Finansowe wyzwania rodzin wielodzietnych

0
Uśmiechnięta rodzina z czwórką dzieci

W całej Polsce żyje obecnie około 680 tysięcy rodzin wielodzietnych, czyli takich, które wychowują co najmniej troje dzieci. Łącznie aż 3,5 miliona osób żyje w takich rodzinach. Największy ich odsetek zamieszkuje wschodnią ścianę Polski. 70% z takich rodzin ma troje potomstwa. Wielodzietności sprzyjają związki sformalizowane – stanowią one aż 85% takich rodzin. 60% rodzin wielodzietnych mieszka na wsi, a tylko 8% w największych miastach. Co ważne, w przypadku 90% rodzin wielodzietnych, przynajmniej jedno z rodziców samo ma liczne rodzeństwo.

Jak z kolei wygląda sytuacja finansowa rodzin wielodzietnych w Polsce? Jakim wyzwaniom finansowym muszą one stawić czoła, które w takim stopniu absolutnie nie dotyczą mniejszych rodzin? Przekonamy się poniżej:

Dochody rodzin wielodzietnych Rodzina z czwórką dzieci

Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” wyliczył, że dochody połowy rodzin wielodzietnych w Polsce nie pozwalają na zaspokojenie bieżących potrzeb, natomiast 58% osiąga dochód nieprzekraczający 3 tysięcy złotych netto miesięcznie. Dane te mogą szokować, ponieważ wydatki rodziny wielodzietnej są znacznie większe. Najwięcej wydają one na żywność oraz spłatę kredytów i pożyczek – po tysiąc złotych miesięcznie).

Dalej są koszty związane ze szkołą, przedszkolem czy zajęciami dodatkowymi dzieci. Z kolei, około 700 PLN wynoszą u nich średnie, miesięczne wydatki na opłaty mieszkaniowe, a ponad 250 złotych na transport. Większość rodzin wielodzietnych deklaruje, że nie wydaje nic na kulturę i rozrywkę – na to po prostu już nie starcza.

Z jakimi wyzwaniami finansowymi muszą się więc mierzyć rodziny wielodzietne? Największym problemem z reguły jest:

Zakup mieszkania lub domu

Największym wyzwaniem, przed jakim stoją rodziny wielodzietne, a zwłaszcza te wysoce wielodzietne, to problem mieszkaniowy. Charakteryzuje się on bardzo dużą zmiennością w czasie. Młode małżeństwo potrzebuje zazwyczaj niedużego, taniego mieszkania. Wraz z pojawianiem się kolejnych dzieci konieczna do normalnego funkcjonowania powierzchnia użytkowa mieszkania lub domu rośnie, co wiąże się zarówno ze wzrostem kosztów jej nabycia, jak i utrzymania.

Kłopot z przeludnionymi mieszkaniami

W praktyce 61% rodzin z trojgiem i większą liczbą dzieci w Polsce mieszka w mieszkaniach przeludnionych. Najtrudniej mają rodziny wielodzietne w małych miasteczkach – 36% z nich mieszka na metrażu do 50 metrów kwadratowych, a w sumie 25% rodzin wielodzietnych posiada taki metraż.

Wydatki na transport

Jak nietrudno się domyślić, rodziny wielodzietne mają także problem z transportem. Podobnie jak kwestia mieszkaniowa – cechuje go bardzo duża zmienność w czasie. Wraz z pojawianiem się kolejnych dzieci, pojawia się potrzeba zakupu większego samochodu rodzinnego, a to generuje dodatkowe koszty. Co więcej, rodziny wielodzietne często potrzebują dwóch samochodów, aby bez problemu móc punktualnie zawozić dzieci do żłobka, przedszkola, szkoły oraz jeździć do pracy i na zakupy.

Problemy z wyjazdami na wakacje i wydatkami na przyjemności Wielodzietna rodzina na wycieczce rowerowej

Jak już zostało wspomniane ponad połowa rodzin wielodzietnych boryka się z problemem braku pieniędzy do wydania na kulturę i rozrywkę. Co gorsza, aż 64% badanych rodzin z trojgiem lub więcej dzieci zadeklarowało, że nie ma możliwości finansowych, by zapewnić każdemu dziecku co najmniej tygodniowy wypoczynek podczas wakacji czy ferii. Z kolei 30% rodziców z rodzin wielodzietnych nie może zagwarantować raz w miesiącu nawet niewielkich kwot na tak zwane “kieszonkowe” lub zakupić dla wszystkich dzieci drobnych prezentów, takich jak książki, gry wideo czy płyty.

Oszczędzanie na przyszłość dzieci

Rodzice w rodzinach wielodzietnych muszą nauczyć się myśleć strategicznie o tym, co będzie za parę lat, kiedy kolejne dziecko pójdzie do szkoły podstawowej, starsze do średniej, a najstarsze na studia. Wszystkie te etapy będą wymuszać przemodelowanie bieżącego budżetu domowego i zmianę struktury wydatków.

Wiele rodzin z trójką lub większą liczbą dzieci stara się zatem odkładać pieniądze na przyszłość swojego potomstwa. Budowa takiego “funduszu” jest naprawdę wymagającym wyzwaniem, gdyż wymaga on ogromnego samozaparcia, aby nie sięgać po te pieniądze w celu zaspokojenia bieżących domowych, lecz niecodziennych wydatków, które również od czasu do czasu bywają konieczne. Mowa tu choćby o remoncie czy wspomnianej już wymianie samochodu.

Podsumowanie

Eksperci szacują, że wydatki, jakie muszą ponieść w Polsce rodzice na wychowanie jednego dziecka do ukończenia przez nie 20. roku życia, to 190 tysięcy złotych. Dla dwójki dzieci kwota ta wzrasta do 322 tysięcy PLN, i z każdym kolejnym dzieckiem będą odpowiednio rosnąć. Posiadanie większej liczby potomstwa, pomimo ewidentnych wyzwań finansowych, może jednak nieść ze sobą wyjątkowe zalety niematerialne, których nie da się w żaden sposób zmierzyć. Co więcej, dzieci to również swego rodzaju inwestycja, ponieważ to one mogą zapewnić opiekę i pomoc finansową dla rodziców na starość.

Poza tym, warto zwrócić uwagę, iż niemal każda rodzina wielodzietna (pomijając przypadki urodzenia się bliźniaków, trojaczków i większej liczby dzieci) przechodzi przez okres posiadania jednego, dwojga, następnie trojga dzieci, a w niektórych przypadkach nawet więcej. Oznacza to po prostu, że potrzeby finansowe rodzin z mniejszą liczbą dzieci zwyczajnie się w niej kumulują, dlatego zatem są one odpowiednio wyższe.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments