Zmiana na pozycji najbogatszego Polaka

392

Tygodnik (teraz już tylko w wersji elektronicznej) „Wprost” opublikował nowy ranking najbogatszych Polaków. Okazało się, że na prowadzenie wyłonił się Zygmunt Solorz-Żak, właściciel m.in. Polsatu i Polkomtela.

Udana walka o 1. miejsce

Na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost” zaszły zmiany. Na pozycję lidera wskoczył Zygmunt Solorz-Żak, właściciel m.in. Polsatu i Polkomtela.

W 2010 w rankingu światowych miliarderów zajął 488 miejsce, z majątkiem szacowanym na 2 mld dolarów (jako drugi Polak po Janie Kulczyku). Według zestawienia miesięcznika Forbes z 2009 r. był najbogatszym człowiekiem w Polsce, z majątkiem szacowanym na 3,9 mld złotych. W rankingu z 2007 r., z majątkiem wycenionym na 1,5 mld dolarów, zajął 664 miejsce na liście najbogatszych ludzi świata i uplasował się na pozycji czwartej jako najbogatszy wśród Polaków. Rok wcześniej był 382 na świecie i zarazem najbogatszym człowiekiem w Polsce. Z kolei na liście najbogatszych Polaków według tygodnika „Wprost”, z majątkiem szacowanym na 6,5 mld złotych, w 2008 r. zajął 48 miejsce na liście 100 najbogatszych ludzi Europy Środkowej i Wschodniej.

Z 1. miejsce spadł Michał Sołowow, potentat branży chemicznej. Po raz pierwszy od 25 lat  zabrakło też Leszka Czarneckiego.

Sam Solorz-Żak na liście jest od 28 lat. W czym czasie miał „pod sobą” takie marki, jak Polsat, Polkomtel, Netia, Interia, Plus Bank, Superstacja, Elektrim czy Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK). Jego majątek wyceniony jest dziś na 10,8 mld zł.

Cały ranking

Cała lista 10 najbogatszych Polaków według tygodnika „Wprost” wygląda tak:

10. Marcin Iwiński, współzałożyciel CD Projektu

9. Paweł Marchewka, prezes Techlandu

8. Łukasz Nosek, współtwórca PayPala

7. Jerzy Starak, biznesmen, właściciel Polpharmy

6. Sebastian Kulczyk, biznesmen, spadkobierca Jana Kulczyka – 6,6 mld zł

5. Dominika Kulczyk, bizneswoman, spadkobierczyni Jana Kulczyka i Polenergii – 7,1 mld zł

4. Michał Sołowow, biznesmen, właściciel m.in. Cersanitu i Synthosu – 7,2 mld zł

3. Piotr Szulczewski, twórca aplikacji Wish – 7,9 mld zł

2. Tomasz Biernacki, właściciel sieci sklepów Dino – 9,8 mld zł

1. Zygmunt Solorz, biznesmen, właściciel Polsatu i Polkomtela – 10,8 mld zł

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments