Wzrost zainteresowania spółkami zbrojeniowymi

Udostępnij

Wojna na Ukrainie diametralnie zmieniła nastawienie inwestorów do sektora zbrojeniowego. Mowa tu zarówno o wzbudzaniu zainteresowania zarówno wielkich funduszy hedgingowych czy banków inwestycyjnych, jak i inwestorów indywidualnych. Co więcej, to zjawisko można dostrzec nie tylko na amerykańskim rynku akcji, ale i na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Które zatem spółki dotychczas okazały się “wygranymi” rosyjskiej inwazji na Ukrainę, tak jak to miało miejsce z Mercator Medical i podmiotami produkującymi szczepionki w przypadku pandemii koronawirusa? Przekonamy się poniżej, zacznijmy od zagranicznych podmiotów notowanych na amerykańskiej giełdzie:

Lockheed Martin

Podstawowe informacje

Lockheed Martin to największy koncern zbrojeniowy na świecie. Powstał w 1995 roku w ramach połączenia korporacji Lockheed i Martin Marietta. Zatrudnia ponad 140 tysięcy osób na całym świecie. Siedziba koncernu znajduje się w Bethesda, w stanie Maryland, a jego akcje notowane są na nowojorskiej giełdzie NYSE.

Najbardziej znane produkty firmy to samoloty wojskowe takie jak F-35 Lightning II, czyli wielozadaniowy samolot bojowy piątej generacji, F-117 Nighthawk (samolot bombowy zbudowany w technologii stealth) i myśliwiec F-22 Raptor. Ważnymi elementami w portfolio spółki są także rakiety kosmiczne, bezzałogowe sondy kosmiczne oraz sztuczne satelity.

Zachowanie kursu akcji

Ostatnią sesję przed napaścią Rosji na Ukrainę akcje Lockheed Martin zamknęły po kursie 388.90 USD. Następnie miał miejsce gwałtowny wystrzał ich wartości. W efekcie już 7 marca za akcję tej spółki trzeba było zapłacić 479.99 USD. Od tego czasu ich kurs porusza się w trendzie bocznym, w tej chwili cena akcji wynosi około 445 dolarów.

Wykres akcji Lockheed Martin

Northrop Grumman

Podstawowe informacje

Northrop Grumman to amerykański gigant branży zbrojeniowej o globalnym zasięgu działania, powstały w wyniku przejęcia w 1994 roku przez Northrop Corporation wytwórni lotniczej Grumman Aircraft Engineering Corporation.

Jest on obecnie trzecim na świecie dostawcą produktów i usług obronnych oraz największym producentem lotniskowców, krążowników i okrętów podwodnych. Siedziba spółki mieści się w Falls Church, w stanie Wirginia. Zatrudnia ona około 100 tysięcy osób, a jej akcje notowane są na nowojorskiej giełdzie NYSE.

Zachowanie kursu akcji

Ostatnią sesję przed napaścią Rosji na Ukrainę akcje Northrop Grumman zamknęły po kursie 386.08 USD. Następnie miał miejsce gwałtowny wystrzał ich wartości. W efekcie już 7 marca za akcję tej spółki trzeba było zapłacić 490.82 USD. Od tego czasu ich kurs porusza się w trendzie bocznym, w tej chwili cena akcji wynosi około 440 dolarów.

Wykres akcji Northrop Grumman

Raytheon Technologies

Podstawowe informacje

Raytheon Technologies to amerykański międzynarodowy konglomerat, który jest jednym z największych na świecie – pod względem przychodów i kapitalizacji rynkowej – producentów sprzętu lotniczego i kosmicznego, a także dostawców usług wywiadowczych i z zakresu cyberbezpieczeństwa. Firma powstała zaledwie dwa lata temu w ramach połączenia United Technologies Corporation i Raytheon Company.

Raytheon Technologies znany jest z pocisków kierowanych, systemów obrony powietrznej, silników lotniczych, satelitów i dronów. Siedziba spółki mieści się Waltham, w stanie Massachusetts. Zatrudnia ona około 180 tysięcy pracowników, a jej akcje notowane są na nowojorskiej giełdzie NYSE.

Zachowanie kursu akcji

Ostatnią sesję przed napaścią Rosji na Ukrainę akcje Raytheon Technologies zamknęły po kursie 92.24 USD. Następnie miał miejsce silny wzrost ich wartości. W efekcie 20 kwietnia za akcję tej spółki trzeba było zapłacić 106.02 USD. W ostatnim tygodniu doszło jednak do korekty, przez co w tej chwili cena akcji wynosi około 99 dolarów.

Wykres akcji Raytheon Technologies

Czas przejść do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Jakie spółki zbrojeniowe zdołały w ostatnim czasie zabłysnąć na rodzimym parkiecie?

Lubawa

Podstawowe informacje

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie najgłośniej w ostatnim czasie było o spółce Lubawa. Założona została w 1951 roku jako Przedsiębiorstwo Państwowe Wschodnie Zakłady Przemysłu Lniarskiego i produkowała wtedy konfekcję techniczną na potrzeby Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Straży Pożarnej. W 1995 roku przedsiębiorstwo to zostało przekształcone w spółkę akcyjną o nazwie Lubawa, a rok później jego akcje zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Siedziba spółki mieści się w Ostrowie Wielkopolskim. Jej głównymi produktami są techniczne tkaniny powlekane, namioty, hełmy, kamizelki kuloodporne, wojskowe obuwie i akcesoria balistyczne. Firma realizuje przede wszystkim zamówienia dla służb mundurowych – wojska, policji, straży granicznej, straży pożarnej, sił specjalnych oraz na potrzeby funkcjonariuszy straży miejskiej i pracowników ochrony.

Zachowanie kursu akcji

W dniu wybuchu wojny na Ukrainie akcje spółki Lubawa otworzyły się po kursie 1.05 PLN. Następnie miał miejsce ich niewyobrażalny wystrzał w górę – już 3 marca ich maksymalny kurs wyniósł 5 złotych. Od tego momentu, akcje spółki znajdują się jednak w fazie korekty. W tej chwili ich cena oscyluje w granicach 2.52 PLN.

Wykres akcji spółki Lubawa

Zremb-Chojnice

Podstawowe informacje

Zakład Budowy Maszyn Zremb-Chojnice jest producentem konstrukcji stalowych oraz kontenerów dla wojska. Produkty spółki mogą być wykorzystane zarówno na potrzeby wojska, jak i służb, które muszą sobie poradzić z kryzysem humanitarnym, jaki już dotyka Ukrainę i jej sąsiadów, w tym przede wszystkim Polskę. Zakład, oprócz kontenerów i konstrukcji stalowych ma doświadczenie również w dostarczaniu specjalistyczne zestawy mobilnych do budowy mostów taktycznych.

Firma powstała w Chojnicach w 1973 roku, a od 1982 funkcjonuje jako niezależnie przedsiębiorstwo państwowe. Po prywatyzacji w 1997 roku nastąpił kilkuletni proces zmian właścicielskich, który doprowadził do debiutu giełdowego w 2008 roku.

Zachowanie kursu akcji

W dniu wybuchu wojny na Ukrainie akcje spółki Zremb-Chojnice otworzyły się po kursie 1.50 PLN. Następnie miał miejsce ich niewyobrażalny wystrzał w górę – już 3 marca ich maksymalny kurs wyniósł 4.59 PLN. Od tego momentu, akcje spółki znajdują się jednak w fazie przeceny. W tej chwili ich kurs oscyluje w granicach 2 złotych.

Wykres akcji spółki Zremb-Chojnice

Protektor

Podstawowe informacje

Protektor to producent obuwia ochronnego, militarnego oraz specjalistycznego. Głównymi odbiorcami wyrobów spółki są policja, straż pożarna, agencje ochrony i wojsko. Obuwie spółki eksportowane jest na ponad 30 rynków w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Protektor posiada jeden zakład produkcyjny w Lublinie oraz dwa w Mołdawii – a konkretnie rzecz biorąc, w Naddniestrzu.

Swoją historię spółka rozpoczyna od produkcji w 1944 roku obuwia dla Ludowego Wojska Polskiego. Od 1958 funkcjonuje jako Lubelski Zakład Przemysłu Skórzanego, który w 1993 uległ całkowitej prywatyzacji. W efekcie w 1998 roku Protektor zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zachowanie kursu akcji

W dniu wybuchu wojny na Ukrainie akcje spółki Protektor otworzyły się po kursie 2.56 PLN. Następnie miał miejsce ich niewyobrażalny wystrzał w górę – już 3 marca ich maksymalny kurs wyniósł 6.21 PLN. Od tego momentu, akcje spółki znajdują się jednak w fazie korekty. W tej chwili ich cena oscyluje w granicach 3.10 PLN.

Wykres akcji spółki Protektor

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również