Ponad 70% Polaków twierdzi, że koszty życia w naszym kraju są wysokie lub bardzo wysokie. Co gorsza, z powodu rekordowej w XXI wieku inflacji w naszym kraju, która przekracza już 7,5% w skali roku, wydatki na życie Polaków stale rosną i nic nie zapowiada zmiany tej tendencji w najbliższym czasie.
Największe problemy z kontrolowaniem swoich finansów mają z reguły osoby młode, dopiero wchodzące na rynek pracy. Nie na wszystkie wydatki oczywiście jesteśmy w stanie wpłynąć, jednak na wielu z nich możemy pewne sumy każdego miesiąca zaoszczędzić. Poniżej przedstawimy zatem 10 naszych sposobów na ograniczenie wydatków. Pierwszy z nich to:
Zbieraj paragony i sumiennie spisuj swoje wydatki zakupowe 
Regularne, sumienne śledzenie i kontrolowanie wydatków jest dodatkowym motywatorem, by… je ograniczyć. W końcu widzimy wtedy wszystkie nasze nieracjonalne zakupy, których dokonaliśmy pod wpływem impulsu. To trochę jak z wypisywaniem zjedzonych posiłków w czasie diety. Ułatwia to systematyczne obniżanie naszych comiesięcznych wydatków, ponieważ cały czas przypomina o samodzielnie narzuconych przez nas zasadach. Wiedza o tym, ile pieniędzy przeznaczamy na konkretne rzeczy, pomoże nam również w planowaniu naszego budżetu domowego oraz przywróceniu płynności finansowej w kolejnych miesiącach.
Jeśli chcemy poważnie podejść do śledzenia wydatków i mieć pewność, że dokładnie będziemy wiedzieć na co wydajemy pieniądze, przez pewien czas każdego dnia powinniśmy zbierać wszelkie paragony, nawet jeśli opiewają na śmiesznie niskie kwoty. Następnie co wieczór (lub ewentualnie raz w tygodniu, jeśli brakuje nam czasu w dni robocze) zasiądźmy nad stosem tych rachunków, przypisując wartości z każdego z nich do odpowiednich kategorii: środki czystości, rozrywka, przekąski, hobby, ubrania, produkty spożywcze, etc.
Rzetelnie dziel wydatki na kategorie
Co bardzo ważne, choć kuszące byłoby ułatwienie sobie życia i dopisanie całej kwoty z paragonu, który otrzymaliśmy w sklepie do jednej kategorii, lepiej będzie podzielić wydatki na jak najbardziej szczegółowe kategorie. Dzięki temu zauważymy, na co rzeczywiście wydajemy najwięcej i będzie nam łatwiej ograniczyć wydatki ponoszone właśnie na te produkty.
Zacznij przygotowywać listy zakupowe, śledź promocje i kupuj z głową 
Większość z nas nie przygotowuje się do zakupów, a co gorsza robi je w sposób spontaniczny, nie zwracając uwagi co tak naprawdę jest potrzebne. W efekcie, nasze comiesięczne wydatki na zakupy spożywcze bywają astronomiczne. Zanim wybierzemy się do sklepu, najlepszym pomysłem jest sporządzenie listy produktów do nabycia.
To jednak nie wszystko. Zakupy spożywcze należy również robić w sposób umiejętny. Otóż, jeśli chodzi o owoce, warzywa czy pieczywo należy kupować tylko tyle, ile jest aktualnie potrzebne, a nie na zapas. Natomiast w przypadku często używanych produktów z długim terminem przydatności, warto zwrócić uwagę na wielopaki, które z reguły wychodzą korzystniej.
Korzystaj z aplikacji z promocjami
Świetnym pomysłem jest również pobranie którejś z popularnych aplikacji informujących o aktualnych promocjach w sklepach. W ten sposób szybko się zorientujemy, w którym pobliskim markecie znajdziemy niezbędne produkty w najniższych cenach.
Ogranicz jedzenie na mieście 
Jedzenie na mieście często stanowi jeszcze większe obciążenie dla naszego budżetu domowego. Warto więc ograniczyć je do minimum. Zacznijmy od przygotowywania lunchu do pracy. Patrząc długofalowo jest to naprawdę spora oszczędność w stosunku do stołowania się w firmowym barze. Oczywiście taka czynność wymaga dodatkowego czasu, jednak samodzielne zrobienie kanapek czy sałatki nie powinno zająć więcej niż 10 minut. Jeśli chcemy oszczędzać warto więc wstać kwadrans wcześniej, prawda?
Podobnie wygląda kwestia gotowania w stosunku do jedzenia obiadów na mieście. Dodatkowo przyrządzenie smacznego i estetycznego dania samodzielnie sprawia satysfakcję.
Przeanalizuj swoje rachunki za media
Rachunki za domowe media również często pochłaniają dużą część naszych oszczędności. Czy istnieje sposób, w jaki możemy je obniżyć? Oczywiście, że tak. W tym celu, należy zwrócić uwagę na faktury za Internet, telefon czy telewizję oraz subskrypcje platform streamingowych i serwisów VOD. Po pierwsze, należy się zastanowić czy naprawdę korzystamy ze wszystkich usług, za które płacimy w pełnym oferowanym zakresie. Być może ponosimy koszt dodatkowych usług telefonicznych, których nie używamy; lub płacimy za pakiety kanałów telewizyjnych, których w ogóle nie oglądamy ? Czy aby na pewno regularnie korzystamy ze wszystkich serwisów VOD, które subskrybujemy, ponosząc w tym celu co miesiąc niemałą opłatę? Jeśli odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi “tak” lub na drugie brzmi “nie”, warto z tych usług zrezygnować, oczywiście jeśli to możliwe, czyli nie wiąże nas w tym zakresie żadna długoterminowa umowa.
Renegocjuj umowy lub przejdź do konkurencji
Druga sprawa to koszt podstawowych, niezbędnych wszystkim usług – Internetu, telewizji, telefonu czy ubezpieczenia. Czy nasza pierwotna umowa dobiegła końca i przeszła na czas nieokreślony? Bardzo często okazuje się, że jest ona wtedy po prostu nieopłacalna – rzeczywistość w zdecydowanej większości przypadków wygląda tak, że zarówno konkurencja, jak i nawet nasz operator lub ubezpieczyciel oferuje aktualnie znacznie lepsze, promocyjne warunki dla nowych klientów.
Warto zatem renegocjować umowę, bądź zrezygnować z niej i podpisać nową jako “nowy” klient, albo zacząć korzystać z usług konkurencyjnego dostawcy. Prawda jest taka, że jeśli chodzi o wydatki na media i ubezpieczenie, to na lojalności i przywiązaniu do jednego dostawcy bardzo często tracimy pieniądze, zamiast zyskiwać dodatkowe korzyści.
Oszczędzaj prąd i wodę
Oszczędzanie prądu 
Istnieje wiele sposobów by zaoszczędzić na stałych rachunkach. Po pierwsze warto zainwestować w energooszczędne żarówki. Fakt, są droższe od tradycyjnych, lecz zakup szybko się zwraca – zwłaszcza obecnie, gdy cała Europa boryka się z kryzysem energetycznym i podwyżki cen prądu wprost szokują. Warto również zwrócić uwagę na klasę urządzeń AGD, które posiadamy w domu. Najmniej prądu zużywa “A” z trzema plusami, a najwięcej “G”.
Oszczędzanie wody
Natomiast jeśli chodzi o wodę, to kąpiel pod prysznicem jest znacznie tańsza od tej w wannie. Podczas tej drugiej zużywamy 2-3 razy więcej wody. Co ciekawe podobnie wygląda kwestia zmywarki do naczyń. To opłacalna inwestycja, ponieważ zmywanie naczyń z jej użyciem pobiera zdecydowanie mniej wody niż tradycyjne, ręczne.
Ogranicz korzystanie z samochodu
Komunikacja miejska jest tańsza
Kolejny stały i znaczący, comiesięczny wydatek stanowi często korzystanie z samochodu. Co gorsza, nawet przy stałej liczbie przejechanych kilometrów może się on zwiększać ze względu na wysokie ostatnimi czasy ceny paliwa. Dobrym pomysłem jest więc rozważenie skorzystania z komunikacji miejskiej zamiast codziennej jazdy autem. Pomijając już sam fakt, że koszt miesięcznego biletu stanowi zazwyczaj zaledwie drobny ułamek kwoty wydawanej na paliwo, w przypadku tego rozwiązania zniknie nam także problem korków, parkowania czy obaw o bezpieczeństwo pozostawionego auta.
Rower lub hulajnoga elektryczna to najbardziej oszczędna opcja
Drugim rozwiązaniem z tego zakresu jest ograniczenie korzystania z samochodu, na rzecz roweru lub hulajnogi elektrycznej – zwłaszcza w przypadku pokonywania krótkich dystansów. Taka zmiana z całą pewnością znacząco poprawi naszą płynność finansową w domowym budżecie, jednak – jako, że pogoda za oknem obecnie nie rozpieszcza i do wiosny sytuacja ta z całą pewnością nie ulegnie zmianie, jest w pełni zrozumiałe, iż dla wielu osób poruszanie się tego typu środkiem transportu po świeżym powietrzu może być zbyt problematyczne.
