Wzrasta popyt! Czy wiosną 2023 roku czeka nas spadek kosztów budowy domu?

511
Kawa z Agentem

Kawa z Agentem to nowy cykl emitowany na kanale Portfel Polaka poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!

W kolejnym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate zaprezentowała najnowsze istotne informacje z rynku nieruchomości w Polsce.

Sprzedaż mieszkań żwawo odbija od dna​

W pierwszym kwartale bieżącego roku, w siedmiu największych aglomeracjach w Polsce, sprzedano – licząc umowy deweloperskie – 12 tysięcy mieszkań. To drugi kwartał odbicia od zanotowanego w trzecim kwartale 2022 roku dołka.

Licząc kwartał do kwartału sprzedaż wzrosła o 35%, lecz rok do roku była ona niższa o 3,4%. Sam marzec, kiedy to nabywców znalazło prawie 5 tysięcy mieszkań, okazał się najlepszym miesiącem od stycznia 2022 roku.

Eksperci zwracają również uwagę, że z miesiąca na miesiąc dynamicznie rośnie liczba umów rezerwacyjnych. W większości są one później zmieniane na umowy deweloperskie, chyba że ktoś nie otrzyma kredytu lub zrezygnuje. W samym marcu zawarto aż 3200 umów rezerwacyjnych.

Wzrost sprzedaży mieszkań w pierwszym kwartale 2023 to efekt odłożonego popytu z ubiegłego roku. Wtedy konsumenci nie nabywali mieszkań z racji braku zdolności kredytowej, co było konsekwencją rygorystycznych kryteriów narzuconych bankom przez Komisję Nadzoru Finansowego. W lutym zaś KNF złagodził wymagania dotyczące badania zdolności kredytowej.

Inni konsumenci wstrzymywali się z wzięciem kredytu w obawie przed dalszymi podwyżkami stóp procentowych. One jednak utrzymują się na stabilnym poziomie. Do przyspieszenia decyzji o zakupie mieszkania może także skłaniać wzrost cen – niewielki, ale konsekwentny miesiąc do miesiąca.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w siedmiu największych aglomeracjach

Mimo wzrostu sprzedaży, deweloperzy nie rzucają się do uruchomienia nowych inwestycji. W pierwszym kwartale bieżącego roku do oferty w siedmiu największych polskich aglomeracjach weszło prawie 7600 mieszkań, czyli mniej więcej tyle, co w czwartym kwartale 2022, ale aż o 51% mniej niż rok wcześniej.

Ponadto, od trzech kwartałów firmy sprzedają więcej, niż wprowadzają do oferty. W efekcie, na koniec marca 2023, w siedmiu największych polskich aglomeracjach w ofercie deweloperów było prawie 46 tysięcy lokali. Dla porównania na koniec 2021 było to niespełna 38 tysięcy.

Budowa domu. Czy wiosną 2023 roku czeka nas spadek kosztów?​

Przez ostatnie dwa lata mieliśmy do czynienia z nieprzerwanymi wzrostami kosztów budowy domów. Ich poziom przewyższał nawet wskaźnik inflacji. Pierwszy kwartał 2023 roku przynosi jednak pewne symptomy zmian.

Stan zerowy – pierwszy etap budowy domu

Prace w stanie zerowym obejmują:

  • Roboty ziemne
  • Fundamenty
  • Ściany podziemia
  • Izolacje fundamentów i ścian podziemia

Średni koszt stanu zerowego, w przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni 150 metrów kwadratowym, z garażem, wzniesiony w technologii bloczków silikatowych, w pierwszym kwartale 2022 roku wyniósł 53 665 złotych.

W pierwszym kwartale bieżącego roku jest to już zaś 60 691 PLN, co przekłada się na wzrost rzędu 13,1%.

Stan surowy otwarty – drugi etap budowy domu

Stan surowy otwarty to etap pochłaniający najwięcej środków. Prace obejmują:

  • Ściany nadziemia
  • Stropy
  • Sklepienia
  • Schody
  • Podesty
  • Dach
  • Podłoża
  • Kanały wewnątrz budynku
  • Izolacje nadziemia
  • Warstwy wyrównawcze pod posadzki

Średni koszt stanu surowego otwartego w pierwszym kwartale 2022 roku wyniósł 249 702 złotych. W pierwszym kwartale bieżącego roku jest to już zaś 275 304 PLN, co przekłada się na wzrost rzędu 10,3%. W stosunku do czwartego kwartału 2022 ten etap budowy potaniał jednak o prawie 3%.

Stan wykończeniowy wewnętrzny – trzeci etap budowy domu

Stan wykończeniowy wewnętrzny to etap, który także pochłania mnóstwo środków. Prace obejmują:

  • Tynki i oblicowania
  • Okna i drzwi
  • Ścianki działowe w technologiach suchych
  • Roboty malarskie
  • Posadzki
  • Inne roboty wykończeniowe wewnętrzne

Średni koszt prac wykończeniowych wewnętrznych w pierwszym kwartale 2022 roku wyniósł 200 621 złotych. W pierwszym kwartale bieżącego roku jest to już zaś 221 595 PLN, co przekłada się na wzrost rzędu 10,5%.

Stan wykończeniowy zewnętrzny – czwarty etap budowy domu

Prace w stanie wykończeniowym zewnętrznym obejmują elewacje i różne roboty zewnętrzne. Średni koszt prac wykończeniowych zewnętrznych w pierwszym kwartale 2022 roku wyniósł 93 269 złotych. W pierwszym kwartale bieżącego roku jest to już zaś 99 739 PLN, co przekłada się na wzrost rzędu 6,9%.

Łączny koszt budowy domu

Podsumowując, postawienie budynku o wyżej opisanych parametrach, bez uwzględnienia wewnętrznych prac instalacyjnych, w pierwszym kwartale 2022 roku kosztowało średnio 597 013 złotych. W pierwszym kwartale bieżącego roku jest to już zaś 657 057 PLN, co przekłada się na wzrost rzędu 10,1%.

Czy koszty budowy domu spadną w tym roku?

Porównując powyższy koszt z ostatnim kwartałem 2022 roku, zanotujemy jednak spadek o 6500 złotych. Choć to tylko 1%, to warto zaznaczyć, że realnie ze spadkami kosztów nie mieliśmy do czynienia już od dwóch lat.

Można więc zauważyć, nie tyle spowolnienie, co nawet zupełne zatrzymanie wzrostu kosztów wznoszenia konstrukcji domu i zewnętrznych prac wykończeniowych.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej:

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments