Te miasta w Polsce wydają najwięcej na święta

496

wydatki świąteczne polskich miastNie da się ukryć, iż pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na nasze życie niemal we wszystkich jego aspektach. Nie inaczej wygląda kwestia klimatu świąt Bożego Narodzenia. Z powodu obostrzeń odwołane zostały jarmarki bożonarodzeniowe. Co więcej, tegoroczne świąteczne iluminacje i dekoracje na ulicach polskich miast są znacznie skromniejsze. Wiele samorządów zdecydowało się obciąć budżet na wydatki świąteczne, jak wystrój ulic i placów, oczywiście ze względu na liczne inne wydatki związane z obostrzeniami. Nie oznacza to jednak, że całkowicie zrezygnowano z ozdabiania miast, zwłaszcza tych większych, w świątecznym klimacie. Ile na Boże Narodzenie wydają polskie miasta? Które miasta zdecydowały się na największe koszty? Dowiemy się poniżej.

Największe wydatki świąteczne w Polsce – Warszawa

Jak co roku w pierwszą sobotę grudnia Warszawa włączyła instalację świąteczną. Tegoroczna iluminacja ogranicza się do Traktu Królewskiego i placu Zamkowego, przy czym Nowy Świat przystroili tamtejsi kupcy. W tym roku w stolicy nie zobaczymy ozdób między innymi na alei Solidarności, ulicy Marszałkowskiej, Świętokrzyskiej czy na placu Bankowym. Przetarg na ozdoby i iluminacje świąteczne na najbliższe 3 lata wygrała firma Multidekor z ofertą około 12,5 miliona złotych, czyli średnio licząc wychodzi 4,17 miliona PLN na rok. To znacznie mniej niż w kilku poprzednich latach – wtedy iluminacje kosztowały blisko 6,6 miliona złotych rocznie.

Czym charakteryzuje się tegoroczna instalacja świąteczna? Tej zimy na stołeczne ulice powrócił duch przedwojennej Warszawy wypełnionej gwarem i melodią z katarynki. A to za sprawą nowej iluminacji miasta, która przenosi spacerowiczów w czasy konnych tramwajów i słynnych pojedynków szachowych. Pośród dekoracji nie zabrakło imponującej choinki czy bramy, ale też charakterystycznych postaci rodem z dawnej pocztówki: baloniarza i kataryniarza. Tegoroczna instalacja została zaplanowana tak, żeby przez swoje rozproszenie oraz rozmiar umożliwiała bezpieczne zimowe spacery, w utrzymaniu odpowiedniej odległości od innych. Miasto postawiło również na ekologię – dzięki zastosowaniu energooszczędnych diod, które pobierają nawet 8-10 razy mniej energii niż tradycyjne żarówki. Co więcej, iluminacja została wyposażona w system zarządzania dekoracją z uwzględnieniem redukcji jej mocy w godzinach nocnych oraz uzbrojenie wszystkich elementów w urządzenia eco-saver, co obniży koszty eksploatacji o blisko 30%.

Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście rozbłysły dziesiątkami złotych kandelabrów, ozdobionych zielonymi girlandami z wpiętymi w nie bombkami i czerwonymi kwiatami poinsecji (gwiazdy betlejemskiej). Całość dodatkowo opasano złotymi kokardami, co sprawia, że ta niepowtarzalna dekoracja błyszczy jeszcze mocniej. Wyjątkowego przedwojennego sznytu nabiorą też latarnie.

Idąc w kierunku placu Zamkowego, warto przystanąć przy pomniku Kopernika. Nieopodal niego pojawił się świetlny tramwaj konny, który przypomni dźwięczący stukotem kopyt klimat dawnej Warszawy. Fani szachów nie mogą z kolei ominąć skweru księdza Twardowskiego, na którym stanął ogromny świetlny labirynt, inspirowany tą królewską grą. To w Warszawie przed wojną spotykali się najsłynniejsi poeci i pisarze, by rozgrywać zacięte partie. Tuż obok pojawiły się dwie gigantyczne, wysokie na 5 metrów misternie zdobione świetliste bramy, połączone tunelem długim na ponad 50 metrów. Dalej na Krakowskim Przedmieściu zobaczyć można wyjątkową karuzelę, utrzymaną w tonacji złota i czerwieni, niczym wyjętą prosto z przedwojennej pocztówki. Całość warszawskiej iluminacji spinają dekoracje na placu Zamkowym. Tam zostanie umieszczona wysoka na 27 metrów choinka do złudzenia przypominająca naturalny świerk. Drzewko ozdobione klasycznymi bombkami w kolorach złota, srebra i czerwieni przywoła najwspanialsze świąteczne wspomnienia. To jednak nie wszystko. Na placu pojawiły się świetlne dekoracje w kształcie baloniarza i kataryniarza, które staną się doskonałą scenerią do pamiątkowych zdjęć.

Wydatki świąteczne w budżecie Krakowa

Zupełnie inaczej niż w dwóch powyższych miastach wygląda sytuacja w Krakowie. W kwestii iluminacji świątecznej miasto jest związane trzyletnią umową z wykonawcą, podpisaną w 2018 roku. W przypadku jej zerwania firma mogłaby wystąpić o wysokie odszkodowanie, dlatego nie zdecydowało się na takie posunięcie. Tak więc wydatki świąteczne tego miasta przedstawiają się podobnie, jak w latach poprzednich – wyniosły 2 miliony złotych.

19 listopada ulice stolicy Małopolski przyozdobiła dekoracja nawiązująca do okresu Młodej Polski – motywem przewodnim świątecznych ozdób są pawie pióra przypominające projekt szyldu krakowskiej kawiarni „Paon” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego oraz zgeometryzowane formy przywodzące na myśl grafiki i obrazy najbardziej znanej polskiej plastyczki dwudziestolecia międzywojennego – Zofii Stryjeńskiej. Na Rynku z kolei stanęła choinka o wysokości 15 metrów. Poza tym, mosty: Dębnicki, Grunwaldzki, Powstańców Śląskich, Wandy i Zwierzyniecki oraz estakada na alei 29 Listopada zostały ozdobione pająkami ludowymi.

Pięciometrowe anioły stanęły na Rynku Głównym od strony ratusza, pod Wawelem, na Rynku Podgórskim, na ulicy Wielopole. Anioły z charakterystycznymi skrzydłami przyozdobiły również aleję Róż, park Krowoderski, ulicę Ćwiklińskiej, plac Wolnica, skrzyżowanie Kobierzyńskiej i Kapelanka oraz Planty (w pobliżu Teatru J. Słowackiego). Podwójne, czterometrowe figury aniołów zainstalowano także na placu Wielkiej Armii Napoleona, na placu Bohaterów Getta, na skrzyżowaniu ulic Teligi z Wielicką i w parku Decjusza. W oprawie nie zabrakło również tradycyjnej rzeźby Lajkonika. Pojawiły się one: w pobliżu Filharmonii Krakowskiej, na rondzie Matecznego, na skrzyżowaniu alei Adama Mickiewicza z ulicą Piłsudskiego, na Tuchowskiej, na Salwatorze oraz Krowodrzy Górce.

Rzeszów i wydatki świąteczne w budżecie miasta

Jeśli chodzi o tegoroczne wydatki świąteczne, naprawdę imponująco wypadł również Rzeszów, który w ten sposób znalazł się na najniższym stopniu podium. 1 grudnia miasto uruchomiło swoją instalację świąteczną wartą zawrotną kwotę 1,3 miliona złotych. Podobnie jak w Warszawie ją także przygotowała firma Multidekor.

Na Rynku, zgodnie z tradycją, stoi wysoka na 16 metrów choinka, tym razem w towarzystwie kolorowej lokomotywy. Uwagę przyciągają także dwa niedźwiedzie polarne i góra lodowa, która pojawiła się na ulicy 3 Maja. Oprócz tego szeregi udekorowanych słupów ulicznych lamp ozdobią deptak, a także ulice Mickiewicza, Słowackiego, Jagiellońską, Marszałkowską, Cieplińskiego, Lisa-Kuli, Kilara, Kopisto, Piłsudskiego, Grottgera, Asnyka, Krakowska, Hetmańska, Wincentego Pola, Poznańska, wiadukt Tarnobrzeski, wiadukt Śląski, most Zamkowy, Plac Śreniawitów. Natomiast na skwerze na wysokości Galerii Rzeszów stanie instalacja 3D w formie otwartego prezentu z gwiazdkami i bombkami, stylizowana na „eksplozje fajerwerków”.

Wydatki świąteczne poniesione przez inne miasta w Polsce

Wrocław

Duże oszczędności miały również miejsce we Wrocławiu. W tym roku stolica Dolnego Śląska wydała na iluminacje świąteczne ponad 700 tysięcy złotych, podczas gdy wcześniej planowano, że będzie to aż 2,2 miliona PLN. Znaczne obniżenie kwoty to efekt unieważnienia przetargu na stworzenie iluminacji (na skutek jego oprotestowania), ale przede wszystkim sytuacji związanej z pandemią. W stolicy Dolnego Śląska pojawiły się kolorowe światełka, zaaranżowane w kompozycje gwiazd i płatków śniegu, tradycyjnie już kojarzące się z Bożym Narodzeniem. Na Rynku i Nowym Targu postawiono choinki.

Poznań

Jeszcze mniej – niewiele ponad 470 tysięcy złotych wyniosły wydatki na iluminację świąteczną Poznania. W poprzednich trzech latach było to średnio około 1 milion złotych. Światłami tradycyjnie udekorowane zostały staromiejskie uliczki i Stary Rynek. Ozdoby pojawiły się też na wielu innych ulicach czy placach.

Bydgoszcz

Na tle miast ograniczających wydatki na święta Bożego Narodzenia wyróżnia się także Bydgoszcz, która na tegoroczną wydała więcej niż rok temu – dokładnie 530 tysięcy złotych w stosunku do 400 tysięcy PLN. Dekoracje świąteczne pojawiły się już w różnych częściach miasta. Na płycie Rynku stanęła kilkunastometrowa choinka, która przyjechała z Borów Tucholskich oraz iluminacje wokół niej.

Teraz już wiesz ile wyniosły największe wydatki niektórych miast na Boże Narodzenie w Polsce.

Poprzedni artykułGPW ma umowę o współpracy z UN Global Compact Network Poland
Następny artykułSenat przyjął nowelę dotyczącą uproszczeń rozliczenia VAT bez poprawek
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments