Audyt energetyczny budynku – co warto wiedzieć?

173

audyt energetycznyAudyt energetyczny wykorzystywany jest do zbadania zużycia energii w danym budynku. Ta systematyczna procedura pozwala na uzyskanie konkretnej wiedzy w zakresie elementów, instalacji oraz urządzeń w obiekcie, umożliwiającej wdrożenie odpowiednich czynności w celu oszczędności energii i dbałości o środowisko.

Co to jest audyt energetyczny budynku?

Audyt energetyczny zwany jest również audytem cieplnym. Polega on na analizie techniczno-ekonomicznej, określającej elementy w budynku, które powinny zostać poprawione. Dzięki temu możliwe jest zlecenie odpowiednich działań, które zoptymalizują zużycie energii w danym obiekcie oraz będą korzystniejsze dla jego właściciela.

Zakres audytu energetycznego budynku

Każdy audyt powinien obejmować odpowiednie wytyczne, aby móc wyznaczyć konkretne działania ulepszające obecną sytuację. Natomiast zakres audytu energetycznego budynku powinien zawierać takie elementy jak:

 • instalacje grzewcze, wentylacyjne, klimatyzacyjne oraz ciepłej wody użytkowej,
  oświetlenie,
 • stolarka drzwiowa oraz okienna,
 • przegrody zewnętrzne, czyli ściany, dachy, stropodachy,
 • źródła odnawialne tj. panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła itd. oraz ich umiejscowienie i zastosowanie.

Podstawy prawne audytu energetycznego

Aby audyt energetyczny był zgodny z prawem, musi być sporządzony wedle odpowiednich obowiązujących rozporządzeń, ustaw oraz norm. W ich skład wchodzi m.in.: Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów, Ustawa z dn. 13 lutego 2020 r. o prawie budowlanym, Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dn. 29 kwietnia 2020 r., Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju, Rozporządzenie Ministra Energii, Obwieszczenie Ministra Inwestycji i Rozwoju, Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Wymienione podstawy prawne dostępne są do wglądu wszystkich, a firma wykonująca audyt, powinna przestrzegać wszelkich zapisów i norm w nich zawartych.

Korzyści z audytu energetycznego budynku

Audyt energetyczny budynku pozwala na korzyść, jaką jest zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło w skuteczny sposób. Co więcej, takie działanie pozwala na zredukowanie kosztów ogrzewania całego obiektu.

Cena audytu energetycznego budynku

Wycena audytu energetycznego budynku zawsze powinna być dokonywana w sposób indywidualny ze względu na takie parametry jak:

 • wielkość obiektu, a także ilość i rodzaj budynków w określonej lokalizacji,
 • ilość koniecznych do wykonania badań oraz pomiarów, a także analiz,
 • złożoność działań podczas potrzebnych badań, pomiarów oraz konkretnych analiz,
 • ilość oraz złożoność procesów technologicznych, jakie przeprowadzane są w danym budynku,
 • ilość i czas wizji lokalnych koniecznych do zrealizowania audytu energetycznego całego budynku.

Każda firma powinna podchodzić do klienta w profesjonalny oraz kompleksowy sposób, by wykonać audyt energetyczny w rzetelny sposób.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments