Dziś kolejna rocznica ataku na WTC

134

Dokładnie 18 lat temu temu 19 członków Al-Kaidy kupiło bilety na 4 loty krajowe amerykańskich linii lotniczych. Niedługo potem ta grupka terrorystów zmieniła bieg historii…

Udało im się przejąć kontrolę nad samolotami. Dwa z nich skierowali na obie wieże World Trade Center (WTC) w Nowym Jorku, ówczesny symbol amerykańskiego kapitalizmu. Trzeci uderzył w Pentagon (kolejny ważny symbol – armii USA) i zniszczył część budynku. Ostatni rozbił się na polach Pensylwanii. Który cel miał być czwarty? Nie wiadomo. Sugeruje się, że chodziło o Biały Dom lub Kapitol. W czterech samolotach zginęły 2973 osoby, w tym sześciu Polaków, oprócz tego wszyscy porywacze. W trakcie akcji ratunkowej życie straciło też 300 funkcjonariuszy służb.

Skutki ataku na WTC

Dziś w kontekście zamachu na WTC najczęściej mówi się o bezpośrednich skutkach – wojnie na Bliskim Wschodzie. I faktycznie odwet, jaki terrorystom postanowiła zgotować administracja George W. Busha, był związany z atakiem na Afganistan, a potem na Irak.

Osama bin Laden, założyciel Al-Kaidy, który stał za zamachami, został zabity dopiero w maju 2011 roku, czyli już za prezydentury Baracka Obamy.

Skutki ataku na WTC są jednak o wiele bardziej dalekosiężne, niż wydawało się osiemnaście lat temu.

– Inwazja pokazała, że można łatwo napaść na jakieś państwo, pobić jego armię, ale Amerykanie nie mieli pomysłu, co dalej. Po roku 2003 w ich działaniach pojawił się strach, onieśmielenie i niepewność – mówił trzy lata temu na antenie „Dwójki” Polskiego Radia Adam Balcer, znawca Bliskiego Wschodu.

chiny usaJakby tego było mało, USA wplątały się w długotrwały konflikt zbrojny i otworzyły istną puszkę Pandory w regionie geopolitycznym, który od dawna był beczką prochu. Niektórzy są nawet zdania, że był to początek końca amerykańskiego prymatu na świecie. Krach z 2008 r. był tylko kolejnym krokiem procesu, który rozpoczął się właśnie 11 września 2001 roku.

Zamach na WTC zmienił jednobiegunowość globalnej geopolityki i otworzył furtkę dla Chin, dla stania się drugim mocarstwem świata z ambicjami zostania liderem. Obecna wojna handlowa pomiędzy USA a Państwem Środka jest więc wynikiem 11 września…

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments