Wyzwania polskiego rynku kapitałowego

252

Na kanale REACH4 biznes pojawiła się rozmowa dotycząca wyzwań, z którymi mierzy się polski rynek kapitałowy. O cyfryzacji rynku finansowego, doradztwie inwestycyjnym oraz konferencji Izby Domów Maklerskich Izabela Kozakiewicz porozmawiała z Waldemarem Markiewiczem – Prezesem Zarządu Izby Domów Maklerskich. Oto czego się dowiedzieliśmy:

Rozmowa z Waldemarem Markiewiczem o wyzwaniach polskiego rynku kapitałowego

W dniach 15-18 maja w Bukowinie odbędzie się XXII Konferencja IDM. Jakie wątki się na niej pojawią?

Na konferencji oczywiście będzie przede wszystkim poruszany temat rynku kapitałowego i wyzwaniach, które go czekają w związku z nową “popandemiczną” rzeczywistością oraz kwestiami cywilizacyjnymi – transformacją energetyczną i ESG, a także oczywiście wojną na Ukrainie, która ma gigantyczny wpływ na gospodarkę.

Wprowadzający panel będzie więc dotyczył sytuacji makroekonomicznej, bowiem to właśnie ona determinuje zachowania zarówno inwestorów jak i przedsiębiorstw i co za tym idzie – cały rynek kapitałowy.

Dużo wątków tematycznych dotyczy też cyfryzacji. Co jest największym wyzwaniem w digitalizacji rynku?

Rynki finansowe rozpoczęły cyfryzację już wyraźnie przed pandemią. W efekcie, choć pandemia przyspieszyła pewne procesy, to rynki i tak są bardzo zdigitalizowane. Natomiast klienci oczekują dziś coraz wyższej jakości usług i zwiększonego ich zakresu – w szczególności jeśli mowa o doradztwie inwestycyjnym. W jaki sposób można je upowszechnić, skoro jest kosztowne i korzysta z niego wąska grupa klientów?

Za pomocą robodoradztwa inwestycyjnego. Mamy tutaj do czynienia z użyciem sztucznej inteligencji, która będzie przewidywała wartości poszczególnych instrumentów finansowych w portfelu inwestycyjnym, a następnie dostosowywała ten portfel do potrzeb danego klienta.

Robodoradztwo nie zastąpi co prawda bezpośredniego kontaktu z klientem, ale z całą pewnością będzie potężnym wsparciem analitycznym. W efekcie doradztwo finansowe korzystające z nowych technologii to niezaprzeczalnie przyszłość. Potencjał tego sektora jest ogromny. Niektóre polskie domy maklerskie już dostarczają tego typu usługi. Podstawowym wyzwaniem jest zatem ich skuteczne wdrożenie do polskiego rynku kapitałowego.

Czy inwestor indywidualny jest gotowy na przejście na robodoradztwo zamiast opieki indywidualnego doradcy – człowieka?

Jak już zostało wspomniane, nowe technologie mają przede wszystkim wspierać doradcę inwestycyjnego, a nie zastępować go. Finalnie to on spotka się twarzą w twarz z klientem i przedstawi mu propozycję dotyczącą zarządzania portfelem inwestycyjnym.

Maszyna zatem nie zastąpi człowieka, nadal będzie można znaleźć zatrudnienie w segmencie doradztwa inwestycyjnego. Robodoradztwo będzie natomiast stanowiło bezcenną pomoc – zarówno dla klienta jak i doradcy.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments