Wojny surowcowe – prelekcja Karola Pietruszki

Udostępnij

Na tegorocznej konferencji Invest Cuffs, która odbyła się w Krakowie w dniach 24-25 marca, Karol Pietruszka z Independent Trader Team przeprowadził prelekcję dotyczącą inwestowania w surowce. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Sytuacja gospodarcza na świecie

Przez ostatni cztery dekady na świecie mieliśmy względnie spokojną sytuację gospodarczą i militarną. Wynikała ona z postępu technologicznego, powojennego boomu demograficznego, łatwo dostępnego i taniego kredytu, ale przede wszystkim – z globalizacji.

W ramach globalizacji, firmy mogły przenosić swoje procesy biznesowe za granicę, w ten sposób znacząco obniżając swoje koszty. Dzięki temu inflacja na całym świecie systematycznie spadała. Trwało to aż do 2020 roku, kiedy to inflacja powróciła do poziomu widzianych ostatnio pod koniec lat osiemdziesiątych.

Hamowanie globalizacji

Warto zaznaczyć, że procesy globalizacyjne zaczęły hamować już od 2017 roku – za sprawą protekcjonistycznej polityki prowadzona przez poprzedniego prezydenta Stanów Zjednoczonych – Donalda Trumpa. Polityka ta miała na celu wyhamować Chiny.

Następnie przyszła pandemia COVID-19 i globalny lockdown, przez co łańcuchy dostaw zaczęły się kruszyć, pojawiły się poważne opóźnienia w dostawach, a następnie – z powodu niedoboru kontenerów – wzrosły koszty transportu morskiego, i w efekcie ceny surowców.

Kryzys energetyczny

Podczas globalnego lockdownu bardzo mocno ograniczono też wydobycie wielu kluczowych surowców – w tym energetycznych, takich jak ropa naftowa, gaz ziemny czy węgiel. W konsekwencji, po otwarciu gospodarek powstał kryzys energetyczny, a następnie pogłębił się z powodu inwazji Rosji na Ukrainę.

W efekcie wykres indeksu surowców energetycznych wzrósł od marca 2020 roku do połowy 2022 roku wzrósł ponad 5 razy. Co więcej, kryzys energetyczny gwałtownie przyspieszył transformację energetyczną poszczególnych gospodarek.

Przejście z modelu just-in-time na just-in-case

W przeszłości w dostawach stawiano na model just-in-time, polegający na tym, że statki z danym surowcem przypływały według ustalonego, sztywnego harmonogramu.

Przez lockdown i wojnę na Ukrainie model ten zmienił się na just-in-case – czyli “na wszelki wypadek”. W praktyce, polega on na tworzeniu zapasów surowców. Ponadto, firmy obecnie przenoszą się z powrotem do kraju lub do swoich bliskich kulturowo sąsiadów.

To z kolei wiąże się z koniecznością budowy zakładów w danym kraju i zwiększeniem produkcji energii, aby mogły one funkcjonować. Ponadto, w związku z inwazją Rosji na Ukrainę, zwiększyły się globalne wydatki na zbrojenia, co powoduje dalszy wzrost popytu na surowce.

Jakie surowce zyskują obecnie na znaczeniu?

W związku z globalnym wzrostem wydatków na zbrojenia, gwałtownie zwiększa się popyt na takie surowce, jak wolfram, molibden, beryl oraz tytan.

Karol Pietruszka twierdzi ponadto, że kluczowe dla największych gospodarek będzie teraz zapewnienie sobie dostaw kluczowych metali – takich jak miedź, nikiel, kobalt, lit, grafit czy metale ziem rzadkich.

Co istotne, wojna o surowce będzie występować nie tylko po stronie krajów, ale również w przypadku firm, co widać już dziś. Dla przykładu Volkswagen zapowiedział już, że chce bezpośrednio inwestować w kopalnie.

Jak zapewnić sobie ekspozycję na rynek surowcowy?

Jak więc widzimy, Karol Pietruszka jest bardzo pozytywnie nastawiony do rynku surowcowego. Jak zatem zapewnić sobie ekspozycję na ten rynek? Z pomocą przychodzą tutaj przede wszystkim fundusze ETF oraz akcje spółek wydobywczych.

Należy jednak zauważyć, że surowce radzą sobie najlepiej w okresie rosnącej inflacji, a najgorzej – gdy inflacja spada. Obecnie weszliśmy już w okres hamującej inflacji, co jest jednoznacznie negatywnym otoczeniem makroekonomicznym dla surowców.

Natomiast, według Independent Trader Team w dłuższym terminie inflacja utrzyma się na wysokim poziomie, co jest bardzo pozytywną informacją dla surowców. Ponadto, należy zwrócić uwagę, że surowce, pomimo ubiegłorocznych wzrostów, nadal są najmocniej historycznie niedowartościowane w stosunku do rynku akcji.

Warto zatem dziś skupić się nie na najpopularniejszych wciąż surowcach energetycznych, ale na metalach omówionych powyżej.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem z wykładu, znajduje się ono poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również