Wzrost cen biletów lotniczych

249

Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała wzrost cen ropy na światowych rynkach. Podróże drogą powietrzną stają się więc coraz droższe, co niestety obecnie znajduje odzwierciedlenie w cenach biletów lotniczych. Zwyżki są najbardziej widoczne w przypadku lotów długodystansowych.

Największe światowe linie lotnicze już podniosły ceny Samolot KLM

Dla przykładu, popularne w naszym kraju linie lotnicze KLM oraz Air France zmieniły swoje cenniki w miniony piątek. W efekcie, kupując obecnie bilet na trasie Warszawa – Nowy Jork z przesiadką w Amsterdamie (KLM) lub Paryżu (Air France) zapłacimy o 40 euro (w przypadku klasy ekonomicznej) lub 100 euro (w przypadku klasy biznes) więcej niż przed minionym weekendem.

Nie tylko KLM i Air France

Na podobne ruchy w miniony piątek zdecydowały się również inne linie lotnicze. Między innymi amerykańska Delta Airlines i belgijskie Brussels Airlines podniosły tego dnia ceny praktycznie wszystkich swoich lotów o 10%.

Jakie są przyczyny wzrostu cen?

Wzrost ceny paliwa lotniczego

Oczywiście podwyżki w pierwszej kolejności wynikają ze wzrostów cen ropy naftowej. Według Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych IATA (The International Air Transport Association), ceny paliw przed pandemią koronawirusa stanowiły średnio 25% wszystkich kosztów ponoszonych przez linie lotnicze.

Przy obecnych cenach ropy naftowej te wydatki stały się z pewnością jeszcze bardziej znaczące dla przewoźników. Dziś bowiem według oficjalnych danych IATA średnia cena baryłki paliwa lotniczego jest droższa o 20% względem ubiegłego miesiąca i aż o 84% wyższa niż 12 miesięcy temu!

Zamknięcie przestrzeni lotniczej nad Rosją i krajami Europy Wschodniej Zamknięcie przestrzeni powietrznej w Europie

Kolejną przyczyną wzrostu cen wynikające z wojny na Ukrainie, jest zamknięcie przestrzeni lotniczej nad Rosją, Białorusią i Mołdawią. Do tego warto zaznaczyć, że linie lotnicze unikają również lotów nad Ukrainą, jako strefy działań wojennych i potencjalnego zagrożenia. To oczywiście wydłuża czas lotu i tym samym zwiększa koszt przelotu.

Przy obecnych cenach paliw szacowane koszty każdej dodatkowej godziny lotu pasażerskiego wynoszą bowiem od 4 tysięcy do 15 tysięcy euro, w zależności od wielkości i modelu samolotu. O ile w praktyce wydłużyły się loty na popularnych światowych trasach? Dla przykładu, czas lotu liniami Air France między Pekinem i Paryżem wydłużył się o 6 godzin i 5 minut. Z kolei lot lot z Londynu do Tokio liniami Japan Airlines trwa teraz o 4 godziny i 30 minut dłużej.

Dodatkowe postoje na tankowanie także generują niebotyczne koszty

Ponadto, zmiany tras w przypadku lotów długodystansowych mogą wymagać dodatkowe postoje na tankowanie, co tylko potęguje dodatkowo wygenerowane koszty.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments