Zysk LPP w II kwartale wyższy od oczekiwań – akcje zwyżkują

Podczas piątkowej sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie najmocniej wzrok przyciągały akcje LPP. Wszystko dlatego, że w czwartek wieczorem grupa opublikowała swoje wyniki finansowe za drugi kwartał roku obrotowego 2023/2024.

Okazało się, że zysk netto wypracowany przez LPP w tym okresie znacząco przewyższył oczekiwania analityków. Na reakcję inwestorów nie trzeba było długo czekać. Akcje LPP zyskały w piątek aż 5,4%, a dziś drożeją o kolejne 4,5%.

LPP pozytywnie zaskoczył wypracowanym w II kwartale zyskiem Reserved

Z opublikowanego raportu wynika, że zysk netto jednostki dominującej spółki LPP w drugim kwartale roku obrotowego 2023/2024 wyniósł 438,8 miliona złotych, podczas gdy analitycy spodziewali się zysku rzędu 397,6 miliona PLN.

Zysk operacyjny sięgnął zaś 607 milionów złotych, podczas gdy konsensus rynkowy zakładał jego wartość na poziomie 558,3 miliona PLN. Zysk EBITDA wyniósł z kolei 944 miliony złotych – dla porównania, analitycy oczekiwali, że ukształtuje się on na poziomie 885,1 miliona PLN.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Jedynie przychody grupy LPP okazały się słabsze od rynkowego konsensusu. W drugim kwartale roku obrotowego 2023/2024 sięgnęły one 4,575 miliarda złotych, podczas gdy analitycy prognozowali, że przychody wyniosą 4,797 miliarda PLN. Warto dodać, że przychody wzrosły rok do roku o 5,4%.

W całym pierwszym półroczu 2023/24 grupa LPP wypracowała 553,3 miliona złotych zysku netto z działalności kontynuowanej, 548,3 miliona PLN zysku netto jednostki dominującej, 837,7 miliona PLN zysku operacyjnego, 1,494 miliarda PLN zysku EBITDA i 8,214 miliarda PLN przychodów.

W analogicznym okresie rok wcześniej, według danych przekształconych, grupa miała 7,374 miliarda złotych przychodów, 760 milionów PLN zysku EBITDA, 237,1 miliona PLN zysku operacyjnego, 289,6 miliona PLN zysku netto z działalności kontynuowanej i 94,3 miliona PLN straty netto jednostki dominującej.

Wiceprezes LPP o rozwoju grupy

Przemysław Lutkiewicz, wiceprezes zarządu LPP stwierdził, że “biorąc pod uwagę dużą zmienność warunków gospodarczych, stabilny wzrost przychodów to dobry sygnał i dowód na to, że LPP potrafi elastycznie dostosowywać się do bieżących potrzeb rynku, w tym obserwowanego w ostatnim czasie powrotu klientów do zakupów stacjonarnych”.

Wiceprezes LPP dodał, że “jak pokazują wyniki za pierwsze półrocze i wzrost wyników na poziomie 11% rok do roku, konsekwentna realizacja strategii opartej na modelu sprzedaży wielokanałowej potwierdza słuszność obranego przez LPP kierunku rozwoju, pozwalającego na skuteczną dywersyfikację ryzyk i utrzymanie rentowności”.

Grupa LPP podtrzymała w raporcie, że jej plan sprzedażowy na rok finansowy 2023/2024 zakłada możliwość osiągnięcia około 18 miliardów złotych sprzedaży (czyli wzrostu o około 20% rok do roku), z czego 25% wzrost rok do roku w kanale sprzedaży stacjonarnej oraz stabilny poziom w kanale internetowym.

Ponadto, LPP zakłada zwiększenie powierzchni o 20% rok do roku, priorytetowo traktując rozwój salonów marki Sinsay. Konkretnie rzecz biorąc, grupa zamierza mieć 1000 salonów Sinsay na koniec bieżącego roku obrotowego, a w roku obrotowym 2024/2025 otworzyć kolejne 300.

W raporcie podano również, że LPP spodziewa się w roku finansowym 2023/2024 poprawy rok do roku marży brutto na sprzedaży (51-53%), wynikającej z korzystniejszego kursu USD do PLN, niższych kosztów transportu (frachtu) oraz normalizacji stanu zapasów. Marżę operacyjną grupa zakłada powyżej 10%.

Akcje mocno w górę

Na tak pozytywnie zaskakujący raport kwartalny, inwestorzy po prostu musieli zareagować entuzjastycznie. I rzeczywiście, na rynku od piątku można gołym okiem dostrzec wzmożony popyt na akcje LPP.

Podczas ostatniej sesji ubiegłego tygodnia papiery wartościowe grupy podrożały o 5,4% – co było najlepszym wynikiem spośród blue chipów notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Dziś akcje LPP zyskują zaś kolejne 4,5%, dzięki czemu ich kurs jest obecnie najwyższy od 25 lipca.

Wykres akcji LPP

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments