Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła dziś do użycia opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionkę przeciw koronawirusowi. Minister zdrowia Matt Hancock twierdzi, że szczepienia mogą się zacząć już od przyszłego tygodnia.

Wielka Brytania pionierem

„Rząd przyjął dziś rekomendację niezależnej Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA), aby zatwierdzić szczepionkę COVID-19 firm Pfizer i BioNTech do użytku. Jest to następstwem wielomiesięcznych rygorystycznych badań klinicznych i dokładnej analizy danych przez ekspertów z MHRA, którzy stwierdzili, że szczepionka ta spełnia surowe normy bezpieczeństwa, jakości i skuteczności” – napisało w wydanym komunikacie brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Komitet ds. szczepień wkrótce opublikuje też szczegółowe zalecenia, które mają wyjaśnić zasady dystrybucji szczepionki wśród grup priorytetowych, czyli pracowników służby zdrowia i seniorów.

– MHRA – w pełni niezależny regulator – zatwierdził szczepionkę do wprowadzenia na rynek. NHS (publiczna służba zdrowia – PAP) jest na to gotowa, więc od początku przyszłego tygodnia rozpoczniemy w tym kraju program szczepień ludzi przeciwko Covid-19. Jak wiemy z wcześniejszych zapowiedzi, szczepionka ta jest skuteczna, MHRA zatwierdziła ją jako klinicznie bezpieczną, a my mamy szczepionkę, więc to jest bardzo dobra wiadomość – powiedział stacji Sky News Hancock.

Pfizer zwycięzcą wyścigu

Pfizer okazał się więc pierwszym producentem, którego szczepionka trafia na rynek.
Wielka Brytania zawarła z firmą umowę za zakup 40 mln dawek szczepionki. Przed końcem roku dostanie ponoć pierwszych 10 mln, które wystarczą dla 5 mln osób (każda osoba ma otrzymać dwie dawki.

Możliwe, że na rynek trafi też produkt firmy AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie. Brytyjski rząd zawarł umowę ze spółką na zakup 100 mln dawek tej szczepionki, a także na zakup 7 mln od amerykańskiej firmy Moderna.

„To fantastyczne, że MHRA formalnie zatwierdziła szczepionkę Pfizer i BioNTech przeciw Covid-19. Szczepionka zacznie być udostępniana w całej Wielkiej Brytanii od przyszłego tygodnia. To właśnie ochrona zapewniana przez szczepionkę pozwoli nam w końcu odzyskać nasze życie i ożywić gospodarkę” – napisał w social mediach premier Boris Johnson.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments