Wkrótce otwarcie hoteli i siłowni?

0
koronawirus

Już dziś mamy poznać plan rządu dot. luzowania obowiązujących obostrzeń. Minister zdrowia Adam Niedzielski twierdzi, że będzie to „bardzo szczegółowy harmonogram”. Czy wkrótce znów otwarte zostaną hotele i siłownie?

Które rynki zostaną odmrożone?

Ponoć wkrótce zostaną otwarte szkoły podstawowe, galerie handlowe i hotele. Może mieć to miejsce już nawet za tydzień.

Ekspert rządowej Rady Medycznej prof. Krzysztof Tomasiewicz powiedział radiu RMF FM, że „musimy myśleć o gospodarce, musimy myśleć również o życiu społecznym, zwłaszcza młodych ludzi. Aktualne rozwiązania edukacyjne nie są idealne. Jeżeli tylko sytuacja pozwoli, należy rozmrażać i znosić obostrzenia” 

Lekarze dodają, że w otwieranych na nowo miejscach cały czas będzie obowiązywać reżim sanitarny. Oznacza to np. limit osób i konieczność noszenia maseczek. Ich zdaniem hotele czy siłownie powrócą do naszej codzienności już w 2. poł. maja.

Jeszcze bardziej optymistyczny jest wicepremier Jarosław Gowin.

– 4 maja to powinien być start szybkiego odmrażania gospodarki – przyznał, rozmawiając z dziennikarzami po spotkaniu z przedsiębiorcami. Jego zdaniem po majówce „trzeba otworzyć cały handel i ogromną większość usług”.

– W najbliższą środę będą komunikowane decyzje dotyczące sytuacji epidemicznej i wynikającej z niej decyzji o luzowaniu obostrzeń – poinformował z kolei rzecznik rządu Piotr Müller.

Majówka zagrożeniem dla gospodarki

Z kolei prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak podkreślił, jak ważne jest, byśmy zachowali dyscyplinę w czasie najbliższego weekendu.

– Mamy przed sobą długi weekend i wiemy doskonale, że Polacy w mniejszym bądź większym stopniu ruszą na majówkę. Ponadto od poniedziałku w większości województw w kraju dzieci poszły do szkoły. Z doświadczeń minionych miesięcy wiemy, czym to się kończyło. Oczywiście, w tym momencie znacznie większa część populacji jest uodporniona w sposób naturalny poprzez kontakt z wirusem, czy poprzez szczepienie, niż to miało miejsce w styczniu czy we wrześniu ubiegłego roku – powiedział RMF FM prof. Flisiak.

Twierdzi on, że obostrzenia powinny zostać zachowane jeszcze przez dwa tygodnie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments