Pandemia COVID-19 sprawiła, że wielu pracodawców zaczęło inaczej patrzeć na pracę zdalną. Część firm wprowadziła ją na stałe, kiedy inne powoli wracają do pracy wykonywanej stacjonarnie. Jakie są zalety i wady pracy zdalnej? Co zmieniają nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej okazjonalnej? Czy praca zdalna zacznie funkcjonować jak urlop?
Jak na pracę zdalną wpłynąć COVID-19?
Koronawirus spowodował globalny wzrost pracy zdalnej, ponieważ wiele firm i organizacji zdecydowało się na przeprowadzenie swojej działalności w trybie zdalnym, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Praca zdalna jest korzystna w takich przypadkach, ponieważ pozwala pracownikom na wykonywanie swoich obowiązków z domu lub z innego miejsca, co eliminuje potrzebę podróży do biura i ogranicza kontakt z innymi ludźmi.
Praca zdalna okazała się idealnym rozwiązaniem w czasie pandemii, a wiele firm na stałe postanowiły wprowadzić pracę zdalną dla osób zainteresowanych taką formą wykonywania swoich obowiązków. Natomiast część firm powoli wraca do pracy wykonywanej w stu procentach stacjonarnie. W niektórych przypadkach praca zdalna może prowadzić do izolacji i pogorszenia samopoczucia psychicznego, ponieważ brak codziennych interakcji społecznych może wpływać na samopoczucie pracowników. Poza tym praca zdalna czasem wpływa na jakość komunikacji w organizacji.
Jednak wiele firm i organizacji zdecydowało się na zachowanie pracy zdalnej po pandemii, ponieważ odkryli, że może korzystnie wpływać na pracę części zatrudnionych osób. Praca zdalna może zwiększyć efektywność i produktywność pracowników, a także zmniejszyć koszty związane z utrzymaniem biura. Wiele pracowników również cieszy się pracą zdalną, ponieważ pozwala im to na lepsze zarządzanie czasem i równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Jakie są zalety i wady pracy zdalnej? O co chodzi w pracy zdalnej okazjonalnej?
Zalety i wady pracy zdalnej
Zaletą pracy zdalnej jest zdecydowanie elastyczność czasowa. Praca zdalna pozwala pracownikom na elastyczne zarządzanie swoim czasem pracy i łatwiejsze pogodzenie obowiązków zawodowych z prywatnymi. Poza tym osoby pracujące zdalnie mogą zaoszczędzić swój czas, ponieważ nie muszą dojeżdżać do biura. To ogromny plus zwłaszcza dla osób, których miejsca pracy znajduje się daleko od miejsca zamieszkania. Kolejną zaletą jest brak kosztów dojazdu. Wiele osób dzięki pracy zdalnej może także zaoszczędzić, ponieważ nie zamawia jedzenia do biura lub nie je lunchu na mieście. Poza tym pracodawcy oszczędzają na przestrzeni biurowej, nie muszą płacić tak wysokich rachunków, a wiele osób pracujących w domu jest bardziej efektywnych. Praca zdalna pozwala na wyeliminowanie szeregu czynników stresowych, takich jak hałas w biurze, problemy z dojazdem do pracy czy też konieczność udziału w spotkaniach i innych aktywnościach, co pozwala pracownikom na większą produktywność. Dodatkowo praca zdalna daje poczucie większej swobody i niezależności. A jakie są największe wady pracy zdalnej?
Przede wszystkim osoby pracujące zdalnie nie mają ograniczoną ilość interakcji społecznych, co może wpłynąć na samopoczucie pracowników. Kolejnym problemem może okazać się komunikacja. Komunikacja między pracownikami zdalnymi może być trudniejsza niż w przypadku pracy stacjonarnej. Poza tym w wyniku pracy zdalnej pracownicy mogą częściej skarżyć się na zmęczenie wzroku oraz postawy. W biurach pracodawcy zapewniają odpowiedni sprzęt, którego wielu osobom może brakować w domu. Dla części osób praca zdalna zwiększa motywację, jednak w przypadku innych mogą pojawić się trudności z motywacją, szczególnie gdy pracownikom brakuje bezpośredniej presji i monitorowania ze strony szefa. Ale co mają zmienić nowe przepisy dotyczące tak zwanej pracy zdalnej okazjonalnej? Pracownik mógłby w ciągu całego roku 24 dni pracować zdalnie, wcześniej wypełniając odpowiedni wniosek.
O co chodzi z pracą zdalną okazjonalną?
Na początek warto zaznaczyć, że pracodawcy nadal mogą dopuszczać całkowicie zdalną pracę lub pracę hybrydową na podstawie indywidualnych zasad uzgodnionych wcześniej z pracownikiem. Wprowadzenie pracy zdalnej okazjonalnej nie wyklucza możliwości pracy całkowicie zdalnej lub hybrydowej z przewagą pracy zdalnej. Mimo wszystko zarówno w przypadku pracy całkowicie zdalnej, jak i w pracy okazjonalnej pracownik powinien uzgodnić lokalizację wykonywania pracy ze swoim pracodawcą.
Temat pracy zdalnej okazjonalnej jeszcze nie jest zamknięty, a nowe przepisy wymagają doprecyzowania. Jednak już pewne jest, że pracownik będzie mógł złożyć wniosek o home office bezpośrednio w firmie lub drogą elektroniczną. Pracownikom będą przysługiwać 24 dni pracy zdalnej okazjonalnej, a samych wniosków nie trzeba będzie uzasadniać. Co ważne pracodawca może odmówić pracy zdalnej, jeżeli wykonywanie obowiązków w domu nie jest możliwe. Kolejną ważną kwestią jest fakt, że pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej w konkretnych przypadkach:
- W przypadku osób, które opiekują się osobą niepełnosprawną.
- W przypadku kobiet w ciąży.
- W przypadku rodziców opiekujących się dzieckiem do 4 roku życia.
Jednak nawet w tych przypadkach pracodawca może odrzucić wniosek, jeśli pracy nie da się wykonywać zdalnie. Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób będzie ustalana ilość wykorzystanych dni na pracę zdalną w przypadku osób zmieniających miejsce pracy. W przypadku pracy zdalnej pracodawca musi również zapewnić pracownikowi odpowiednie narzędzia i środki ochrony, takie jak oprogramowanie i sprzęt komputerowy oraz dostęp do niezbędnych dokumentów i informacji.
Praca zdalna będzie wyglądała jak urlop
Pandemia koronawirusa wpłynęła na postrzeganie pracy zdalnej i wiele firm postanowiło wprowadzić całkowicie zdalną pracę. Mimo wszystko część pracodawców postanowiło wrócić do pracy stacjonarnej, nawet jeżeli pracownicy mają możliwość wykonywania jej zdalnie. Nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej okazjonalnej wprowadzają możliwość wykonywania pracy poza miejscem pracy. Wprowadzenie pracy zdalnej okazjonalnej umożliwia pracownikom bardziej elastyczne zarządzanie swoim czasem pracy i łatwiejsze pogodzenie obowiązków zawodowych z prywatnymi.
Pracownicy będą mieli możliwość wykonywać swoją pracę zdalnie na wniosek. Według nowych przepisów pracownicy będą mieli 24 dni pracy zdalnej okazjonalnej do wykorzystania. Pracodawca nie może odmówić pracy zdalnej rodzicom wychowującym dziecko do 4 roku życia, pracownikom opiekującym się osobą niepełnosprawną oraz kobietą w ciąży. Poza tym pracodawca ma prawo odmówić, jeśli danej pracy nie da się wykonywać zdalnie.
Jeszcze nie wiadomo, jak dokładnie przepisy będą funkcjonować. Najwięcej wątpliwości dotyczy weryfikacji tego, ile dni pracy zdalnej okazjonalnej dana osoba wykorzystała w przypadku zmiany pracy.