Wojna na Ukrainie zatapia złotego! Kursy USD/PLN, EUR/PLN, GBP/PLN w górę

Udostępnij

Napaść Rosji na Ukrainę wyraźnie odcisnęła swoje piętno na rynku walutowym. Niestety jest to mocno widoczne po notowaniach polskiego złotego, który wyraźnie osłabia się do największych światowych walut. Ile musimy obecnie zapłacić za euro, dolara amerykańskiego i funta szterlinga?

USD/PLN już powyżej 4.15

Najmocniej złoty osłabia się do amerykańskiego dolara, który – jak powszechnie wiadomo – jest postrzegany przez inwestorów jako bezpieczna przystań. Środową sesję para walutowa USD/PLN zakończyła kursem nieznacznie powyżej 4.07. Dziś w godzinach porannych bez większych problemów kurs dolara wobec złotego zdołał pokonać opór zlokalizowany na poziomie 4.12, który skutecznie zatrzymał wzrosty w grudniu i pod koniec stycznia.

Na tym jednak wzrostowy wystrzał USD się nie zakończył. Ostatecznie kurs tej amerykańskiej waluty wobec polskiego złotego zdołał pokonać poziom 4.16, co jest najwyższą ceną od drugiej połowy listopada. Obecnie dochodzi na rynku do lekkiej korekty i cena znajduje się w okolicach 4.155.

Co dalej?

Poziom ubiegłorocznych maksimów z listopada znajdujących się na poziomie 4.19 nie został zatem osiągnięty, ale wydaje się, że dolar nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Dopóki kurs amerykańskiej waluty będzie znajdował się powyżej 4.12 tendencja wzrostowa będzie w grze.

Wykres USD/PLN

EUR/PLN powyżej 4.64

Niestety polski złoty wyraźnie osłabia się również do innych najistotniejszych walut. Wczorajszą sesję kurs euro wobec PLN zakończył po cenie 4.58. Tegoroczne maksima znajdowały się natomiast na poziomie 4.60 – taki kurs został osiągnięty pod koniec stycznia. Dziś w godzinach porannych opór ten został jednak pokonany bez większych problemów. Ruch wzrostowy zakończył się dopiero na poziomie 4.66 – najwyższym od końcówki listopada.

W kolejnych godzinach ma miejsce lekkie odreagowanie. Obecnie kurs znajduje się nieznacznie powyżej 4.64. Poziom ubiegłorocznych maksimów z listopada znajdujących się na poziomie 4.71 nie został zatem osiągnięty, ale niestety wydaje się, że to jeszcze nie koniec rynkowych zawirowań.

Wykres EUR/PLN

GBP/PLN powyżej 5.57

Polski złoty wyraźnie traci także do funta szterlinga. Wczorajszą sesję kurs GBP wobec PLN zakończył po cenie 5.49. Tegoroczne maksima znajdowały się natomiast na poziomie 5.53 – taki kurs został osiągnięty 31 stycznia. Dziś w godzinach porannych opór ten również został z łatwością wybity. Ruch wzrostowy zakończył się dopiero na poziomie 5.61 – czyli w bliskich okolicach zeszłorocznych maksimów osiągniętych w drugiej połowie listopada.

Następnie, podobnie jak w przypadku kursu euro wobec złotego, doszło do odreagowania. Obecnie kurs znajduje się nieznacznie powyżej 5.57. Czy poziom zeszłorocznych maksimów może jeszcze zostać pokonany? Przekonamy się niebawem, ale jak najbardziej należy brać pod uwagę możliwość, że to jeszcze nie koniec osłabiania się złotego.

Wykres GBP/PLN

Atak Rosji na Ukrainę

W czwartek przed godziną 4 rano prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie, której celem jest „demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy”. Wezwał żołnierzy ukraińskich do złożenia broni. Putin oświadczył, że do Rosji „z prośbą o pomoc zwróciły się republiki Donbasu”, czyli tak zwane. republiki ludowe powołane przez separatystów na wschodzie Ukrainy. Tym samym rozpoczęła się wojna w Ukrainie, a rosyjskie siły rozpoczęły atak na ukraińskie miasta i obiekty w całym kraju.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również