Zakaz handlu w niedziele a frekwencja na… mszach

532

Autorzy badania „Czas wolny w życiu Polaków – a świętowanie niedzieli” postanowili sprawdzić ciekawą daną. Czy nasi rodacy, przez to, że nie mogą chodzić na zakupy do większości sklepów w czasie niehandlowych niedzieli, zaczęli częściej odwiedzać kościoły?  Raport opracowany przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) nie pozostawia złudzeń…

Z raportu wynika jasno, że najważniejszą wartością dla 80 proc. Polaków jest dziś szczęście rodzinne. Poza tym zdrowie i spokój. Coraz częściej stawiamy na rozbudowywanie swoich kontaktów towarzyskich i myślimy o przyszłości ojczyzny. Mniej dbamy jednak o pracę zawodową oraz ogólny dobrobyt.

Wiara o Polacy

Takie badania są ciekawe ze względu na analizowanie tego, jak zmienia się nastawianie społeczeństwa w danym okresie. Możemy też zastanawiać się, skąd biorą się pewne zjawiska. Np. dlaczego nagle dla Polaków pieniądze stały się mniej ważne…

Jak zaś nasi obywatele spędzają teraz czas wolny w niedziele? Zaobserwowano znaczący wzrost udziału w kulturze i życiu towarzyskim. Coraz więcej osób jada tego dnia w restauracjach. Nadal jednak 13 proc. ankietowanych przyznało, że pracuje w niedzielę.

PAP rozmawiał z Bartoszem Łukaszewskim z ISKK, który mówił o tym, jak wolne niedziele wpływają na frekwencję w kościołach:

„Potrzebujemy jeszcze dwóch, trzech, czterech, pięciu lat, żeby tę tendencję zweryfikować. Natomiast rośnie odsetek osób, które uczestniczą w mszach świadomie, przystępując do komunii świętej. Trzeba jasno zauważyć, że zakaz handlu wpłynął na wzrost aktywności Polaków w szeroko pojętej kulturze. To jest zadanie dla Kościoła, żeby tę działalność kulturalną również animować, bo wtedy istnieje niemała szansa, że te osoby również będą praktykować religijnie.”

Sławomir Nowotny z ISKK dodał, że praca przestaje być głównym elementem, wokół którego organizowane jest życie Polaków. Ponoć – jak wynika z badania – „najważniejszą dla nich wartością jest rodzina, nie znaczy, że to jest taka rodzina, którą chcielibyśmy widzieć, oparta na trwałym, nierozerwalnym związku małżeńskim, z dziećmi”.

Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP abp Wiktor Skworc rzuca zaś inne światło na pomysł zakazu handlu w niedzielę:

„Tu chodzi o to, żeby ten czas wolny, który Polacy zyskali przez ten częściowy zakaz handlu, stawał się także czasem religijnym, czasem powrotu do praktyk religijnych, szczególnie uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. Chodzi też o kształtowanie eucharystycznego stylu życia.”

Poprzedni artykułChiny i USA wpadną w pułapkę Tukidydesa?
Następny artykułCzy warto iść na wybory?
Jacek Walewski
Redaktor serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain. W 2016 współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot. kryptowalut w Sejmie. Od 2018 redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. W latach 2017-2019 pełnił także funkcję asystenta posłanki i wiceprzewodniczącej Komisji Gospodarki i Rozwoju Mirosławy Nykiel.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o