Apple zabezpieczyło prawa do książki o założycielu FTX

Udostępnij

Apple, firma której kapitalizacja rynkowa zbliża się do 3 bilionów dolarów, podobno zabezpieczyła prawa do powstającej książki o założycielu FTX – Samie Bankmanie-Friedu (SBF).

Apple i książka o FTX

Upadek FTX był na rynku kryptowalut niezaprzeczalnie najważniejszym wydarzeniem drugiej połowy 2022 roku. Imperium, na którego czele stał Saml Bankman-Fried, niegdyś złoty chłopiec całej branży, upadło w ciągu kilku dni, powodując wielomiliardowe straty dla inwestorów.

Chociaż wielu byłych dyrektorów FTX i Alamedy, drugiej spółki powiązanej z SBF, przyznało się do zarzutów i przekazało, że wiedzieli, co robią, oszukując użytkowników i inwestorów, sam Bankman-Fried wielokrotnie odmawiał przyznaniu się do winy. Głośna sprawa sądowa przeciwko niemu ma rozpocząć się 3 października.


EXMOPartnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.

Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.


Najprawdopodobniej nie jest to przypadek, ale tego właśnie dnia – 3.10 – ukaże się książka Michaela Lewisa (The Big Short, Moneyball, The Blind Side) zatytułowana Going Infinite: The Rise and Fall of a New Tycoon. Prawa do książki ma Apple, która to firma zapewnił je sobie  za 5 milionów dolarów. The Ankler twierdził, że jest to niemal „bezprecedensowa” kwota zapłacona za niepublikowaną jeszcze książkę. Niektóre z poprzednich rekordów dot. 6 milionów dolarów za „Kod Da Vinci” i 2 miliony dolarów za pierwsze cztery filmy z serii o Harrym Potterze.

Rok z życia SBF

Książka skupi się na roku z życia SBF i, jak sugeruje tytuł, będzie opisywać jego karierę, upadek, aresztowanie i wreszcie ekstradycję do USA. Przypomnijmy, że były szef FTX został aresztowany na Bahamach, gdzie mieszkał on i większość innych członków kierownictwa FTX i Alamedy, a wkrótce potem został przeniesiony do Stanów Zjednoczonych.

Następnie został zwolniony za kaucją w wysokości 250 milionów dolarów i przez miesiące mieszkał w domu rodziców. Niedawno został znów wtrącony do więzienia po tym, jak pojawiły się doniesienia, że świadomie manipulował świadkami w swojej sprawie, w tym byłą dziewczyną Caroline Ellison.

Samo więzienie zostało opisane jako jedno z najstraszniejszych w USA. Według doniesień przebywa w nim aż 1000 osób.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również