WOŚP – podsumowanie i ciekawostki

Udostępnij

Za nami 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Hasło tegorocznej zbiórki brzmiało: „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”

Na koniec niedzieli sztab WOŚP podał, że podczas samego finału udało się zebrać ponad 154.6 miliona złotych. Jest to kwota rekordowa, o ponad 18 milionów wyższa niż wyniósł bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału.

Podsumowanie 31. Finału WOŚP WOŚP

W 31. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uczestniczyło ponad 120 tysięcy wolontariuszy w kraju i za granicą, którzy zbierali pieniądze do 225 tysięcy puszek.

Akcja zbierania datków do puszek zakończyła się w niedzielę późnym wieczorem 29 stycznia. Po jej zakończeniu sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poinformował, że do tej pory zebrano 154 606 764 PLN.

Nie jest to jednak koniec akcji. Pieniądze zbierane są także poprzez zbiórki i aukcje internetowe. Te ostatnie potrwają do 12 lutego. Ostateczna kwota, która została zebrana podczas tegorocznego Finału WOŚP, zostanie ogłoszona 31 marca.

Więcej na temat 31. Finału WOŚP można przeczytać tutaj.

Ciekawostki

Dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przygotowano natomiast 35,7 miliona serduszek w wersji polskiej i ponad 1,55 miliona w wersji angielskiej.

Do tego uruchomiono 1653 orkiestrowe sztaby, które koordynowały tysiące imprez i wydarzeń związanych z finałem w Polsce i 25 innych państwach z całego świata. Pieniądze zbierano między innymi w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Islandii, USA, Nowej Zelandii, Chorwacji, Szwajcarii, Danii, Singapurze i w Arabii Saudyjskiej.

Tytuł największego sztabu 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy należy do Gdyni. Na ulicach tego miasta kwestowało aż 904 wolontariuszy. Warto również dodać, że po raz pierwszy w zbieraniu datków w ramach WOŚP wzięły udział takie miejscowości, jak Zbrachlin, Pierwoszyno, Pobłocie oraz stolica Włoch – Rzym.

Warto także wspomnieć o Licytacji Najbardziej Hojnych Darczyńców. W tym roku Złote Serduszko z numerem 1 po raz drugi z rzędu wylicytowała firma Bio-Gen Łódź, za zawrotną kwotę 888 888 złotych.

Ile pieniędzy WOŚP zebrało do tej pory?

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Zbiórkę tę poprzedzają akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które rozpoczęły się już na początku grudnia. Od początku swojej działalności fundacja zebrała na wsparcie polskiej medycyny ponad 1,75 miliarda złotych i zakupiła ponad 70 tysięcy urządzeń.

Warto dodać, że podczas zeszłorocznego, 30. Finału WOŚP zebrano ponad 224 miliony złotych. Była to rekordowa kwota. Zebrane wtedy pieniądze przeznaczono na zakup sprzętu okulistycznego dla dzieci.

Chcesz wiedzieć więcej o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy? Tutaj poznasz historię tego wydarzenia.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również