Dzień Inwestora Indywidualnego

2023 rok rekordowy pod względem upadłości konsumenckich

Udostępnij

2023 rok pobił niestety kilka niechlubnych rekordów dotyczących upadłości konsumenckich. W ostatnim kwartale ubiegłego roku odnotowano bowiem najwyższą w historii liczbę bankructw.

Ponadto, pobito także rekord upadłości konsumenckich ogłoszonych w jednym  miesiącu, a także zanotowano najwyższą do tej pory liczbę bankructw osób fizycznych w roku kalendarzowym.

Najwięcej upadłości konsumenckich odnotowano w październiku upadłość

Już od kilku miesięcy było pewne, że 2023 rok zakończy się historycznym rekordem pod względem liczby upadłości osób fizycznych.

Rosnący trend obserwowaliśmy od końcówki poprzedniego roku, gdy bankructwa powróciły na poprzednią trajektorię, przerwaną na krótko przez zmiany proceduralne związane z informatyzacją procesów prowadzonych przez sądy.

Z najnowszych danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, podmiotu śledzącego informacje publikowane w Krajowym Rejestrze Zadłużonych, wynika, że w grudniu 2023 roku opublikowano 1632 ogłoszenia o upadłości osoby fizycznej.

Wartość ta jest o 16% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, ale zarazem znacznie niższa od odnotowanej w rekordowym październiku, kiedy to liczba bankructw sięgnęła 2072.

W całym czwartym kwartale 2023 roku z możliwości stworzonych przez prawo upadłościowe skorzystało aż 5406 osób. To najwyższy wynik w historii, przebijający o 54 bankructwa poprzedni rekord – z pierwszych trzech miesięcy minionego roku.

Najmłodszy bankrut miał 9 lat

W całym zakończonym roku grono bankrutów powiększyło się o dokładnie 21 tysięcy osób. W grupie konsumentów, którzy otrzymali szansę na start z czystą kartą najstarszy dłużnik miał 93 lata, a najmłodszy… 9 lat.

Średnia wieku upadłego wyniosła w 2023 roku 49 lat. Czterdziestolatkowie stanowili 26,4% zeszłorocznych bankrutów, a osoby w wieku 30-39 lat – 23,3%. Osoby powyżej 60. roku życia odpowiadali zaś za 24,8^ ogłoszeń o upadłości konsumenckiej.

Z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej bankructwo częściej ogłaszali mężczyźni (10 885 osób), niż kobiety (10 115 osób). Najwięcej upadłości odnotowano w województwach śląskim i mazowieckim.

W podziale na miejscowości zaskakiwać może wysoka pozycja Bydgoszczy, która z liczbą 460 upadłości znalazła się na piątym miejscu, po Warszawie (1168 upadłości), Łodzi (542), Krakowie (521) i Poznaniu (500).

Dlaczego coraz więcej osób fizycznych ogłasza upadłość? upadłość firmy

Rosnąca liczba upadłości konsumenckich to przede wszystkim efekt zmian w prawie, które wprowadzono w życie w 2020 roku. Wcześniej złożenie wniosku o upadłość nie gwarantowało powodzenia.

Sąd mógł bowiem odrzucić aplikację, uznając, że winę za pogorszenie finansowego położenia dłużnika ponosi on sam. Poważne przeszkody mieli przed sobą również byli przedsiębiorcy, którzy nie mogli od razu po likwidacji biznesu skorzystać z procedury jako konsumenci.

W marcu 2020 roku bankructwo i, ostatecznie, oddłużenie stało się jednak dostępne również dla dłużników, którzy doprowadzili do niewypłacalności poprzez zaniedbanie lub celowo. Badanie winy potencjalnego upadłego przesunięto wtedy bowiem do innego etapu procedury. Od tej pory ma ono znaczenie wyłącznie dla warunków realizacji planu spłaty.

Nowa wersja prawa upadłościowego wprowadziła także wiele innych mechanizmów ułatwiających zróżnicowane traktowanie różnych przypadków. Możliwe jest między innymi warunkowe umorzenie zobowiązań dłużnika.

Zainteresowanie upadłością konsumencką stopniowo rosło po pierwszej fali pandemii COVID-19. Trend ten przerwały jednak wprowadzone w 2021 roku zmiany proceduralne. Uruchomiono wtedy Krajowy Rejestr Zadłużonych, a komplikacje wynikające z nowej, elektronicznej drogi postępowania spowodowały zatory w systemie.

Widocznym efektem tych utrudnień dla dłużników było przerwanie wieloletniego ciągu rekordów w liczbie ogłoszeń – w 2022 roku mniej konsumentów ogłosiło bowiem upadłość niż w 2021 roku.

Kolejną przyczyną rosnącej liczby upadłości konsumenckiej jest z całą pewnością także rozwój rynku usług prawnych związanych ze wsparciem w dążeniu do oddłużenia.

Upadłość konsumencka nie oznacza natychmiastowego darowania zadłużenia Upadłość konsumencka

Nadal jednak upadłość konsumencka nie jest równoznaczna z darowaniem zadłużenia. Należy bowiem mieć świadomość, że umorzenie długów to wyłącznie ostatni, opcjonalny etap długiego procesu, w którym bankrut musi wygospodarować co miesiąc środki rozdzielane pomiędzy wierzycieli.

Możliwość natychmiastowego umorzenia zobowiązań zarezerwowano wyłącznie dla szczególnych przypadków, uzasadnionych ciężkim położeniem wnioskującego.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również