Kupuj żywność sezonową
Zima to taki czas w roku, w którym musimy zwrócić szczególną uwagę na dietę. W tym czasie warto podnosić odporność swojego organizmu nie tylko poprzez zażywanie suplementów diety, ale również poprzez spożywanie odpowiednich produktów. Na pierwszy rzut oka wydaje się jednak, że zimą nie mamy dostępu do świeżych warzyw i owoców.
Nic bardziej błędnego. W zimie przeważają głównie warzywa korzeniowe i liściaste- zwłaszcza kapustne. Najczęściej przygotowujemy z nich sycące potrawy, które mają dodać nam energii do ogrzania ciała. Co jednak ważniejsze, nie tylko istnieje wiele sposobów by je wykorzystać w kuchni, ale osiągają one o tej porze roku bardzo atrakcyjne ceny.
Zimowe warzywa sezonowe 
Zimą możemy zatem ograniczyć wydatki na żywność, wykorzystując w naszej diecie takie sezonowe warzywa, jak:
- Brukselka
- Burak
- Cebula
- Czosnek
- Dynia
- Fasola
- Jarmuż
- Kalarepa
- Kapusta
- Marchew
- Pasternak
- Pietruszka
- Por
- Roszponka
- Rzepa
- Seler
- Ziemniak.
Ogranicz słodycze i używki
Używki, takie jak alkohol, papierosy czy nawet słodycze także pochłaniają bardzo dużą część naszych oszczędności i bywają destrukcyjne dla naszego portfela. Co gorsza, są one uzależniające i w żadnym wypadku nie służą naszemu zdrowiu. Oczywiście nie chodzi o to, by od razu podejmować drastyczne kroki. Zwróćmy jednak uwagę o jakich kosztach tutaj mowa. Nawet 1 słodki, niezdrowy batonik za 2 złote dziennie to roczny wydatek rzędu 730 złotych. Właśnie tyle możemy więc w ten błahy sposób zaoszczędzić.
Ograniczenie palenia = gigantyczna oszczędność
Podobnie wygląda sprawa z mniejszą ilością wypalanych papierosów. Jeśli jesteśmy palaczami, wyobraźmy sobie, że możemy ograniczyć nasze wydatki na tę używkę choćby o jedną paczkę papierosów tygodniowo. Nie dość, że wyjdzie nam to na zdrowie, a jakiejś ogromnej różnicy nie poczujemy, to rocznie zaoszczędzimy ponad 850 złotych. Warto? Najlepiej samemu sobie odpowiedzieć na to pytanie. Wniosek taki, że ograniczenie używek to bardzo łatwy i opłacalny sposób na ograniczenie wydatków.
Spróbuj zaoszczędzić na ogrzewaniu 
Pierwszym krokiem ku ograniczeniu wydatków na ogrzewanie – które z roku na rok są coraz wyższe – jest skontrolowanie czy nasze okna i drzwi są dobrze uszczelnione. Drugim – pozbycie się kosztownego nawyku zakrywania grzejników. Zarówno jeden, jak i drugi krok znacznie przyczynią się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Zakrywając grzejniki, blokujemy ciepło, które wytwarzają, a nieuszczelnione okna i drzwi przepuszczają masy zimnego powietrza do naszego mieszkania. Oba działania przyczynią się do możliwości ustawienia grzejników na mniejszą moc przy zachowaniu odpowiedniej temperatury.
Uczyńmy dom lub mieszkanie przytulnym!
Ponadto, warto przy tym pamiętać, że optymalna, najlepsza dla naszego zdrowia temperatura we wnętrzach pomieszczeń wynosi około 20 stopni Celsjusza. Co jeśli jednak jesteśmy bardzo ciepłolubni i obniżona temperatura nam przeszkadza, nie czujemy się wtedy komfortowo, zwłaszcza wieczorami? Wtedy należy sprawić, by nasz dom stał się jak najbardziej przytulny. W tym celu należy zaopatrzyć się w ciepłą kołdrę, koc czy przytulne poduszki. Tego typu elementy sprawiają, że we własnym mieszkaniu od razu robi się przyjemniej, nawet bez zwiększenia temperatury. Nasz komfort może także zwiększyć ubieranie się w wygodne, ciepłe swetry.
Wyznacz sobie cel, na który oszczędzasz 
Jeśli nie chcemy szybko się zniechęcić do dbania o swoje finanse osobiste, czyli ograniczania wydatków, należy od razu wyznaczyć sobie cel, na jaki pragniemy przeznaczyć gromadzone w ten sposób środki. Najlepiej, aby był to ambitny i dalekosiężny cel. Mowa tutaj o kupnie nowego samochodu, mieszkania (lub uzbieraniu wysokiego wkładu własnego na kredyt na nie), budowie domu czy wymarzonej kilkutygodniowej podróży na inny kontynent. Ma to być coś, co będzie nas skutecznie motywować do ograniczenia wydatków.