Wojna na Ukrainie a nowy porządek świata. Kto wygra starcie?

Udostępnij

Rosyjska napaść na Ukrainę wywołała największy konflikt zbrojny na kontynencie europejskim od przeszło 80 lat. Czy głębokie zmiany w dotychczasowym statusie quo doprowadzą do nowego porządku świata? Kto wygra wielkie starcie mocarstw? Na ten temat w trakcie tegorocznej edycji Invest Cuffs debatowali prof. Bogdan Góralczyk, Marek Budzisz oraz dr Przemysław Kwiecień.

  • Debata dotyka tematu wojny na Ukrainie, potencjalnego wpływu na nowy porządek świata oraz roli Chin, Rosji i Indii w nadchodzących latach.
  • Poruszono w niej kwestie zacieśnienia współpracy rosyjsko-chińskiej i ewentualnego zagrożenia dla Tajwanu, a także długoterminowej bezpieczeństwa inwestycji w Chinach.
  • Omówiono również osamotnienie Rosji, możliwość wygranej wojny z Ukrainą oraz rosnąca rola Indii w geopolityce.

Transformująca wojna na Ukrainie

Wojna na Ukrainie jest wojną transformującą ją i to transformującą porządek o wymiarze globalnym – uważa prof. Bogdan Góralczyk, politolog i sinolog. Podczas rozmowy na temat inwestycji z Markiem Budziszem i doktorem Przemysławem Kwietniem, podczas Invest Cuff. prof. Góralczyk stwierdził, że stare czasy już nie wrócą i że “nowy porządek będzie się kształtować”.

Profesor zwrócił uwagę na fakt, że Rosja traktuje Ukrainę i Polskę jako jedną geostrategiczną całość, co oznacza, że jeśli Rosja będzie chciała kontrolować czy podporządkować sobie Ukrainę, to musi uderzyć w Polskę.

“Rosję się do tego przygotowuje, że podmiotem na globie, który mógłby doprowadzić do jakiegoś rozejmu, mogą być Chiny” – zauważył.

Marek Budzisz zwrócił uwagę na zmiany zachodzące na świecie, które przesuwają się w kierunku Pacyfiku. “Rozpoczęła się rozgrywka o semiconductory, a więc o najwyższe technologie, również sztuczną inteligencję, również ziemie rzadkie, w tym kosmos” – zauważył.

Profesor Góralczyk podkreślił, że świat, który dotychczas przez ostatnie 100 lat dominował głównie w rejonie Atlantyku, wyraźnie przesuwa się w kierunku Pacyfiku.

Obaj eksperci zgodzili się, że wchodzimy w fazę kształtowania się nowego porządku globalnego. Jednakże, jak zauważył prof. Góralczyk, “jaki będzie miał kształt, to dopiero się okaże”.

W czasie rozmowy padło także pytanie o wizytę prezydenta Chin w Moskwie i czy jest to jedynie pokaz Huaweia, czy realny gest, który ten konflikt bardzo znacząco przedłuży w czasie. “Czy to jest jedynie taka gra na odwrócenie uwagi, czy to będzie coś bardziej poważnego, to my też powinniśmy odbierać jako bardziej bezpośrednie zagrożenie” – stwierdził Marek Budzisz.

Wojna na Ukrainie jest jednym z elementów kształtujących nowy porządek światowy. Zmiany zachodzące obecnie przesuwają się w kierunku Pacyfiku, gdzie rozgrywa się walka o najwyższe technologie. Jak zauważają eksperci, nowy porządek będzie się kształtować, ale jego ostateczna forma pozostaje jeszcze nieznana.

Najnowsze

Zobacz również