Amazon ogłosił właśnie rozpoczęcie prac nad uruchomieniem w Polsce serwisu Amazon.pl. W efekcie akcje Allegro tracą na wartości.

Amazon.pl

– Od dziś przedsiębiorcy, planujący sprzedaż za pośrednictwem Amazon w Polsce oraz globalnie, mogą rejestrować swoje konta po polsku na https://sell.amazon.pl w ramach przygotowań do premiery serwisu – ogłosił dziś Amazon.

O tym, że firma Bezosa pojawi się w pełni w Polsce, plotkowano jednak od lat. Co ciekawe, od dawna w naszym kraju znajdują się jej centra logistyczne, więc logiczną kontynuacją jest pojawienie się w końcu polskojęzycznej wersji portalu handlowego Amazona.

Firma twierdzi, że to przełom dla polskiego rynku.

– Ponad 50 proc. towarów sprzedawanych na Amazon pochodzi od zewnętrznych partnerów. Zbliżająca się premiera Amazon.pl zapewni więc polskim przedsiębiorcom możliwość dotarcia do ponad 300 milionów klientów Amazon na całym świecie, w ponad 200 krajach i terytoriach. Obecnie za pośrednictwem Amazon sprzedaje globalnie 1,7 miliona małych i średnich firm, z czego ponad 200 000 przedsiębiorców przekroczyło 100 000 dolarów wartości sprzedaży w 2019 roku – informuje Amazon.

Amazon od wielu lat wspiera polskich klientów oraz pomaga sprzedawać produkty polskich przedsiębiorców w naszych europejskich sklepach. Kolejnym etapem jest wprowadzenie pełnej oferty detalicznej dla konsumentów w Polsce i właśnie nadszedł czas na ten krok – dodał Alex Ootes, wiceprezes spółki ds. rozwoju w UE.

Konkurencja dla Allegro

W momencie podania informacji o pracach nad startem Amazon.pl, notowane na GPW akcje Allegro traciły mniej niż 1 proc. Potem jednak spadki pogłębiły się i to do aż ponad 4 proc.

Trudno jednak dziwić się nerwowości polskich inwestorów. Pod względem wartości giełdowej, Amazon to dziś trzecia największa amerykańska spółka. Jej kapitalizacja rynkowa sięga aż 1,67 biliona dolarów – wyższy wynik notują już tylko Microsoft (1,76 bln USD) oraz Apple (2,41 bln USD).

Założycielem i prezesem Amazona jest Jeff Bezos, dziś jeden z najzamożniejszych ludzi świata. Wartość jego majątku (to głównie akcje Amazona) wynosi 194 mld dolarów. Warto przypomnieć, że parę tygodni temu Bezosa wyprzedził Elon Musk, założyciel Tesli.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments