Twórcy waluty cyfrowej banku centralnego Rosji (CBDC), która została opracowana przez Bank Rosji (BoR), pokazali oficjalne logo projektu. Poznaliśmy też stawki prowizji, jakie będą pobierane przy realizacji płatności. Do 2025 r. korzystanie z cyfrowego rubla będzie jednak darmowe.
Cyfrowy rubel staje się faktem
Międzynarodowy symbol rubla w kole – tak wygląda logo CBDC Rosji. Występuje w dwóch podstawowych kombinacjach kolorystycznych: czerwono-białej lub czarno-białej.
Wraz z logo, BoR przedstawił też tabelę opłat prowizyjnych za różne operacje z użyciem z CBDC. Do końca 2024 r. wszystkie usługi będą jednak, co warto dodać, bezpłatne. Dopiero od 2025 r. transakcje business-to-business będą kosztować 15 rubli (0,16 USD), podczas gdy osoby fizyczne będą płacić 0,3% całkowitej kwoty transakcji przy przelewie na konta komercyjne i 0,2% w przypadku opłat za usługi cywilne.
Przypomnijmy, że prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę o cyfrowym rublu 24 lipca. Oficjalne uruchomienie CBDC zaplanowano na 1 sierpnia 2023 r. Wtedy rozpocznie się faza pilotażowa, która będzie prowadzona we współpracy z trzynastoma lokalnymi bankami.
BoR będzie głównym operatorem cyfrowej infrastruktury cyfrowego rubla. Waluta będzie służyć jako metoda płatności i platforma do wykonywania przelewów. Obywatele nie będą zmuszani do korzystania z CBDC, ponieważ będzie ono działać wraz ze „zwykłym” rublem w formie gotówkowym. Potwierdziła to niedawno gubernator BoR, Elvira Nabiullina.
Według wiceprezes BoR Olgi Skorobogatowej regulator nie spodziewa się masowego przyjęcia cyfrowego rubla w Rosji przed 2025, a nawet 2027 rokiem. Kraj uważa, że rozwój projektu pod tym kątem będzie następował etapami. To dość rozsądne podejście. Z podobnym problemem – dość wolnej adopcji CBDC – borykają się także Chiny, które też wyemitowały już cyfrowego juana.
Kryptowaluty w Rosji
Prywatne waluty cyfrowe pozostają jednak w kraju w dużej mierze czymś nieuregulowanym. Powodem jest to, że rosyjscy prawodawcy nadal odkładają wprowadzenie w życie przepisów dotyczących kryptowalut. Członek Dumy Państwowej Anatolij Aksakow obiecał, że parlament uchwali jeszcze w tym roku cztery ustawy związane z m.in. kopaniem kryptowalut, opodatkowaniem ich i międzynarodowymi rozliczeniami w kryptowalutach.