XV edycja Warsaw Model United Nations rozpoczęła się w piątek

682
studenci

W piątek, 22 października, w auli Liceum Batorego w Warszawie 220 licealistów i studentów z kilkunastu krajów z całego świata oficjalnie rozpoczęło udział w XV edycji Warsaw Model United Nations. Tegorocznym tematem przewodnim konferencji jest „ONZ w wielobiegunowym świecie”, co odzwierciedlone jest w kwestiach poruszanych w każdym komitecie. Agencja ISBnews jest patronem medialnym tego wydarzenia.

„Po ceremonii otwarcia wszyscy uczestniczyli w Zgromadzeniu Ogólnym, czyli obradach Rady Bezpieczeństwa. Delegaci tego komitetu debatowali na temat bardzo poważny, bo dotyczący misji pokojowych ONZ i podejmowania dalszych działań dążących do utrzymania bezpiecznej sytuacji na arenie międzynarodowej. Pomimo tego poradzili sobie świetnie, a debata była dobrym początkiem do obrad w kolejnych dniach. W sobotę delegaci stawili się w ADN Centrum Konferencyjnym na Grzybowskiej, gdzie przez 8 godzin starali się osiągnąć główny cel symulacji obrad ONZ – dojście do porozumienia między delegatami reprezentującymi różne państwa oraz napisanie rezolucji” – czytamy w komunikacie.

W tym roku komitety UNESCO oraz International Criminal Tribunal for former Yugoslavia, cieszyły się szczególnie dużym zainteresowaniem, podkreślili organizatorzy.

„UNESCO stara się rozwiązać problem grabieży dzieł sztuki przez kolonizatorów i stwierdzić, gdzie powinny znaleźć się prace – czy zostać tam, gdzie są teraz, na przykład w londyńskich muzeach, czy może jednak wrócić do miejsc, z których faktycznie pochodzą, jak Indie. Delegaci wpasowują się w swoje role świetnie i rzetelnie odzwierciedlają politykę i interesy swoich państw. W ICTY, czyli w Międzynarodowym Kryminalnym Trybunale do spraw byłej Jugosławii, uczestnicy wcielają się w role sędziów, adwokatów oraz prokuratorów i na nowo analizują proces oskarżonego o przestępstwa przeciwko ludzkości Radovana Karadžića, byłego prezydenta Republiki Serbskiej. Jest to naprawdę niesamowita okazja dla młodzieży, która swoją przyszłość wiąże z karierą prawniczą i chce już teraz zagłębić się w interesujący ich temat i spróbować swoich sił” – czytamy dalej.

Kolejny dzień debat będzie przebiegał w podobny sposób, a delegaci będą podejmować ostateczne decyzje dotyczące tematów obrad, podkreślono. Konferencja zakończy się dzisiaj.

Konferencja sponsorowana jest przez NBP oraz BioFarm.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments