Złotówka czeka na decyzję NBP. Los złotego przesądzony?

502
polski złoty

Dziś w środę, 7 września podana zostanie decyzja w sprawie stóp procentowych w Polsce. Narodowy Bank Polski (NBP) tym samym dziś zadecyduje o losie złotówki. Chwilowo polski złoty będzie mógł się umocnić. Jednak nieodpowiednia decyzja NBP o podwyżce stóp może kosztować złotego w tym miesiącu naprawdę sporo. Warto pamiętać, że banki centralne opiekujące się głównymi światowymi walutami również we wrześniu opublikują swoje decyzje. Czy los polskiego złotego jest przesądzony?

Kurs pary USD/PLN powyżej 4,77 PLN

Amerykański dolar silnie zyskał względem złotego, wczoraj w godzinach popołudniowych. Kurs pary walutowej USD/PLN otworzył się dziś, 7 września w okolicach 4,76 PLN i od rana rósł. Najwięcej za dolara przyszło płacić 4,79 PLN przed godziną 6. Obecnie kurs notowań pary USD/PLN oscyluje powyżej 4,77 PLN.

Teraz warto będzie zwrócić uwagę na to, jak dolar amerykański zachowa się względem złotówki po podwyżce stóp przez NBP. Rynek pary znajduje się powyżej istotnej strefy wsparcia określonej przedziałem cenowym: 4,73-4,76 PLN. Dopóki ten obszar jest utrzymywany dolar w stosunku do złotego ma potencjał do wzrostów. Być może dzisiejsze umocnienie złotówki, ustabilizuje kurs pary USD/PLN na zakresie wsparcia (4,73-4,76 PLN).

Wykres USDPLN
Kurs dolara USD/PLN 07.09.2022

Euro również czeka na dane

Polski złoty dziś dowie się o nastawieniu swojego banku centralnego. Jutro natomiast, w czwartek 8 września Europejski Bank Centralny (EBC) poda decyzję o podwyżce stóp procentowych w strefie euro. Europejska waluta również czeka na ważniejsze dla siebie dane. Tym samym już jutro zweryfikowana zostanie siła złotówki. Obecnie za euro przychodzi płacić nam 4,72 PLN.

Notowania CHF/PLN oscylują wokół 4,84 PLN

Frank szwajcarski spośród światowych walut zyskał wczoraj, 6 września najmniej wobec złotego. Dziś natomiast frank radzi sobie jak na razie gorzej. Notowania CHF/PLN oscylują głównie wokół 4,84 PLN.

Rynek tej pary walutowej ostatnio nie może zebrać się do wzrostów. Złoty ma szansę w najbliższych godzinach zyskiwać i sprowadzić notowania CHF/PLN do niższych zakresów. Należy obserwować zachowanie pary walutowej szczególnie po decyzji NBP.

Wykres CHFPLN
Kurs franka CHF/PLN 07.09.2022

Funt szterling nie utrzymuje 5,50 PLN

Funt szterling choć pokazał się wczoraj z dobrej strony, finalnie nie utrzymał poziomu 5,50 PLN. Kurs GBP/PLN obniżał się w ostatnich godzinach. Dziś brytyjskiego funta zakupić można było najtaniej za 5,47 PLN po godzinie 8:30. 

Podsumowanie

Dla polskiej złotówki dobrze byłoby, gdyby jednak Narodowy Bank Polski (NBP) zaskoczył dzisiejszą decyzją w sprawie stóp procentowych. Wyższa podwyżka umocni rodzimą walutę i nie pozwoli na szybkie tempo wzrostów kursów głównych par walutowych wobec złotego. Podwyżka o jedyne 25 punktów bazowych przesądzić może o marnym losie złotego we wrześniu.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments