WIG20 mocno w górę po wyborach – kurs najwyższy od sierpnia

giełda

Indeksy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie mocno zyskują po ogłoszeniu sondażowych wyników late poll, które co prawda wskazują zwycięstwo PiS, ale jednocześnie sugerują, że większość parlamentarną mogą uzyskać obecne partie opozycyjne z KO na czele.

W efekcie, indeks WIG20 pnie się w górę w tej chwili o ponad 4,9%, a jego kurs jest obecnie najwyższy od 16 sierpnia. Najmocniej drożeją akcje banków.

Euforia na GPW po ogłoszeniu wyników late poll poradnik wyborcy

Według najnowszych danych late poll, czyli ankiety obejmującej około 50% komisji, najprawdopodobniej dojdzie do zmiany władzy w Polsce. Z tego badania wynika, że partia Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 36,6% głosów, a Koalicja Obywatelska – 31%.

To niewielkie różnice w stosunku do opublikowanych w nocy badań exit poll, według których partia Jarosława Kaczyńskiego miałaby w Sejmie 200 mandatów, a Donalda Tuska 163 mandaty. Trzecia Droga otrzymałaby 55 mandatów, 30 mandatów, a Konfederacja 12 mandatów.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Informacje o możliwym odsunięciu PiS od władzy wywołały prawdziwą euforię na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Okazuje się, że indeks WIG20 zyskuje w tej chwili aż 4,9%, a jego kurs osiąga najwyższą wartość od 16 sierpnia.

Wykres indeksu WIG20

 

Ze statystyk przygotowanych przez Tomasza Hońdo, starszego analityka Quercus TFI, wynika, że poniedziałkowa powyborcza sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie przyniosła najmocniejsze otwarcie rynku po wyborach parlamentarnych w polskiej historii.

Rynek spodziewa się napływu kapitału zagranicznego na GPW

Według ekspertów, inwestorzy liczą, że w wyniku zmiany władzy w Polsce dojdzie do odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy i uruchomienia szeregu nowych inwestycji.

Co ważne, poniedziałkowym wzrostom na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie towarzyszą potężne obroty, które przekroczyły już 1,9 miliarda złotych. Dla porównania, średnie obroty na GPW przez cały dzień w ciągu ostatniego roku wynosiły nieco ponad 1 miliard PLN.

Kamil Cisowski, analityk Domu Inwestycyjnego Xelion informuje, że “wynik wyborów jest opisywany za granicą jako potężny proeuropejski zwrot i jako taki przyniesie zapewne falę zakupów na Książęcej”. Przepływ pieniędzy do banku

Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP stwierdził z kolei, że tak silna reakcja to “efekt spadku premii za ryzyko, spodziewanego napływu kapitału zagranicznego i zmniejszenia inflacji za sprawą złotego, który umacnia się dziś rano, zwiastując tańszy import”.

Najmocniej zyskują spółki Skarbu Państwa

Okazuje się, że dziś spośród polskich blue chipów najmocniej zyskują kursy spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. Liderem wzrostów, wśród podmiotów wchodzących w skład indeksu WIG20 jest Bank Pekao, który drożeje w tej chwili o ponad 12%.

Wzrosty przekraczające 7% notują także takie spółki Skarbu Państwa, jak PKO Bank Polski czy Orlen, a wśród firm prywatnych najmocniej zyskuje mBank. Mało tego, warto zwrócić uwagę, że cały indeks WIG-Banki pnie się dziś w górę o 8,7% i osiąga najwyższą wartość od połowy lutego 2022 roku.

Wykres indeksu WIG-Banki

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments