Wraca sprawa Onecoina. Prawnik ofiar piramidy chce wznowić śledztwo

Udostępnij

Prawnik reprezentujący ofiary Onecoin wezwał władze bułgarskie do ponownego otwarcia dochodzenia w sprawie piramidy i przejęcia jej aktywów w celu zrekompensowania strat jego klientom. Adwokat prosi urzędników w Sofii o wzięcie pod uwagę wydarzeń, które jego zdaniem mają związek ze sprawą, w tym niedawnego zabójstwa pewnego bułgarskiego mafiosa.

Wraca temat Onecoina

Dr Jonathan Levy, przedstawiciel prawny osób, które są poszkodowane przez Onecoina, złożył nowy wniosek, który ma skłonić pełniącego obowiązki najwyższego prokuratora Bułgarii do wznowienia dochodzenie w sprawie tej piramidy.

W liście do bułgarskiego Ministerstwa Sprawiedliwości Levy zwraca uwagę na ostatnie wydarzenia, które jego zdaniem mają związek ze sprawą. Chodzi o zabójstwo bułgarskiego mafiosy Krasimira Kamenowa w RPA, powiązanego z niedawno zdymisjonowanym głównym prokuratorem Bułgarii, Ivanem Geshevem, oraz zbiegłą założycielką Onecoina, Rują Ignatovą.

Kamenov, który został zamordowany w Kapsztadzie pod koniec maja wraz z żoną i dwiema innymi ofiarami, został oskarżony o udział w zabójstwie najwyższego funkcjonariusza policji w Sofii i powiązany ze zniknięciem Ruji Ignatowej i 230 000 BTC w jej posiadaniu.

Geshev z kolei został usunięty ze stanowiska przez Najwyższą Radę Sądownictwa Bułgarii na początku czerwca i zastąpiony przez Borislava Sarafova. W grudniu 2021 roku Levy złożył petycję do bułgarskiego Rzecznika Konstytucyjnego, zarzucając Geshevowi, że ten ochroni Onecoina.

Prawnik z Wielkiej Brytanii nalega teraz, aby aktywa Onecoina zostały skonfiskowane.

KryptoKrólowa nie żyje

Według artykułu opublikowanego w lutym przez bułgarską stronę internetową Bureau for Investigative Reporting and Data (Bird.bg), „zaginiona Cryptoqueen”, czyli Ignatova, została zabita w Grecji w listopadzie 2018 roku, rok po wejściu na pokład samolotu lecącego do Aten. Media twierdzą, że wniosek opiera się na dowodach uzyskanych podczas śledztwa w sprawie zabójstwa byłego szefa policji kryminalnej w stolicy Bułgarii w zeszłym roku.

Z informacji wynika, że wspomniany policjant i Ruja mogli zostać zamordowani przez grupę przestępczą powiązaną z Kamenowem. Jednak Jonathan Levy zażądał w tej sprawie śledztwa, sugerując przy tym, że śmierć Ignatovej mogła zostać sfingowana i to właśnie przez wspomnianą organizację przestępczą.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również