8 sposobów na zwiększenie produktywności w ciągu dnia

Udostępnij

Czasem zdarzają się dni, w których zadania do wykonania piętrzą się, a mimo to brakuje nam motywacji na wykonanie choćby jednego. Jednak istnieje kilka sposobów na zwiększenie motywacji w ciągu dnia. Co zrobić, żeby z łatwością poradzić sobie ze wszystkimi zadaniami? Jak zmotywować się do działania?

Podstawą jest dobry plan

W dni, w które ciężko poradzić sobie nawet z najprostszymi zadaniami, zdecydowanie warto posiadać dobry plan. Zwykle planowanie jest skutecznym sposobem na zmotywowanie się do działania. Ale kiedy najlepiej sporządzić plan działania?

motywacja Najlepiej wszystkie zadania zaplanować wieczorem przed wymagającym dniem. Dzięki temu rano możemy od razu zacząć działać, a w ciągu nocy w naszej głowy nie zaprzątają się zbędne myśli o czynnościach, które przed nami. W odpowiednio przygotowanym planie warto wyznaczyć główne zadania, które muszą być wykonane tego dnia. Należy uwzględnić w nim czas, który musimy poświęcić na dane zadanie z lekkim zapasem. Poza tym w planie powinniśmy znaleźć miejsce na przerwy. Dobrym rozwiązaniem będzie także wyznaczenie dłuższych przerw na posiłki. Niezwykle istotne jest realne planowanie dnia i czasu. Często zdarza się, że wypełniamy nasz plan działań po brzegi, a sama świadomość ogromu pracy zaczyna przytłaczać. Odpowiednio sporządzony plan powinien być realistyczny i możliwy do wykonania.

Czasem mimo nawet najlepiej stworzonego planu, ciężko nam zebrać się i zacząć działać. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepszym sposobem będzie wyznaczenie konkretnych celów i priorytetyzacja zadań.

Cele i priorytety

Określenie priorytetów pozwala skoncentrować się na najważniejszych zadaniach. Dzięki temu możemy uniknąć rozproszenia uwagi. Wyznaczenie celów i priorytetów pozwala na efektywniejsze wykorzystanie czasu i zasobów. To właśnie dzięki temu jesteśmy bardziej produktywni. Natomiast osiąganie widocznych postępów w priorytetowych zdaniach często jest motywujące.

Wyznaczając cele i priorytety, nasz plan działania może być znacznie bardziej przejrzysty i konkretny. To właśnie od priorytetów zaczynamy realizować poszczególne zadania, które prowadzą do wyznaczonego celu. Ale kiedy najlepiej zacząć pracę w dni pełne wyzwań? Każdy ma swoje własne preferencje, jeżeli chodzi o najlepszy czas do pracy, ale w pełne zdań dni dobrze jest wykorzystać poranki.

Wykorzystaj poranek

Praca Jedni uwielbiają pracować z samego rana, inni zaczynają działać popołudniami, zdarzają się też osoby, które najchętniej pracują wieczorem, a nawet w nocy. Warto wziąć pod uwagę czas, w którym najlepiej nam się pracuje, jednak w dni pełne wyzwań dobrze jest wykorzystać poranek.

Rano zwykle mamy najwięcej motywacji i energii do działania. Warto w tym czasie zacząć od realizacji trudniejszych i priorytetowych zadań. Poza tym zwykle z samego rana możemy cieszyć się spokojem i ciszą, kiedy inni jeszcze nie zdążyli wstać. Poranek to idealny moment na zdania, które wymagają od nas sto procent skupienia.

Kolejnym ważnym elementem, zwłaszcza w przypadku pracy zdalnej, jest przygotowanie miejsca pracy. Ale jak to właściwie może pomóc w zmotywowaniu się do działania?

Przygotuj miejsce pracy

Miejsce pracy odgrywa naprawdę ważną rolę, a nieodpowiednio przygotowane lub całkowity jego brak może skutecznie utrudnić nam wykonywanie zaplanowanych zadań. Wyznaczone miejsce pracy ma szczególne znaczenie w czasie pracy zdalnej, ale również w biurze może sprzyjać lub utrudniać nam pracę. Pracując w domu ważne, jest wyznaczenie konkretnego miejsca pracy. Pracując na kanapie przed telewizorem lub w łóżku dużo trudniej jest nam się zmotywować.

W miejscu pracy w domu, czy w biurze warto zachować porządek. Dzięki temu dużo łatwiej jest się skoncentrować. Warto zadbać o czysty blat, na którym nie gromadzą się stosy notatek, brudnych kubków, czy talerzyków, które mogą skutecznie odwracać naszą uwagę. Poza tym niesamowicie ważne jest to, czy w miejscu, w którym pracujemy, jest nam po prostu wygodnie. Źle dobrane biurko i krzesło mogą prowadzić do dyskomfortu, a nawet bólu. W wyniku tego podświadomie nie będziemy chcieli zabrać się do pracy. Kolejnym elementem, który może pomóc zmotywować się do działania, jest wyeliminowanie rozpraszaczy.

Wyeliminować rozpraszacze

social mediaEliminacja rozpraszaczy może pomóc w osiągnięciu stanu przepływu. Stan przepływu występuje, gdy jesteśmy całkowicie pochłonięci wykonywaną czynnością. Czujemy się wtedy zaangażowani i odczuwamy przyjemność z wykonywanej pracy. Rozpraszacze, takie jak dźwięki, powiadomienia czy inne bodźce, mogą przerwać stan przepływu. Dlatego usunięcie ich z otoczenia pracy może pomóc w utrzymaniu skupienia i pozwolić na czerpanie większej satysfakcji z wykonywanych zadań.

Wyeliminowanie rozpraszaczy może również pomóc w poprawie jakości pracy. Kiedy skupiamy się bez zakłóceń, możemy lepiej przemyśleć swoje działania i podejmować trafniejsze decyzje. W rezultacie, widząc pozytywne efekty swojej pracy, możemy być bardziej zmotywowani do działania.

Technika Pomodoro może zdziałać cuda

Technika Pomodoro to popularna metoda zarządzania czasem, która może pomóc w zmotywowaniu się do działania poprzez zastosowanie struktury i cyklicznego podejścia do pracy. Praca w technice Pomodoro polega na ustawieniu timera na 25 minut i następnie należy pracować przez cały ten czas bez przerw. W trakcie cyklu pracy wyłączamy wszystkie możliwe rozpraszacze i skupiamy się jedynie na wykonywanym działaniu. Natomiast po 25 minutach mamy 5 minut przerwy, które możemy wykorzystać na przygotowanie herbaty, kawy lub proste ćwiczenia rozciągające. Przerwa działa również jak nagroda, dlatego w jej czasie możemy sprawdzić powiadomienia na telefonie lub przeglądać media społecznościowe. Po upływie czasu, który mamy na przerwę, wchodzimy ponownie w cykl pracy na 25 minut. Po czterech cyklach pracy możemy zrobić dłuższą przerwę od 15 minut do 30 minut. Ale czy technika Pomodoro naprawdę działa?

przerwa w pracyKrótkie 25-minutowe okresy pracy pomagają utrzymać skupienie i eliminują tendencję do rozpraszania się. Wiedząc, że mamy ograniczony czas przed kolejną przerwą, jesteśmy bardziej skłonny do skoncentrowania się na zadaniu. Ponadto w miarę upływu czasu i wykonania kolejnych cykli Pomodoro, widzimy postępy i osiągamy małe cele, co motywuje nas do dalszej pracy. Przełamywanie większego zadania na mniejsze, czyni proces bardziej znośnym i satysfakcjonującym. Poza tym w pracy możemy wesprzeć się nowoczesnymi technologiami.

Wesprzeć się nowoczesną technologią

W skutecznym motywowaniu się mogą pomóc nowoczesne technologie. Przede wszystkim w kalendarzu możemy z łatwością zaplanować spotkania i wyznaczać zadania na dany dzień. Nie brakuje też narzędzi do planowania projektów i zarządzania nimi. Możemy w tym celu wykorzystać na przykład Trello. Poza tym technologia może być niezwykle pomocna również do wykorzystania techniki Pomodoro. Istnieją różne aplikacje, które nagradzają nas za nieprzerwany cykl pracy. Dzięki temu mamy większą motywację do utrzymania skupienia i koncentracji.

Motywować możemy się na wiele różnych sposobów, wykorzystują różne techniki, dbając o miejsce pracy i tworząc odpowiedni plan. Mimo wszystko bez odpowiedniej ilości snu i dbania o swoje zdrowie ciężko będzie nam utrzymać motywację.

Zadbaj o swoje zdrowie i sen

Zdrowie i sen mają kluczowe znaczenie dla utrzymania motywacji. Zdrowy styl życia, w tym odpowiednia dieta, regularna aktywność fizyczna i dobry sen, dostarczają organizmowi energii. Kiedy czujemy się dobrze i mamy wystarczającą ilość energii, jesteśmy bardziej skłonni do angażowania się w działania i podejmowanie wyzwań.

Należy pamiętać, że zdrowie i sen są niezbędne do utrzymania równowagi między pracą a życiem osobistym. Nadmierna ilość pracy lub chroniczny brak snu mogą prowadzić do wypalenia zawodowego. Ważne jest, aby zadbać o swoje zdrowie i sen, aby utrzymać równowagę między wymaganiami zawodowymi a innymi obszarami życia, co może wpływać na poziom motywacji i satysfakcję.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również