Zbiórki na pomoc Ukrainie zdominowały społeczne akcje crowdfundingowe

1226

Rosja Ukraina - transparentBezprawna inwazja Rosji na Ukrainę wywołała gigantyczne poruszenie na całym świecie. Jest to szczególnie widoczne w Polsce, gdzie momentalnie, już 24 lutego tysiące naszych rodaków zapragnęło nieść bezinteresowną pomoc naszym przyjaciołom i sąsiadom. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na bezpośrednie wsparcie w ramach wolontariatu czy przyjęcie uchodźców pod swój dach.

Dlatego niezwłocznie na największych portalach crowdfundingu dotacyjnego ruszyły dziesiątki zbiórek, dzięki którym każdy z nas może dokonać wpłaty na rzecz danej fundacji bądź organizacji humanitarnej pomagającym Ukraińcom w terenie. W efekcie polski crowdfunding charytatywny przeżył prawdziwe zatrzęsienie. Nigdy w historii żadne zbiórki nie cieszyły się bowiem taką popularnością, wszystkie inne akcje i kampanie zeszły na dalszy plan. W ten sposób po raz kolejny Polacy pokazali jakie mają wielkie serce i jak bardzo pragną pomagać ludziom w potrzebie.

Jakie zbiórki crowdfundingowe na pomoc Ukrainie są dziś w naszym kraju największe? Ile pieniędzy zdołały już one zebrać? Jak wygląda kwestia finansowania społecznościowego dla Ukrainy w przypadku innych krajów? Największe akcje i kampanie crowdfundingowe poświęcone Ukrainie zostaną zaprezentowane poniżej:

Spis treści

Crowdfunding dla Ukrainy na platformie Siepomaga

Pomoc UkrainieCztery największe zbiórki na platformie Siepomaga dotyczą pomocy Ukrainie. W ramach każdej z nich zebrano już ponad milion złotych. Największą z nich, a zarazem najbardziej imponującą w całej Polsce jest kampania o nazwie „Ukraino, nie zostawimy Cię w potrzebie!” Założona została przez Fundację Siepomaga, która jako Organizacja Pożytku Publicznego może szybko finansowo wesprzeć organizacje pomocowe działające na rzecz wsparcia Ukrainy. W ramach niej za pomocą wpłat ponad 416 tysięcy osób zebrano już łącznie niemal 42 miliony złotych. To największa zbiórka w historii polskiego crowdfundingu.

Druga największa w naszym kraju zbiórka nosi nazwę “UKRAINA – Pomóżmy ludziom w strefie konfliktu” i organizowana jest przez Polską Akcję Humanitarną. PAH jest obecna na miejscu od początku konfliktu. Zajmuje się ona zapewnieniem pomocy bezpośredniej (żywności i innych form wsparcia) dla ludzi, którzy muszą uciekać ze swoich domów. Wsparcie obejmie osoby poszkodowane w wyniku konfliktu, włączając w to przemieszczających się wewnątrz kraju oraz uchodźczynie i uchodźców przyjeżdżających do Polski. W ramach tej kampanii za pomocą wpłat ponad 115 tysięcy osób zebrano już łącznie ponad 22 miliony złotych.

Trzecia największa zbiórka na platformie Siepomaga zatytułowana jest “SOS DLA DZIECI UKRAINY”. Organizuje ją Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Programy SOS Wiosek Dziecięcych są na miejscu od ponad 20 lat. Działa w dwóch lokalizacjach – w Obwodzie Kijowskim, a także Obwodzie Ługańskim na wschodzie kraju. Obecnie wspiera około 1000 dzieci. Do tej pory programy SOS Ukraina wsparły prawie 80 tysięcy dzieci, zapewniając pomoc psychologiczną, materialną i edukacyjną. W ramach tej kampanii za pomocą wpłat ponad 34 tysięcy osób zebrano już łącznie ponad 4 miliony złotych.

SOS dla dzieci Ukrainy

Czwarta największa zbiórka na platformie Siepomaga nosi nazwę “Polscy przedsiębiorcy dla Ukrainy”. W ramach niej największe polskie organizacje biznesowe połączyły siły, by dostarczyć pomoc obywatelom ukraińskim uciekającym przed wojną. W inicjatywę włączyły się:

  • Pracodawcy RP
  • Corporate Connections
  • BNI Polska
  • Polska Rada Biznesu
  • Konfederacja Lewiatan
  • Związek Pracodawców Business Centre Club
  • Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza.

Akcję pomocy koordynują przedsiębiorcy cieszący się zaufaniem społecznym, a także liderzy środowisk biznesowych. Zaangażowane są prowadzone przez nich firmy, dzięki czemu akcja dysponuje szerokim dostępem do struktur, know-how czy zasobów. W ramach tej kampanii za pomocą zaledwie 231 wpłat zebrano już łącznie ponad 1,2 miliona złotych.

“Solidarni z Ukrainą” na platformie Pomagam

solidarni z UkrainąNa platformie Pomagam prowadzona jest trzecia największa zbiórka w naszym kraju, której celem jest pomoc Ukrainie. Nosi ona nazwę “Solidarni z Ukrainą” a organizuje ją sama Fundacja Pomagam.pl. Podobnie jak w przypadku niektórych powyższych zbiórek, aby zapewnić jak najskuteczniejszą pomoc, zebrane środki zostają przekazywane ukraińskim organizacjom zajmującymi się pomocą humanitarną. Osoby tam pracujące wiedzą najlepiej, jakiego wsparcia Ukraińcy potrzebują w tych trudnych chwilach. W ramach tej kampanii za pomocą wpłat ponad 82 tysięcy osób zebrano już łącznie ponad 10,7 miliona złotych.

Pomoc Ukrainie na platformie Zrzutka

Razem dla UkrainyDwie największe kampanie prowadzone obecnie na platformie Zrzutka dotyczą w tej chwili wsparcia Ukrainie. Największa z nich nosi nazwę “🇺🇦 #RazemDlaUkrainy” a organizuje ją Fundacja To się uda. Wszystkie środki zebrane na tej zrzutce są przekazane w całości 46 organizacjom, które już teraz pomagają osobom poszkodowanym. W ramach tej kampanii za pomocą wpłat ponad 24 tysięcy osób zebrano już łącznie ponad 3,4 miliona złotych.

Pomoc UkrainieDruga największa zbiórka na platformie Zrzutka nosi nazwę “POMOC UKRAINIE” i organizuje ją Fundacja Otwarty Dialog. Zbiera ona środki na pomoc humanitarną dla obrońców kraju i ofiar wojny. Lista potrzeb może dynamicznie się zmieniać – są to przede wszystkim hełmy i kamizelki kuloodporne, umundurowanie, opatrunki medyczne i noktowizory, ale też środki na utrzymanie uchodźców wewnętrznych i wsparcie dla osób przybywających do Polski, pomoc dla ukraińskich wolontariuszy i obywatelskich mediów. W ramach tej kampanii za pomocą wpłat ponad 10 tysięcy osób zebrano już łącznie ponad 2,3 miliona złotych.

“Stand With Ukraine” na platformie GoFundMe

Na największej na świecie platformie crowdfundingu charytatywnego także w tym momencie dominują zbiórki poświęcone Ukrainie. Największa z nich organizowana jest przez małżeństwo aktorów – Milę Kunis i Ashtona Kutchera. Warto zaznaczyć, że Mila Kunis urodziła się na ukraińskiej ziemi w mieście Czerniowce i dziś podkreśla, że jest dumna ze swojego pochodzenia.

Zbiórka ta rozpoczęła się od wpłaty samego małżeństwa celebrytów – Mila Kunis i Ashton Kutcher przeznaczyli na ten cel 3 miliony dolarów. Jeszcze więcej w minioną sobotę wpłacił prezes i założyciel firmy Oracle, Larry Ellison – aż 5 milionów USD. Łącznie do tej pory zebrano niemal 22,8 miliona dolarów, a dokonano tego za pomocą ponad 66 tysięcy wpłat.

Środki gromadzone są dla dwóch firm – Flexport i Airbnb. Pierwsza z nich przeznaczy je na pomoc humanitarną w ośrodkach dla uchodźców w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, Słowacji i Mołdawii. Druga za te pieniądze zapewnia bezpłatny krótkoterminowy wynajem mieszkań uchodźcom z Ukrainy.

Poprzedni artykułPodwyżki w 2022 roku – jak chronić firmę przed wzrostem kosztów?
Następny artykułCzy nowy silnik Unreal Engine 5 zmieni świat gamingu?
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments