Zarobki zawodowych graczy. Ile zarabiają profesjonalni gamerzy?

Udostępnij

Wiele osób, które wychowywały się w latach 90., zapewne marzyło o zarabianiu na graniu w gry. Dawniej nie było takiej możliwości, jedyne turnieje, w których można było coś wygrać, odbywały się w popularnych w owym czasie „grajbudach”. Branża gamingowa ewoluowała jednak do tego stopnia, że dziś e-sportowcy osiągają niejednokrotnie status gwiazd i zarabiają sześciocyfrowe kwoty.

Profesjonalni gracze generują obecnie przychody, grając w różne produkcje. Przed osobami kojarzonymi z e-sportem otwiera się często wiele nowych ścieżek kariery, które jeszcze kilka lat temu pozostawały zamknięte. Sprytne zagrywki marketingowe czy streamy również potrafią przynosić satysfakcjonujący dochód, jednak najwięcej da się zarobić poprzez udział w profesjonalnych zawodach. W takiej sytuacji można zarobić nawet kilkaset tysięcy złotych za jedne rozgrywki. To w pełni wystarczy np. na wkład własny przy kredycie hipotecznym, o którego przyznawaniu poczytasz więcej na stronie http://kredytnakazdycel.pl/kredyt-po-1-lub-3-miesiacach-pracy/.

Counter Strike Global Offensive to FPS, który ewoluował na przestrzeni lat, nie tracąc swojej popularności i w zasadzie nie zyskując godnego rywala, jeśli chodzi o taktyczne, multiplayerowe strzelanki. Pula wszystkich nagród na turnieju odbywającym się w 2022 roku w Katowicach sięgnęła 1,5 mln dol. W organizowanym co roku turnieju globalnym kwota ta wyniosła z kolei 3,4 mln dol. Najlepsi gracze mogą ze zwycięskich gaży sfinansować zakup nieruchomości, z myślą o których większość Polaków zaciąga kredyty hipoteczne, np. na stronie http://kredytnakazdycel.pl/.

Rozsławiony głównie wśród młodszych graczy Fortnite oferuje rozgrywkę wręcz idealną do podziwiania i komentowania przez tłumy zebrane na widowni oraz przed ekranami. Najlepszy gracz hitowej gry od Epic – Karl Giersdorf – zarobił od roku 2019 niemalże 3,5 mln dol. Niemałą popularnością w świecie e-spotu cieszy się też MOBA od firmy Valve – DOTA 2. Zwycięska drużyna Tundra Esports wygrała na zawodach International 2022 nagrodę wynoszącą 8,5 mln dol. Nie tylko gry wymagające zręczności pozwalają regularnie pomnażać zyski. Mistrz kultowej karcianki Heartstone Thijs Molendik na jednym tylko turnieju wygrał 200 tys. dol. W trakcie swojej dotychczasowej kariery zawodnik zarobił już 524 tys. dolarów.

Zawężając ogólne statystyki, można oszacować, że profesjonalni e-sportowcy zarabiają od 4 tys. do ponad 60 tys. dol. w ciągu roku. Profesjonalne drużyny znajdują się pod stałą opieką trenerów i działają na podobnych zasadach, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych form sportu. Jeżeli chcesz zarabiać na e-sporcie, skup się na tytule, który ma już swoje lata, ponieważ zdarza się, że niektóre gry po jakimś czasie po prostu wypadają z obiegu. Oprócz wspomnianych tytułów na e-sportowych zawodach gra się również w produkcje takie jak m.in. League of Legends, Starcraft II lub Overwatch.

Gry to nie tylko zabawa

Wartość światowego rynku e-sportowego rośnie w bardzo szybkim tempie. Szacuje się, że do 2025 r. ma ona szansę wynosić aż 3 mld dol. Jeżeli przeszła Ci przez głowę myśl o zrobieniu kariery profesjonalnego e-sportowca, pamiętaj, że droga na szczyt usłana jest w tym przypadku masą wyrzeczeń, nieprzespanymi nocami i niejednokrotnie sporą dawką nerwów. Do normalnej pracy chodzi się na 8 godzin. Niektóre osoby pracują 12, podczas gdy najlepsi e-sportowcy trenują każdego dnia, często od samego rana do późnej nocy. Miej na uwadze, że graczy są tak naprawdę miliony, a oprócz determinacji, samoorganizacji i talentu potrzeba w tym przypadku również ogromnej pasji.

Najnowsze

Zobacz również