Zaoszczędź na odsetkach, nadpłacając swój kredyt gotówkowy!

kredyt gotówkowy

Twoja sytuacja finansowa pozwala na nadpłatę kredytu gotówkowego? Zdecydowanie powinieneś wybrać to rozwiązanie. Dzięki temu zaoszczędzisz na odsetkach. Zasady nadpłacania kredytów są regulowane przepisami prawa, dlatego warto się dowiedzieć na ich temat nieco więcej. Przekonaj się, na czym dokładnie to polega oraz jakie są zalety takiego działania.

Jak nadpłacać kredyt gotówkowy?

Wiele osób obawia się nadpłaty swojego kredytu gotówkowego, sądząc, że bank musi wyrazić na to zgodę i dodatkowo pobierze z tego tytułu dużą prowizję. Jest to duży błąd, gdyż tę kwestię reguluje art. 48 ustawy o kredycie konsumenckim. Zgodnie z nim instytucja finansowa nie może odmówić zgody na nadpłacanie zobowiązania przez klienta. Oznacza to, że w dowolnym momencie trwania umowy ma on prawo spłacić całość zadłużenia lub wpłacać każdego miesiąca wyższe kwoty. Jest to możliwe wtedy, gdy pożyczka jest kredytem konsumenckim, czyli:

  • jej kwota nie przekracza 255 550 zł,
  • przekracza 255 550 zł, ale jest przeznaczona na remont lokalu mieszkalnego i niezabezpieczona hipoteką.

To, w jaki sposób będziesz nadpłacać swój kredyt, zależy tylko od Ciebie. Pierwszą opcją jest wybór wyższych rat, niż przewiduje to harmonogram. Możesz także dopłacać pewne kwoty między ustalonymi ratami, co również wpłynie na zmniejszenie pozostałego kapitału. Nic nie stoi również na przeszkodzie, abyś wpłacił całą brakująca sumę kredytu. Nadpłata lub spłata całości zobowiązania skutkuje zmniejszeniem kwoty kapitału, a więc także wpływa na obniżenie odsetek. Może to przynieść następujące efekty:

  • skróci się okres obowiązywania umowy, a Twoje raty pozostaną na takim samym poziomie,
  • okres kredytowania pozostanie taki sam, a Twoje raty będą niższe.

Szczegółowe informacje na temat nadpłaty kredytu gotówkowego znajdziesz na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/nadplata-kredytu-gotowkowego/.

Jakie są koszty nadpłaty kredytu?

Banki zgodnie ze wspomnianą ustawą mają prawo do pobierania prowizji, jednak w rzeczywistości decydują się na to bardzo rzadko. Aby instytucja finansowa mogła naliczyć opłatę, muszą zaistnieć następujące okoliczności:

  • prowizja jest wpisana do zawartej umowy kredytowej,
  • kwota, która pozostała do spłaty w ciągu kolejnego roku to co najmniej trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia (ogłoszonego przez GUS w grudniu poprzedniego roku),
  • stopa oprocentowania kredytu w chwili dokonywania nadpłaty jest stała.

Ustalone są także limity wysokości prowizji. Zgodnie z nimi ta opłata może wynieść maksymalnie:

  • 0,5% – gdy między datą spłatą a terminem w umowie jest mniej niż 12 miesięcy,
  • 1% – gdy między datą spłatą a terminem w umowie jest więcej niż 12 miesięcy.

Kredytobiorca spłacający swój kredyt przed terminem może liczyć nie tylko na obniżenie odsetek, ale również na częściowy zwrot prowizji.

Jakie są zasady nadpłacania kredytów w poszczególnych bankach?

Zastanawiasz się, czy także w Twoim przypadku nadpłata kredytu gotówkowego to korzystne rozwiązanie? Najczęściej tak, gdyż większość banków nie nalicza prowizji, dlatego nie poniesiesz z tego tytułu dodatkowych kosztów. Obniżysz swoje raty, co przełoży się na oszczędności gospodarstwa domowego. Sprawdź, jakie zasady panują aktualnie w różnych bankach (stan na październik 2023 roku).

Bank PKO BP

Aby nadpłacić kredyt gotówkowy w tym banku, należy złożyć odpowiednią dyspozycję. Można to zrobić wygodnie za pomocą bankowości mobilnej. Nie wiąże się to z dodatkowymi opłatami, a sposób rozliczania nadpłaty zależy od konkretnych warunków zawartej umowy.

Bank PEKAO S.A.

W tym banku procedura jest bardzo prosta, gdyż wystarczy wpłacić dodatkową kwotę na rachunek kredytowy, a zostanie on zaksięgowany jako nadpłata. Nie jest za to pobierana prowizja.

Alior Bank

Podobnie, jak w poprzednim banku, także w tej instytucji finansowej wystarczy wpłacić nadwyżkę na rachunek kredytowy. Nie wiąże się to z opłatami. W przypadku umów, które zostały podpisane od 20 października 2019 roku, zostają pomniejszone kolejne raty, ale czas obowiązywania umowy się nie zmienia.

Santander Bank Polska

W tym banku nadpłata odbywa się poprzez wpisanie wyższej kwoty niż ta przewidziana w harmonogramie podczas dokonywania płatności. Nie trzeba więc wydawać specjalnych dyspozycji. Za taką operację nie jest pobierana prowizja.

mBank

W tym banku także nadpłata jest w pełni darmowa. Kredytobiorca może samodzielnie zdecydować, czy chce skrócić czas obowiązywania umowy, czy też obniżyć wysokość swoich rat.

ING Bank Śląski

ING Bank Śląski umożliwia dokonanie nadpłaty poprzez wybór takiej opcji w aplikacji mobilnej. Domyślnie ma ona zmniejszyć wysokość rat, ale klient może zdecydować się na skrócenie czasu trwania umowy. Aby to zrobić, należy skontaktować się z konsultantem.

Potrzebujesz dodatkowych pieniędzy? Znajdź dobry i tani kredyt gotówkowy na fiananse.rankomat.pl. Porównaj ze sobą kilka propozycji i znajdź tę, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Jeśli Twoja sytuacja materialna się nieco poprawi, będziesz mógł nadpłacić kredyt. Dzięki temu zaoszczędzisz na odsetkach na rzecz banku.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments