie zaczną rosnąć.

W publikacji zauważono, że ceny nieruchomości przestały już rosnąć w czwartym kwartale 2022 roku. Narodowy Bank Polski wskazuje przy tym, że tempo wzrostu cen transakcyjnych w siedmiu największych polskich miastach obniżyło się z 17,3% do 10,5% rok do roku.

Implikuje to spadek cen w ujęciu kwartalnym o około 0,2%. Wynik ten jest ponadto lekko zawyżony przez Warszawę – po usunięciu stolicy obserwujemy osłabienie z 18,3% do 10,3% rok do roku, odpowiadające spadkowi cen o 1% kwartał do kwartału. Nieco lepszą sytuację widać na rynku wtórnym. Tempo wzrostu indeksu hedonicznego NBP spadło bowiem z 12,7% do 9,5%. Taki wynik oznacza umiarkowany wzrost o 0,5%.

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego spodziewają się, że stagnacja na rynku utrzyma się w kolejnych dwóch kwartałach z uwagi na słaby popyt. Badania koniunktury konsumenckiej GUS wskazują, że odsetek gospodarstw domowych, które planują zakup mieszkania jest rekordowo niski. W kwietniu wynosił niecałe 2%.

W efekcie, w trzecim kwartale bieżącego roku analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego spodziewają się drobnego spadku cen w ujęciu rocznym na rynkach pierwotnych w mniejszych miastach. Spowolnienie na rynku mieszkaniowym będzie jednak chwilowe.

Zdaniem ekspertów działanie Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące obniżenia bufora dla kredytów o stałej stopie procentowej zwiększy popyt w dużych miastach, natomiast w mniejszych ośrodkach aktywność będą stymulowały programy mieszkaniowe.

Ceny znów zaczną rosnąć od początku 2024 r.

Dodatkowo wraz ze wzrostem inflacji prawdopodobnie powiększy się opłacalność najmu. W takim otoczeniu ceny ponownie zaczną rosnąć na początku 2024 roku. Wzrost cen będzie jednak umiarkowany i wyraźnie niższy niż inflacja.

Kolejnym czynnikiem, który będzie oddziaływać na wzrost cen nieruchomości, będzie prawdopodobnie niższa podaż mieszkań w budowie. Obecnie obserwujemy spadek liczby pozwoleń, który w kolejnych latach będzie skutkować mniejszą liczebnie ofertą.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również