Znamy majątki posłów. Kto jest najbogatszy, a kto najbiedniejszy?

515

Na stronie sejm.gov.pl można zapoznać się już z oświadczeniami majątkowymi posłów. Jak się okazuje są wśród nich milionerzy, ale też osoby, które nie posiadają niczego.

O ludziach w polityce nierzadko mówi się, że poszli do niej dla pieniędzy. Czy faktycznie tak jest? Analiza oświadczeń majątkowych, jakie opublikowano na stronie Sejmu, pokazuje, że sprawa nie jest taka jednoznaczna. W gronie posłów są bowiem multimilionerzy, ale też osoby, które nie posiadają dosłownie niczego.

Milioner w Sejmie

Raczej wątpliwe, by do polityki dla pieniędzy poszedł Andrzej Gut-Mostowy z PiS. Jest ponoć nazywany w swoim środowisku „królem Zakopanego”. Dlaczego? Może bowiem pochwalić się naprawdę sporymi oszczędnościami, o których większość z nas nawet boi pomarzyć. Ma na koncie aż 6 300 000 zł. Luksus towarzyszy mu chyba na codzień. Jest bowiem współwłaścicielem 340-metrowego domu wartego półtora miliona złotych i właścicielem lub współwłaścicielem 10 innych nieruchomości. Łącznie wszystkie są warte prawie 35 mln zł.

W jakiej branży działa? Należy do niego hotel Sabała, dzięki któremu zarobił w 2019 r. ponad 2,7 mln zł. W garażu trzyma też trzy luksusowe pojazdy: Mercedesa G z 1994 r., Jeepa Wranglera z 2015 r. oraz Mini z 2016 r.

Premier z milionami

W swój byt nie musi chyba martwić się też premier Mateusz Morawiecki. Na koncie ma 5,1 mln zł. Posiada też dom warty 1,9 mln zł, 72-metrowe mieszkanie o wartości 1,1 mln zł, połowę segmentu w szeregówce, wartego 600 tys. zł oraz działkę rolną o powierzchni 2 ha wycenioną na 200 tys. zł.

0 zł na koncie

Z kolei działacz społeczny Franciszek Sterczewski, który został właśnie posłem, w 2019 r. nie zarobił… niczego. Nie posiada też majątku i oszczędności. Oczywiście nie oznacza to, że poszedł do polityki dla pieniędzy…

Fan Bitcoina

Pewną ciekawostką jest też oświadczenie majątkowej posła Wojciecha Murdzka z PiS. Okazuje się, że ten parlamentarzysta posiada 1,31685469 Bitcoina. Jest znany także z tego, że bronił spraw związanych z kryptowalutami na forum Sejmu. Więcej o tym przeczytacie tutaj.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments