Ile zarabiają profesjonalni gracze gier wideo?

787

zarobki profesjonalnych graczyKilka lat temu świat obiegła informacja, że amerykańska administracja postanowiła traktować profesjonalnych graczy na tych samych zasadach co sportowców uprawiających tradycyjne dyscypliny. Czy przekłada się to również na zarobki? Otrzymują oni stałą pensję czy są nagradzani tylko za udział w turniejach? Które teamy wydają najwięcej pieniędzy na swoich graczy? Jak wyglądają zarobki profesjonalnych graczy? Wszystko zostanie zaprezentowane poniżej, ale zacznijmy od wyjaśnienia skąd w ogóle wziął się e-sport i od kiedy istnieje.

Historia e-sportu

Nie jest żadną tajemnicą, iż nie byłoby e-sportu gdyby nie internet. To zagadnienie ściśle wiąże się z trybem multiplayer, czyli rozgrywkami w sieci. Jakie gry stworzyły tę branżę?

Pierwszy turniej e-sportowy zorganizowany został już w 1990 przez Nintendo. Nosił nazwę Nintendo World Championships, a nagrodami było 10 tysięcy dolarów, 40-calowy telewizor, samochód i złote trofeum. Na czym polegały zawody? Na przechodzeniu na czas poziomów w Super Mario.

Wielką rolę dla tej branży odegrał także Quake, który miał premierę w 1996 roku. Osiągnął taką popularność, że w Teksasie utworzono Cyberathlete Professional League – pierwszą organizację zajmującą się turniejami e-sportowymi, na początku właśnie w Quake’a.

Jeszcze większy wpływ na ten biznes miała Korea Południowa. To tam doszło do największego rozwoju, a stało się to w 1998 roku, gdy premierę miała strategiczna gra StarCraft. Gracze z tego kraju szybko zdominowali wszelkie rozgrywki w nią.

Dość szybko wykorzystał to rząd w Seulu traktując e-sport jako wizytówkę swojego narodu. W ramach tamtejszego Ministerstwa Kultury działa Korean e-Sports Association, która zajmuje się regulowaniem działania i promocją branży, to jedyna taka rządowa organizacja na świecie.

Obecnie pule nagród w największych turniejach wynoszą już dziesiątki milionów dolarów. Jakim grom przypisuje się największe zasługi dla branży? Takim tytułom, jak wcześniej wspomniany StarCraft, League of Legends czy Counter Strike. Ile zatem zarabiają profesjonaliści?

Zarobki profesjonalnych graczy

Najczęściej zarobki profesjonalnych graczy pochodzą z dwóch lub nawet większej ilości źródeł.

Nagrody w turniejach

To, co jako pierwsze składa się na zarobki profesjonalnych graczy, to nagrody w turniejach. Pule nagród co prawda często wynoszą miliony dolarów, lecz należy pamiętać, że są one dzielone na kilku członków danego teamu, a nie są przeznaczone tylko dla jednego, nawet najlepszego zawodnika. Obecnie, w pojedynczym turnieju najwyższej rangi, zwycięzca może się wzbogacić maksymalnie o kilkaset tysięcy dolarów.

Zarobki profesjonalnych graczy a stała pensja

Drugie to stała miesięczna pensja, którą z każdym rokiem wypłaca coraz więcej teamów. Obecnie praktycznie już każda licząca się drużyna oferuje takie wynagrodzenie.

Według najnowszych danych profesjonalni gracze zarabiają średnio od tysiąca do pięciu tysięcy dolarów miesięcznie. Najlepsi jednak są w stanie wynegocjować sobie nawet 15 tysięcy dolarów.

Wysokość pensji jest uwarunkowana od wielu czynników. Nie liczą się jedynie umiejętności danego zawodnika, lecz także ich wartość marketingowa czy ilość followersów w mediach społecznościowych. Dla teamu najważniejsze jest więc, by taki gracz generował zainteresowanie i przyciągał sponsorów.

Bonusy

Trzecia kwestia składająca się na zarobki profesjonalnych graczy to bonusy od pracodawców. Najczęściej są wypłacane za wygrane w turniejach, ponieważ w ten sposób marka jest właściwie promowana. Za zwycięstwo w dużych turniejach wynoszą one maksymalnie 20 tysięcy dolarów.

Sponsorzy

Kolejnym źródłem są sponsorzy. To już indywidualna kwestia i trudno oszacować ile profesjonalni gracze zarabiają na swoich prywatnych umowach ze sponsorami, lecz z pewnością za promowanie ich logotypów na największych turniejach oglądanych przez dziesiątki milionów widzów na całym świecie, otrzymują oni sowite wynagrodzenie.

Streaming a zarobki profesjonalnych graczy

Ostatnim źródłem dochodu profesjonalnego gracza jest streaming. Wielu z nich zarabia nawet 5 tysięcy dolarów miesięcznie za samo udostępnianie swoich rozgrywek, jeśli regularnie oglądają ich dziesiątki tysięcy followersów.

Najlepiej zarabiający profesjonalni gracze

Grą oferującą najlepsze zarobki gracze jest zdecydowanie Dota 2. To właśnie e-sportowcy rywalizujący w tym tytule zajmują aktualnie najwyższe 11 miejsc na liście płac.

Liderem zestawienia jest Duńczyk Johan “N0tail” Sundstein. Ma 26 lat, zarobił już ponad 6,9 milionów dolarów biorąc udział w 119 turniejach. Pierwsze pieniądze za grę zgarnął już w 2010 roku, wynosiły one 1715 USD.

Łącznie na liście jest aktualnie 88 milionerów. Niestety nie ma żadnego Polaka. Wśród naszych rodaków najwyższe miejsce zajmuje Michał “Nisha” Jankowski. Ma zaledwie 19 lat i plasuje się na 106 pozycji pod względem zarobków. Również specjalizuje się w grze Dota 2, zarobił już ponad 868 tysięcy $.

A jak przedstawiają się dane za sam 2019 rok? Na pierwszej pozycji plasuje się trzech graczy z jednego teamu:

  • Topias “Topson” Taavitsainen
  • Jesse “JerAx” Vainikka
  • Sébastien „Ceb” Debs

Pierwszy z nich ma 22, a następni 28 lat. Należą do teamu OG i wygrali razem dziewięć największych turniejów w minionym roku zarabiając dokładnie 3 163 536 USD.

Łączna pula nagród w 2019 w branży wyniosła ponad 228 milionów dolarów, a 16 graczy w tym roku zarobiło ponad milion. Wśród Polaków ponownie liderem okazał się Michał “Nisha” Jankowski, zarobił około 625 tysięcy $ biorąc udział w ośmiu turniejach co dało mu 33 pozycję.

Zarobki profesjonalnych graczy – czyli czy granie się opłaca?

Jak widać profesjonalni gracze na ten moment nie zarabiają tyle co sportowcy popularnych dyscyplin. Jednak z każdym rokiem przychody oraz popularność tej branży gwałtownie zwiększa się, co sprawia, że ich sytuacja cały czas ulega poprawie. Prawdopodobnie taka tendencja utrzyma się jeszcze przez dłuższy czas.

Jeszcze 10 lat temu niemal nikt by nie uwierzył, że może istnieć zawód e-sportowca, a stała pensja za granie wydawała się czymś nierealnym. Obecnie popularne turnieje śledzą co najmniej dziesiątki milionów osób, coraz śmielej mówi się nawet o wprowadzeniu e-sportu na igrzyska olimpijskie. Zdecydowanie jest to więc jedna z najbardziej perspektywicznych branż przyszłości.

Poprzedni artykułBadanie: Polacy w czasie pandemii chcą więcej kas samoobsługowych w sklepach
Następny artykułTurystów z zagranicy Polska przywita… kwarantanną?
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments