Założyciel Cardano, Charles Hoskinson, porównał Sama Bankmana-Frieda do Berniego Madoffa

Udostępnij

Założyciel Cardano, Charles Hoskinson, porównał Sama Bankmana-Frieda (SBF) do Berniego Madoffa, twórcy największego w historii piramidy finansowej.

Charles Hoskinson porównuje SBF do Madoff

Założyciel Cardano, Charles Hoskinson, porównał właśnie byłego dyrektora generalnego FTX Sama „SBF” Bankmana-Frieda do amerykańskiego oszusta finansowego Berniego Madoffa.

Bernard Lawrence Madoff był pomysłodawcą największego znanego nam oszustwa finansowego w historii, którego wartość szacuje się na 64,8 miliarda dolarów. W pewnym momencie Madoff był do tego nawet prezesem giełdy Nasdaq.

Hoskinson stwierdził, że zainteresowanie mediów SBF – pomimo publicznych dowodów na udział SBF i FTX w sprzeniewierzaniu i kradzieży funduszy klientów – pokazuje, jak skorumpowany stał się cały system medialny.

W poście na X z 9 października Hoskinson ostro zareagował na zamieszanie w mediach wokół SBF, jakie miało miejsce po upadku FTX. Nawiązał do postaci autora Michaela Lewisa, którego książka o SBF zyskała duży rozgłos w mediach na kilka dni przed startem procesu byłego dyrektora generalnego FTX.

Założyciel Cardano zauważył, że wydaje się, że istnieje „grupa ludzi, którzy chcą publicznego uniewinnienia SBF”.

Sprawa FTX

W momencie upadku, w listopadzie 2022 r., FTX była trzecią co do wielkości giełdą kryptowalut na świecie. W tamtym czasie SBF za upadek obwiniał zewnętrzne warunki rynkowe i brak płynności. Jednak gdy wiele amerykańskich organów wykonawczych rozpoczęło dochodzenie w sprawie, zobaczyliśmy zupełnie inny obraz.


EXMOPartnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.

Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.


W wyniku dochodzenia Bankman-Fried został oskarżony o siedem zarzutów dot. m.in. udziału w spisku i oszustw związanych z upadkiem FTX. Nie przyznaje się do winy. Sprawą zajmuje się dziś sędzia Lewis Kaplan.

Proces dot. SBF rozpoczął się w zeszłym tygodniu. Zeznania złożone w pierwszym tygodniu procesu wykazały, że Alameda Research, firma handlowa założona przez SBF przed uruchomieniem giełdy FTX, już w 2019 roku posiadała „tajne tylne drzwi” do FTX, które służyły do przesyłania środków klientów.

Sam Bankman-Friedowi miał też wydać miliony dolarów na kreowanie swojego i firmy wizerunku – głównie poprzez agresywne wydatki na PR. Wiadomo też, że wydawał środki klientów na finansowanie polityków.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również