Wyniki kwartalne Text przewyższyły oczekiwania – akcje mocno w górę

Udostępnij

W środę wieczorem Text zaprezentował wyniki finansowe za trzeci kwartał roku obrotowego 2023/2024, trwający od początku października do końca grudnia. Okazało się, że zarówno przychody, jak i zyski spółki przewyższyły oczekiwania analityków.

Raport ten wywołał prawdziwą euforię wśród uczestników rynku. W efekcie, akcje Text drożeją dziś o ponad 8%.

Text zaimponował wynikami finansowymi

Text podał wczoraj wieczorem, że jego przychody w trzeci kwartał roku obrotowego 2023/2024 sięgnęły 89,4 miliona złotych.Wartość ta przekłada się na wzrost rok do roku o 36,8%. Co więcej, analitycy spodziewali się, że przychody grupy w opisywanym okresie sięgną 80,2 miliona PLN.

Text w okresie od października do grudnia ubiegłego roku wypracował także 43,8 miliona złotych skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 33,9%. Rynkowy konsensus zakładał z kolei, że zysk netto grupy w ostatnich trzech miesiącach 2023 roku sięgnie 39,9 miliona PLN.

Natomiast zysk EBITDA Text w trzecim kwartale roku finansowego 2023/2024 ukształtował się na poziomie 52,4 miliona złotych. Wynik ten jest o 35,9% wyższy od zysku EBITDA wypracowanego rok wcześniej. Analitycy prognozowali zaś, że EBITDA grupy w opisywanym okresie sięgnie 47,9 miliona PLN.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Z opublikowanego wczoraj raportu finansowego dowiedzieliśmy się również, że zysk operacyjny Text w trzecim kwartale roku obrotowego 2023/2024 wyniósł 47,4 miliona złotych, co przekłada się na wzrost rok do roku o 35,1%. Ponadto, analitycy prognozowali, że zysk EBIT grupy w tych trzech miesiącach sięgnie 43 milionów PLN.

„Priorytet Text pozostaje niezmienny: budowanie wartości dla klientów”

W raporcie napisano także, iż “grupa prawie całość przychodów generuje w dolarze amerykańskim (USD), dlatego istotny wpływ na raportowane wyniki ma kurs PLN/USD. Zarząd Text uważa, że lepszy obraz rozwoju biznesu dają wyniki (zarówno przychody, jak i MRR – miesięczne powtarzalne przychody) wyrażone w dolarach”.

W efekcie, Text poinformował, że wartość miesięcznych powtarzalnych przychodów (MRR – Monthly Recurring Revenue) grupy na koniec grudnia 2023 roku wyniosła 6,49 miliona dolarów, co oznacza wzrost o 2,2% rok do roku i 0,3% wobec września 2023.

Ponadto, w raporcie możemy przeczytać, że na koniec grudnia 2023 roku wskaźnik ARPU (średni, miesięczny przychód na abonenta) produktu LiveChat wyniosło 156,4 USD wobec 156,7 USD na koniec września 2023 roku i 160,7 USD przed rokiem.

ARPU produktu ChatBot wyniosło zaś odpowiednio 132,4 USD na koniec grudnia wobec 125,5 USD na koniec poprzedniego kwartału i 115,1 USD przed rokiem. Z kolei ARPU produktu HelpDesk wyniosło odpowiednio 140 USD na koniec grudnia wobec 137,7 USD na koniec poprzedniego kwartału i 116,9 USD przed rokiem.

Prezes Text, Mariusz Ciepły oznajmił, że grupa “oczywiście chce widzieć wyższe dynamiki wzrostów, ale działając w trudnych warunkach rynkowych Text zanotował solidne wyniki finansowe. Priorytet pozostaje niezmienny: budowanie wartości dla klientów grupy”.

Text poinformował również, że na koniec grudnia liczba klientów produktu LiveChat wyniosła 37 857, ChatBot – 2956, a HelpDesk – 1121.

Akcje zwyżkują

Publikacja tak imponujących wyników finansowych absolutnie nie mogła pozostać niezauważona na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. I rzeczywiście, dziś na rynku możemy dostrzec wzmożony popyt na akcje Text. W tej chwili ich kurs zyskuje 8,5%.

Wykres akcji spółki Text

O Text

Text Group (dawniej znana jako LiveChat) to największa polska spółka z obszaru Software as a Service (SaaS). To przedsiębiorstwo informatyczne zostało założone w 2002 roku, a jego siedziba mieści się we Wrocławiu.

Firma ta jest odpowiedzialna za dostarczanie rozwiązań na rynku typu livechat. Do produktów spółki należą między innymi oprogramowanie LiveChat, ChatBot czy HelpDesk. Co istotne, blisko 80% sprzedaży spółki jest realizowane w USA dla takich podmiotów jak choćby Bosch, LG, Philips, Samsung czy Uniwersytet Stanforda.

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie Text (wtedy jako LiveChat) zadebiutowało w 2014 roku.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również