Audyt energetyczny przedsiębiorstwa – gdzie zrobić?

0
audyt energetyczny przedsiębiorstwa - gdzie zrobić
Źródło: stock.adobe.com, autor: naraichal

Konieczność wykonywania audytów energetycznych przez duże firmy została w Polsce wprowadzona w 2016 roku. Na działanie takie zdecydować może się jednak każdy, choć z reguły najczęściej decydują się na nie przedsiębiorstwa i instytucje. Co trzeba wiedzieć na temat tego badania i komu je zlecić? Podpowiadamy!

Audyt energetyczny co to właściwie jest?

Czym w zasadzie jest audyt energetyczny? Mówiąc najogólniej, jest to procedura pozwalająca na stwierdzenie, w jaki sposób można ograniczyć zużycie energii w badanym budynku, obiekcie, czy całej organizacji. Aby uzyskać taki efekt, audytorzy muszą oczywiście wykonać kilka czynności:

  • zapoznanie się z dokumentacją techniczną budynków, systemami grzewczymi itp.,
  • określenie najbardziej energochłonnych procesów i źródeł strat energii,
  • przygotowanie zestawienia możliwych rozwiązań naprawczych,
  • wycena poszczególnych działań oraz ocena ich opłacalności z punktu widzenia badanego podmiotu.

Profesjonalny audyt energetyczny jest więc doskonałą podstawą do rozpoczęcia działań mających na celu zmniejszenie zużycia ciepła czy elektryczności w firmie. W Polsce istnieje obowiązek wykonywania tego rodzaju badań przez duże firmy co cztery lata.

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa – kto wykonuje?

Niezależnie od tego, czy audyt zlecamy z przymusu, czy chęci poznania profilu energetycznego firmy, zawsze powinniśmy zadbać, by był on wykonywany przez specjalistów. Dzięki temu mamy gwarancję, że dokument końcowy będzie rzetelny i zostanie zaakceptowany przez Urząd Regulacji Energetyki. W praktyce usługi tego typu oferuje wiele firm – z reguły z branży energetycznej, np. EWE. Zatrudniają one oczywiście wykwalifikowanych audytorów, posiadających niezbędne uprawnienia. W teorii każdy z takich podmiotów powinien wykonać omawiane badanie w sposób określony przez polskie prawo. W praktyce jednak najlepiej kontaktować się z firmami sprawdzonymi, cieszącymi się zaufaniem i obecnymi na rynku od wielu lat. Zawsze warto też udać się do aktualnego dostawcy energii – np. kupując gaz czy prąd dla firm od EWE, można też skorzystać z innych usług tego przedsiębiorstwa.

Obowiązkowy audyt energetyczny firm – jakie koszty?

Konkurencja na rynku audytów energetycznych jest obecnie dość spora, dlatego też warto zwrócić uwagę na koszt tej usługi. Niestety, ale nie jest on w żaden sposób regulowany i w praktyce zależy od danego wykonawcy. Z kolei audytorzy w określaniu kosztów badania z reguły opierają się na indywidualnych wycenach. Wynika to oczywiście z faktu, że prawie każda tego typu usługa jest inna – czy to z punktu widzenia zakresu badania, czy też możliwości zaimplementowania konkretnych rozwiązań. Z pewnością jednak nie mówimy tu o usłudze szczególnie drogiej, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę zakres prac i potencjalne korzyści. Realna cena w przypadku mniejszych podmiotów wynosi około 2-3 tysiące złotych, i im większa oraz bardziej złożona organizacja, tym jest oczywiście wyższa.

Zlecając audyt energetyczny, warto dokładnie sprawdzić, czy realizacją tego zadania zajmą się fachowcy. Dlatego też nie warto w tym przypadku szukać na siłę okazyjnych ofert.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments